Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michal Chládek
16. 9. 15:42

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu?

Článek

Vláda si za poslední rok a půl prošla krizemi, které nepředpokládal nikdo, a tak je zcela logické a legitimní, že si s představením dlouhodobé vize dala načas.

Kabinet Petra Fialy byl jmenován prezidentem dne 17. prosince 2021. Poté následovalo běžně praktikovaných sto dní „hájení“ vlády. Těch sto dní je odjakživa nepsaným pravidlem a poskytuje každé, nejen té Fialově, vládě prostor, aby se mohla ve Strakovce „rozkoukat“. Hájení mělo skončit spolu s březnem 2022. Co se ale nestalo? Rusko v čele s Putinem zahájilo 24. února bezprecedentní válku útokem na Ukrajinu.

Co se děje od té doby? Vláda řeší jednu krizi za druhou a dá se říct, že úspěšně. Ukázala směr Evropě na začátku války, když Petr Fiala jako jeden z prvních lídrů garantoval podporu Ukrajiny, a dokonce navštívil Kyjev. S válkou souvisí i další krize – energetická. Opět velmi dobrá práce vlády, která dokázala najít společný evropský kompromis a nehnala se do neuvážených řešení.

Obrovským problémem byla a je vlna zdražování. Inflace však kontinuálně klesá už několikátý měsíc za sebou a například ceny potravin jdou výrazně dolů. Dochází ke snižování schodku státního rozpočtu, který velmi pravděpodobně bude nižší než 300 miliard, a vláda přichází s kroky, které zejména ve výdajích znamenají další pozitivní posun.

Měl snad Petr Fiala vystoupit v televizi například týden poté, co rakety padaly na Ukrajinu, nebo ve chvíli, kdy stejně raketově kvůli Putinově strategii vylétly ceny energií, a začít hlásat: „Mám vizi pro Česko, která je založená na principech sebevědomí, investic, reformy vzdělávání…?“ Všichni bychom se na něj koukali jako na blázna a klepali si na čelo. Komentátoři by (tentokrát oprávněně) psali články o tom, jak moc je vláda mimo realitu. Vláda a premiér prostě ještě neměli lepší příležitost představit své dlouhodobé vize, než je právě teď. A proto s nimi teď také přišli. Přesně v poločase. V pravý čas, aby se některá její pozitiva stihla ukázat a negativa mohla odstranit před následujícími volbami.

Mohl bych pokračovat dál, ale důležité je jedno. Stejně jako tanker brzdí na několik set kilometrů dopředu a zakotví skutečně až v přístavu, tak i výsledky vládnutí se v některých oblastech projeví až s velkým zpožděním. Vláda Petra Fialy má na to, aby do kýženého přístavu dojela, ale je přirozené, že to chce svůj čas.

Text původně vyšel na stránkách pravybreh.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz