Hlavní obsah
Cestování

Znáte „jesenické Safari“? Africké muzeum v Holčovicích vás přenese na černý kontinent

Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)

Slon africký je chloubou muzea i pana majitele

Kousek Afriky ve Slezsku můžete zažít v Holčovicích na Krnovsku, kde se již víc jak deset let nachází muzeum bohaté na exponáty exotických zvířat v životní velikosti.

Článek

Některá z nich vypadají jako živá a v návštěvnících vzbuzují respekt. Mezi nejvyhledávanější patří slon africký, žirafa, nosorožec, zebra, lvi, antilopy, tygři, hadi, krokodýli a další. Expozice vás také provede prvky tradiční africké kultury.

V přilehlém zooparku můžete zblízka obdivovat i živá zvířata. Například buvoly vodní, jeleny wapiti, jeleny dybowského, daňky skvrnité, křížence divokých prasat, koně, osly, skotský náhorní skot, ovce či kozy.

Muzeum je otevřené od května do září, aktuální návštěvní dobu si ale zkontrolujte na webu. K dispozici jsou komentované prohlídky s průvodcem, pokud však o ně nemáte zájem, expozici si můžete projít i sami a bez výkladu.

Návštěvníci zooparku mají možnost fotografovat zvířata z bezpečí speciálně upravených ramp. Při dodržení stanovených pravidel je možné zvěř i krmit.

Africké muzeum Safari je samo o sobě velkým lákadlem, proč zavítat do Holčovic, ale za pozornost stojí i dřevěná rozhledna „Na Skalce“ s nádherným výhledem na pohoří Jeseníků a do Polska. Okolí Holčovic, které leží 12 kilometrů od Vrbna pod Pradědem, je navíc houbařským rájem. Prý se tam nechodí „na houby“, ale „pro houby“. Blízkost polských hranic pak vybízí i k výletu za našimi severními sousedy.

Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 2013 v areálu zemědělské a lesní společnosti a jeho zakladatelem je Jiří Čížek. Znalec jesenických hor, lesník, myslivec, chovatel a velký milovník africké přírody, který si tak zrealizoval svůj dávný sen.

Citlivě upravenou expozici doplňuje výstavní místnost legendárního cestovatele doktora Emila Holuba. „Jsem rád, že se nám podařilo tento scénický záběr realizovat a doufám, že se návštěvníkům bude nejen líbit, ale prostřednictvím virtuální pracovny doktora Holuba nahlédnou do dobové atmosféry světového cestovatele, objevitele a etnografa, přiměje je to blíže se zajímat o jeho práci a osudy,“ říká Jiří Čížek.

Po dlouhých pěti letech snažení se panu Čížkovi povedl kapitální „úlovek“, když získal vysněný exemplář slona afrického. Slon byl uloven pytláky v Tanzanii a v muzeu je od roku 2023, jak mi sdělila paní Zdenka Zbranková - pracovnice muzea. Ta mi také dala souhlas s použitím fotografií a při té příležitosti si posteskla, že muzeum by si zasloužilo dostat se do širšího povědomí veřejnosti.

Já jsem muzeum navštívil v roce 2019 a byl jsem z něj doslova unešen. Je totiž přímo nabité překrásnými exempláři vycpaných zvířat, které v tak rozsáhlé sbírce hned tak někde nenajdete.

Svůj tip na „kousek Afriky ve Slezsku“ tedy s radostí předávám dál, aby se lidé dozvěděli, že Jeseníky nejsou jen Praděd, Rejvíz nebo Karlova Studánka, ale že mají co nabídnout například i neobjevené Holčovice se svým unikátním muzeem.

Že „jesenické safari“ není až tak známé, to je možná dáno i tím, že Holčovice jsou poněkud zapadlou obcí mimo hlavní turistické trasy a cíle.

Až tedy budete v Jeseníkách, rozhodně se do Holčovic vydejte. V jejich okolí je panenská příroda, rajský vzduch a božský klid. Rozhodně vás tam nebudou rušit davy turistů jako třeba na Dolní Moravě nebo v Ramzové.

A na závěr se pojďme prostřednictvím obrázků na chvíli přenést na horkou africkou půdu.

Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)

Žirafa v životní velikosti je opravdu gigantická a děti z ní budou jako u vytržení

Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)
Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)
Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)

Lví rodinka

Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)

Foto: Africké muzeum Safari (se svolením)

Obrovský lední medvěd sice do Afriky nepatří, ale kdo by mu odolal

Zdroj:

https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2020/Brezen-2020/Emil-Holub-v-Jesenikach

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz