Hlavní obsah
Názory a úvahy

Doba nároků: Vládo, zaplať nám vše a ještě něco k tomu!

Foto: Michal Chládek

Lidé si zvykli na to, že stát za ně vše vyřeší. Zaplatí ztrátu, dá náhradu mzdy a ještě je pochválí. Stát ale nemůže nést podnikatelská rizika a ani neuvážená rizika jednotlivců. Stát negarantuje pravidelný výnos ani život v luxusu. Proč? Nejde to.

Článek

Už po několikáté jsme svědky absolutní ztráty soudnosti a osobní odpovědnosti. Aktuálně  se to ukázalo u situace na ostrově Rhodos. Je samozřejmě nezbytné, aby se česká vláda postarala o občany a nenechala je napospas svému osudu. To je správně. Nad vyjádřeními některých lidí ale zůstává rozum stát.

Všichni jsme pravděpodobně zaznamenali vyjádření místopředsedy Asociace cestovních kanceláří. Ten říká, že stát zaspal a cestovky si musí pomoci samy. To vše v době, kdy premiér opakovaně garantoval, že pokud nebude kapacita cestovek stačit, vypomůže s letadly ministerstvo obrany. A to je také maximum, co by vláda měla ve vztahu k cestovkám dělat. Ty mají totiž za své klienty odpovědnost, kterou však nyní ukazují především tím, že na sever ostrova posílají další turisty a odůvodněním, že tam zatím nefouká, a tak to není nebezpečné.

Z pohledu běžného člověka je pak zarážející, že si někdo koupí velmi drahou dovolenou a nemá ji pojištěnou. Stojí tedy před volbou, zda nechá své  peníze „propadnout“. Ty ale už dávno propadly, protože jet na ostrov, kde možná uhořím nebo se toho minimálně budu obávat, není dobrá varianta. Pobavil mě i výrok paní, která říkala, že měla zaplacenou dovolenou all inclusive a v letadle dostala pouze toast.

A tím se dostáváme zpět na začátek. Lidé si zvykli na to, že stát za ně vše vyřeší, zaplatí to či ono, dorovná ztrátu a ještě je pochválí nebo podpoří v těžké situaci. Na to ale stát prostě nemá kapacitu. Stát nenese podnikatelská a ani neuvážená rizika jednotlivců. Stát negarantuje pravidelný výnos a život v luxusu. Proč? Protože to prostě nejde.

Původ těchto nároků pochází velmi pravděpodobně z covidové doby. Tam to ale mělo svoje opodstatnění. Stát v podstatě zavřel trh a byl původcem toho problému. Stát ale skutečně nenese a ani nemůže nést odpovědnost za všechna rizika, která na trhu jsou.

Velmi dobře to ve svém tweetu popisuje Ondřej Šimíček. Všichni brečí, že stát nepomáhá a média tomu dávají prostor. Agrobaron Teplý říká, že bude muset zavřít kvůli cenám energií a nakonec má největší zisk v historii. Lovochemii z holdingu Agrofert vzrostl zisk o skutečně neuvěřitelných 1225 %. Mimořádně vysoké ceny hnojiv se pak propisovaly do cen všech zemědělských produktů a byly jedním ze zdrojů růstu cen. Firmě Vodňanská drůbež přitom vzrostl meziroční zisk o 165 % a dařilo se například i zemědělskému Farmteku, který měl za loňský rok meziroční nárůst tržeb o 56 %.

Co bude dál? Budeme podporovat vlekaře, protože nesněží? Koupaliště protože nesvítí slunce? A půjčovny vzducholodí, protože nefouká vítr? Takhle se to prostě dělat nedá a pokud si neuvědomíme, že stát nemůže vodit každého do nekonečna za ručičku, tak máme velký problém.

Původně vyšlo na Pravybreh.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz