Hlavní obsah

Bát nebo nebát, to je oč tu kráčí.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
12. 9. 13:21

Ráno otevřete jedno oko a můžete se začít bát o sebe, o blízké a o svět. Nabídka, proč se bát, je široká a portfolio možných a očekávaných hrůz se stále rozšiřuje. Někteří si kvůli tomu berou životy.

Článek

Ostatní se těmi strachy tetelí. A další skupina populace to hází za hlavu. Nic z toho asi není dobré.
V seznamu nabízených katastrof jsou i věci, kterých se už můžeme pomalu přestat bát. Menší meteorit, který by mířil na planetu asi dokážeme odklonit. Šílence, který bombami zabíjí děti v sousední zemi, protože si myslí, že má na ni právo, snad dokážeme nakonec odklonit taky. Zaskočeni můžeme být nějakou novou pandemií. Všelijakých Wuchanů s všelijakými laboratořemi je po světě plno. Apropo Číňani! Chtějí být nejsilnější zemí na světě, a přitom žerou netopýry.
Mění se klima kolem nás, planeta teplá. Zatím nevíme, jakým procentem se na tom podílí průmyslové lidstvo, ale přesto jsme proti lidstvu vytáhli do boje. Máme strach. Přesněji někteří mají strach a další mají strach z těch některých. Evropa si dává závazky dokdy zmizí z kontinentu CO2 a nechce vidět ani slyšet, že ostatní světadíly na to kašlou. Většina energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů. (Jenže před nedávnem se v Česku vypínaly soláry, protože elektřinu vyrobenou Sluncem nebylo jak spotřebovat.) Zatím elektřinu vyvážíme do okolí. Odborníci ale spočítali, že za několik let budeme naopak elektřinu kupovat.
Nová vlna migrantské (nikoliv uprchlické) ofenzivy přes moře do Evropy, hořící auta a střelba v Paříži, Stockholmu i v Německu a doporučení do některých částí měst vůbec nechodit. A další připlouvají.
Novinkou mezi katastrofami je umělá inteligence (AI). Její první krůčky jsou venku pár měsíců a píší se petice, aby se to aspoň na čas zastavilo a postavily se nějaké mantinely. Nejde ani tak o to, že by už nikdo živý nemusel nic psát (ovšem nemělo by smysl ani nic číst). Vážnější je to, že AI se učí tak rychle, že by časem mohla lidstvo ovládat. Nebo by ho mohlo jejím prostřednictvím ovládat pár zločinných hackerů.
Možná si řeknete, že se moc starám. Ano, hodně jsem toho odžil, něco i za mnou zůstává. Ovšem mám šest vnoučat. A zajímá mě, jak se JIM bude žít. Budou v pohodě? Čeká je vlna veder, nedostatek vody a třeba obrovská migrace? Nebo naopak chudoba, zelený rozval evropského hospodářství, nedostatek energie a blackouty? K umělé inteligenci zatím nemám ani ty správné otázky.
Tak co? Vzdáme to, nebo ne? A z které strany za to vezmeme?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz