Hlavní obsah
Názory a úvahy

Spekulace o původu Tomáše Garrigue Masaryka

Reakce na článek Masarykův původ: Historie psaná šeptem a tužkou císaře

Článek

Dovoluji si zareagovat na výše zmíněný článek, který znovu otevřel dohady o původu našeho prvního prezidenta. Když jsem poprvé slyšel o teorii, že by mohl být levobočkem císaře Františka Josefa, připadalo mi to nejen vzrušující v kontextu okolností vzniku samostatného československého státu, ale podle popsaných indicií i docela pravděpodobné. Z historie je známo, že kdejaký šlechtic po sobě zanechal množství nemanželských potomků. Možná to souviselo s uplatňováním středověkého „práva první noci“, kterému se museli podřídit nevolníci a které je popsané ve filmu Statečné srdce již z dob římské nadvlády v Británii, jestli tedy lze na věrohodnost tohoto zdroje spoléhat.

Dodatečná poznámka: Zde se musím omluvit všem, kdo si článek přečetli před 26. březnem, kdy doplňuji tuto poznámku. Dopustil jsem se nepřesnosti, která sice není úplně významná, ale přesto ji chci opravit. Při zmínce o středověkém „právu první noci“ jsem si vzpomněl na dramatickou scénu z úvodní části filmu Statečné srdce, která výrazně přispěla k radikalizaci hlavního hrdiny. Zde jsou ale porobeným národem Skotové a uzurpátorem Britové. Nějak se mi tam připletl neméně slavný film Král Artuš s Clivem Owenem a Keirou Knightley.

Pak jsem ale četl článek, který tuto teorii vyvracel a vrátil jsem se na zem. Jak už zmiňuje autor předchozího článku, pravdu se nikdy nedozvíme, pokud potomci obou zmiňovaných protagonistů příběhu nedají souhlas k analýze DNA, která by asi dohady o původu T. G. Masaryka osvětlila. Stručně tedy shrnu i protiargumenty, tak jak jsem si je zapamatoval.

1. Genetická výbava každého člověka není jen souhrnem genů jeho rodičů. Tak se může narodit génius i v rodině prostého původu. Můj spolužák z gymnázia, dnes doktor přírodních věd, se vždy chlubil, že jeho rodiče pracují ve školství. Měl ale pravdu - otec byl školník a matka uklízečka. Terezie Kropáčková, v článku popisovaná jako vzdělaná žena jemných způsobů, pracovala sice jako pouhá kuchařka na hodonínském panství Habsburků, kam mladý František Josef občas zajížděl, to ale neznamená, že nemohla být přirozeně inteligentní, jen neměla možnost se více rozvíjet. Nakonec i mladší bratr Tomáše Ludvík, jehož otcem již byl beze sporu Jozef Masaryk, se stal knihtiskařem, nakladatelem, kavárníkem či později hoteliérem, i když v jeho aktivitách ho pravděpodobně starší bratr finančně podporoval.

2. Existence poznámky „Kropaczek erl.“, tedy něco jako „záležitost Kropáčkové vyřízena“ není hodnověrně doložena, údajně ji neviděl nikdo jiný, než právě jeden z prvních, kdo tuto teorii rozvíjeli, což byl český disident a později také velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša. Je ovšem pravda, že právě on se mohl k deníku Františka Josefa v nějakém vídeňském archivu dostat.

Po zveřejnění prvních informací někdy v roce 2011 se rozvinula bouřlivá diskuze, byla natočena reportáž pro ČT. Protože ale nebyly nalezeny přesvědčivé důkazy pro vyvrácení ani potvrzení této teorie, vše postupně utichlo. Je pravděpodobné, že i v budoucnu někdo toto téma znovu otevře, možná jen pro vlastní zviditelnění. Je jisté, že nevyřešené záhady naší minulosti přitahují a budou přitahovat mnoho zájemců o  historii, ale také lovce senzací a tvůrce více či méně bláznivých hypotéz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám