Hlavní obsah
Aktuální dění

Putin prohlásil, že poslat sovětské tanky do Československa byla chyba

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
16. 9. 15:33

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý řekl, že rozhodnutí Sovětského svazu poslat tanky do Maďarska a Československa, aby potlačily masové protesty během studené války, bylo chybou.

Článek

„Byla to chyba,“ odpověděl Putin na otázku, jak Rusko vnímá jako koloniální mocnost kvůli rozhodnutí Moskvy poslat tanky do Budapešti v roce 1956 a do Prahy v roce 1968. Píše o tom Guy Faulconbridge z agentury Reuters a reaguje na nedávná slova ruského prezidenta ve svém článku z 12. září.

Putin si protiřečí

„Není správné dělat v zahraniční politice cokoli, co poškozuje zájmy jiných národů,“ řekl Putin, který v roce 2022 vyslal na Ukrajinu desítky tisíc vojáků, čímž vyvolal největší pozemní válku v Evropě od druhé světové války.

Putin řekl, že Spojené státy dělají stejné chyby jako Sovětský svaz. Řekl, že Washington nemá „žádné přátele, pouze zájmy“.


Maďarské povstání v roce 1956 bylo překaženo sovětskými tanky a vojsky. V bojích padlo nejméně 2600 Maďarů a 600 sovětských vojáků.

Pražské jaro v roce 1968 skončilo invazí vojsk Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu do Československé socialistické republiky. V důsledku invaze zemřelo podle českých historiků kolem 137 Čechů a Slováků.Zdroj:

https://www.reuters.com/world/europe/putin-sending-soviet-tanks-into-hungary-czechoslovakia-was-mistake-2023-09-12/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz