Článek
V době, kdy si Andrej Babiš na konci března máčel kotníky na pláži na Maledivách, probíhala hradní jednání vlády a opozice o podobě reformy důchodového systému. Došlo se k určitému výsledku, který byl všemi stranami odsouhlasen, a poté společně na tiskové konferenci sdělen veřejnosti.
Pak se ale vrátil ze své dovolené šéf ANO, a jako mávnutím kouzelného proutku si najednou zástupci ANO uvědomili, že závěry jednání jsou vlastně jiné, než oni chtěli, a začali popírat to co sami schválili.
Jak se ale dříve vyjadřovalo hnutí ANO k posouvání věku odchodu do důchodu? No např. Alena Schillerová z pozice ministryně financí ještě v roce 2019 tvrdila, že zvýšení odchodu věku do důchodu je pozitivní krok k udržitelnosti systému…
Dokonce sám Babiš v roce 2016 říkal, že návrh ČSSD na strop 65 let je populistický a ohrozí to budoucí důchody, protože a teď cituji slova Babiše: „čím nižší bude zastropování, tím méně peněz bude na důchody“.
Paradoxně nyní kritizují reformu, která jejich hlavní voličskou základnu (důchodce) vůbec nepoznamená, ale přesto se jim to snaží bytostně prodat. A je to logické, protože to bylo právě hnutí ANO, které své voliče navyklo, že je to něco pekelného, co nesmí projít.
Přitom když se podíváte na vývoj demografie, tak ten je nevyhnutelný. V roce 2001 tu bylo 13,9 % důchodců, dnes je to cca 21 % a v roce 2050 to bude téměř 30 %, čili každý třetí obyvatel ČR bude důchodce.
ANO se snaží být za každou cenu polaritou vládě i kdyby to bylo na škodu státu, protože ANO jde především o procenta u voleb ne o blahobyt či budoucnost ČR. Ještě tak 10 let zpět měli vcelku rozumné postoje, ale ze strany kritizující populismus a lži v politice, se bohužel stali hlavními šiřiteli těchto hodnot…