Článek
Zaujala mne spousta věcí a událostí, která se semlela okolo hlavního aktéra Donalda Trumpa. Zatím si nikdo nevšimnul, nebo alespoň veřejně neventiloval, že Trump má zcela očividnou poruchu osobnosti a je dyslektik. Obrovský podpis, napsaný hráběmi a tlustou fixou, dyslexii velmi napovídá. Také se chlubí, že v životě nepřečetl ani jednu knihu. Docela bych mu tohle tvrzení i uvěřil. Je zajímavé, že tohle vyjádření se nedotklo jeho věřících příznivců. Ti bývají hákliví na to, že někdo nečetl Bibli a mám pocit, že americký prezident i na Bibli přísahá. Ale když ji nečetl … ???
Donald má málo pocitů a dění okolo sebe a jeho hodnoty vyjadřuje prostoduchou matematikou. Ty se mi hodíš, protože z tebe mám peníze, ty ne, protože jich máš málo. Zcela očividně nechápe složitější mezilidské vztahy, které jsou vyjádřeny pocity. Díky tomu ani nerozumí složitějším ekonomickým zákonům. Po druhé světové válce je formuloval kupříkladunejslavnější americký ekonom Milton Friedman. V případě, žeDonald Trump začnečíst a vzdělávat se, tak se to dozví. Je zajímavé, kolik se poslední dobou vyrojilo ekonomických komentátorů, většina s vysokou školu a lety praxe, kteří ekonomice a toku peněz vlastně také nerozumějí. Až mě to překvapilo. Co se na těch vysokých školách vlastně učí?
Zastavme se třeba u těch peněz. Donald Trump tvrdí, že jsou Spojené státy okrádány, protože peníze převážně proudí z USA ven a že udělá Ameriku zase velikou a silnou. To je jeho naprostý omyl. Ona už ekonomicky veliká je! V ekonomice platí jedno zásadní pravidlo, že peníze z bohatších zemí většinou proudí do těch chudších. Což má svoji prostoduchou logiku – chudák fakt boháče sponzorovat nemůže. Tenhle princip funguje úplně stejně, jako koncentrace roztoků v chemii. Všichni tenhle příklad znáte ze školy. Když smícháte dva roztoky s různými koncentracemi rozpuštěných solí, tak sůl s vyšší koncentrací částečně přejde do míst s nižší koncentrací a tento jev trvá do té doby, dokud nenastane rovnováha. A v ekonomii platí úplně stejný princip.
Navíc, Donald Trump má jednu specifickou zvláštnost, obviňovat z jednání Američanů někoho jiného. Za to, že značná část americké populace bere drogy jsou zodpovědni Mexičané a Kanaďané. A samozřejmě kdokoliv další, kdo se namane. Ty zlé Mexické gangy nutí nesvéprávným amíkům, u nich doma v USA, násilím drogy a chudáci Američané trpí a neumějí se bránit. Ani na policii se radši neobrátí. Já si osobně myslím, že zde platí známé ekonomické pravidlo: „Kde je poptávka, tam je i nabídka!“ Když Američané přestanou ve velkém fetovat, tak celkem logicky zaniknou i ty drogové gangy a budou se muset začít živit něčím jiným. Třeba pěstováním zeleniny – ta je fakt zdravá, sám jsem několikrát vyzkoušel.
A úplně stejné je to i s těmi penězi. Jestliže Američané patří mezi nejbohatší národy na světě a nakupují ve velkém v cizině, kupříkladu na levných čínských e-shopech, přesouvají většinu výroby do Asie, tak celkem logicky budou plynout peníze do Číny, nebo do dalších asijských zemía ne do USA. Za tenhle stav opravdu Čína nemůže! Naprosto nechápu, proč tedy většina Američanů nenakupuje na amerických e-shopech, u čistě amerických firem, když jim Čína tak vadí. To mají Číňané jejich dolary odmítat, pracovat zadarmo, nebo platby vracet zpátky do USA? Když je mi někdo nesympatický, tak ho nepodporuji. Ale obviňovat Číňany za nesvéprávnost Američanů mi fakt přijde postavené na hlavu!?
Naprosto otřesný mi také přijde příklad s Madagaskarem, který dostal od Trumpa za trest clo 47%. Situace se má tak. Madagaskar je chudá země a jedna z mála komodit, kterou je schopna vyvážet a trochu si přilepšit v jejich nelehkém údělu, je vanilka. A ta se přidává do Coca-Coly a Pepsi-Coly. V minulém desetiletí hledaly tyto firmy, jak by mohly ušetřit a dostaly nápad, že nebudou přidávat do nápojů vanilku a tím se náklady na jejich výrobu zlevní. Američtí spotřebitelé však jejich pokus zcela odmítli, protože jim takto připravená kola nechutnala! A tak, na popud amerických spotřebitelů, dále dovážejí desítky tun vanilky ročně. Madagaskar byl „po zásluze“ potrestán za finanční nerovnováhu. Na Internetu jsem si zjistil, že průměrný měsíční příjem na Madagaskaru je asi 55 dolarů. Můžeme mi Donald Trump vysvětlit, z čeho by měli lidé na Madagaskaru vyrovnávat obchodní bilanci? Vanilku dostali Američané v pořádku a za ni také férově zaplatili (alespoň doufám, že vše proběhlo ve férovém duchu), tak na co si Trump vlastně stěžuje? Že si lidé z Madagaskaru nekupují na Amazonu notebooky za 1000 dolarů, když mají měsíčně 50 – 60 dolarů na celkovou obživu? To celkem chápu. Slyšel někdy Trump o tom, že se slabším má pomáhat?
Když necháte světovou ekonomiku volně plynout bez cel, protekcí a různých přirážek a zarážek, tak postupně, po mnoha letech, zbohatnou všichni a budem se mít na téhle planetě fajn. A Amerika může být být velká tím, ne že by měla nejvíc peněz, ale tím, že pomohla těm méně šťastným svého štěstí dosáhnout.