Hlavní obsah
Aktuální dění

Komu prospěje panika s pšenicí?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michal Kučera
24. 4. 20:40

Na sítích se šíří poplašná zpráva, že supermarkety prodávají v akcích mouku z Ukrajiny plnou pesticidů. Jaká je pravda?

Článek

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v uplynulých dvou týdnech odebrala 12 vzorků obilovin dovezených z Ukrajiny, konkrétně osm vzorků pšenice a čtyři u kukuřice. Kompletně dokončené rozbory jsou zatím hotové u vzorků pšenice, žádné cizorodé látky laboratoře v obilí neodhalily.

Proč tedy taková panika? Podívejme se, koho skutečně může dovoz pšenice ohrozit. Je to zejména Andrej Babiš, který ovládá trh s hnojivy, osivy, zemědělským výkupem, zpracování obilí a výrobou pekařských výrobků. Přitom legální dovoz z Ukrajiny tvoří zlomek z celkové tuzemské produkce pšenice.

Jiný příběh je ale dovoz nelegální, tedy pšenice, která se na náš nebo polský trh dostává z tzv. koridoru solidarity, ačkoliv by měla směřovat mimo země EU. Tam je potřeba tvrdě zasáhnout a přijmout taková opatření, která tomu zamezí. Jsou to totiž právě nelegální dovozy, které mají negativní vliv na ceny pšenice u nás i našich sousedů.

Takže neviňme Ukrajinu, která nutně potřebuje zachovat export svých hlavních komodit, ale podívejme se, co se děje s pšenicí na území EU. To je už naše zodpovědnost.

Reklama

Související témata:
Pšenice

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz