Článek
Ústavní soud v první polovině prosince zrušil kvůli procesním pochybením klíčovou část novely zákona o střetu zájmů, známou jako lex Babiš II. Vrcholní politici tak opět mohou vlastnit média a odpadla i část zpřísňující přijímání dotací u členů vlády a jejich firem.
Další „11. září české žurnalistiky”?
Když v roce 2013 Andrej Babiš oznámil nákup mediálního domu MAFRA, český novinář Karel Škrabal to označil za „11. září české žurnalistiky.“ S odstupem času nelze popřít, že měl pravdu. Respektované tituly jako Mladá Fronta DNES či Lidové noviny přišly o velkou část svých kvalitních novinářů a ztratily pověst nezávislých médií. Symbolem této éry se tak pro mnohé stala kauza Přibil spojená s Babišovým ovlivňováním médií.
O deset let později byl i díky novele zákona o střetu zájmů Babiš donucen se mediálního impéria zbavit. Pokud ale politici a političky vládní koalice a Pirátů nezačnou situaci aktivně řešit, nebude to jen Babiš, kdo by mohl z vlastnictví médií v budoucnu těžit. Spojení politika a vlastnictví médií je totiž pro demokracii toxické. Vláda má tentokrát navíc šanci do nové legislativy zahrnout i vlastnictví online médií, které v původní verzi chybělo.
Střet zájmů nejsou jen média!
Bylo by zavádějící zúžit problematiku střetu zájmů jen na mediální sféru. Ani v oblasti veřejných zakázek a dotací není situace zdaleka ideální, jak ukázal nedávný verdikt českého soudu. Ten usvědčil Babiše v době kdy zastával funkci premiéra ze střetu zájmů. Osudným se Babišovi v případu stal traktor, který škola v Bruntále koupila za státní dotace od firmy z holdingu Agrofert.
Řešení této oblasti však zůstává komplikované. Zatímco u médií šlo o neúplnou regulaci online titulů, část zákona o dotacích a veřejných zakázkách trpěla celou řadou nedostatků. Ministerstvo spravedlnosti má sice analýzu, která navrhuje komplexní úpravu střetu zájmů, ale práce na jejím převedení do zákona stále nezačala a není jisté, že do konce volebního období vůbec začne.
Ve Sněmovně je nicméně před 3. čtením novela zákona o veřejné podpoře, která by díky pozměňovacímu návrhu poslance Jakuba Michálka za Piráty střet u vrcholných politiků alespoň v oblasti veřejných zakázek řešila. Ačkoliv se ve sněmovním hospodářském výboru proti pozměňovacímu návrhu vyjádřili zástupci ODS, KDU-ČSL a STAN, šance na změnu postoje stále existuje.
Čas se krátí
Vládní koalice a Piráti mají jedinečnou příležitost dostát svým slibům z programového prohlášení, kde stojí: „Prosadíme novelu zákona o střetu zájmů, zabráníme přílišné kumulaci politické, ekonomické a mediální moci“. Demokracie potřebuje silné pojistky, které ji ochrání nejen před minulými, ale i budoucími hrozbami. Nyní je čas jednat – přijmout slíbené změny a dát občanům jistotu, že zájmy společnosti budou vždy stát nad zájmy jednotlivců.
Pokud totiž slíbené kroky vláda nepodnikne, hrozí nejen ztráta důvěry lidí v politiku a instituce, ale také posílení moci oligarchů. Nesmíme proto dovolit, aby došlo k oslabení demokratických principů našeho státu.