Článek
V Malíně, konkrétně v Českém Malíně, došlo k tragédii, kdy ukrajinští nacionalisté z UPA (Ukrajinské povstalecké armády) povraždili a upálili české a polské obyvatele. Tato událost se odehrála 13. července 1943 a je známá jako vypálení Českého Malína. Celkem bylo zabito 374 Čechů (včetně 161 žen a 105 dětí do 14 let) a 26 Poláků. Český Malín se tak stal symbolem utrpení českých krajanů na Volyni za druhé světové války.
Vypálení Českého Malína bylo součástí širšího konfliktu na Volyni, kde docházelo k etnickým čistkám a násilnostem mezi ukrajinským obyvatelstvem, Poláky a českými osadníky. Banderovci, jak se často říká bojovníkům UPA, se dopouštěli mnoha zvěrstev, a vypálení Malína je jedním z nejznámějších příkladů.
Mnoho lidí bylo povražděno přímo v budovách, které byly následně zapáleny. Ti, kteří se pokusili utéct, byli často zastřeleni. Český Malín byl vypálen téměř do základů, z celkových 102 domů jich shořelo 68. Události v Malíně jsou dodnes bolestným tématem pro české krajany a připomínají krutost válečných konfliktů a etnického násilí.