Článek
V roce 2021 prodával Weekly Shonen Jump, časopis specializovaný na kapitoly komiksů manga, 1,3 milióny výtisků týdně. To je pořád ještě částečka rekordního období z roku 1995. Prodeje tehdy dosáhly fantastických 6,5 milionu výtisků.
Nedávno uběhnuvší Comic con leckoho přesvědčil, že manga se stále dokáže v konkurenci filmů a videoher slušně prosadit. A protože její věhlas překračuje hranice a přeplavuje oceány, nakladatelé už nehledají talenty pouze mezi Japonci či Asiaty, ale vyhledávají kreslíře i na jiných kontinentech.
Pokud si vás všimne zavedené nakladatelství, nemusíte se hned nutně stěhovat do Země vycházejícího slunce, ale je nutné vyznat se v pojmech týkajících se mangy a znát japonskou kulturu, aspoň ty nejzákladnější aspekty. Výborná japonština také není nutná, ale pár zdvořilostních frází se hodí, zejména při jednání s národem, který si na zdvořilost obzvlášť potrpí, tím Japonci rozhodně jsou.
Top 5 nejznámějších nejaponských kreslířů
Tony Valente (Francie)
Tony Valente je francouzský kreslíř, jehož série Radiant se stala senzací nejen ve Francii, kde byla původně vydána, ale díky podpoře japonských vydavatelů (a dokonce anime adaptaci vysílané na NHK) i v samotném Japonsku. Radiant staví na klasických prvcích komiksových příběhů pro chlapce jako přátelství, růst a dobrodružství, ale zároveň obsahuje silné evropské vlivy. Tony Valente přiznává, že byl ovlivněn japonskými mistry jako Akirem Toriyamou nebo Masashim Kishimotem, ale chtěl vytvořit svět, který bude vlastní a nezaměnitelný. Jeho úspěch inspiroval další evropské tvůrce, kteří si uvědomili, že i bez přímé spolupráce s japonskými redakcemi je možné vytvořit uznávané dílo v duchu mangy. Dnes je Valente považován za symbol mezinárodního úspěchu v oblasti mangy.
Boichi (Jižní Korea)
Boichi, vlastním jménem Mu-jik Park, pochází z Jižní Koreje a patří mezi nejuznávanější kreslíře působící v Japonsku. Začínal v Koreji jako autor manhwy, ale později se rozhodl prorazit v japonském manga průmyslu, kde debutoval s titulem Sun-Ken Rock. Jeho výrazný styl a schopnost kreslit dynamické akční scény si brzy získaly japonské publikum i redaktory. Boichi se proslavil především jako kreslíř populární série Dr. Stone, kterou napsal scénárista Riichiro Inagaki. v roce 2019 mu byla udělena jednak cena Japan Media Arts Festival za mangu origin, jednak získal i ocenění Shogakukan Manga Awards za jeho asi nejpopulárnější dílo Dr. Stone.
Felipe Smith (USA)
Tento Američan, jenž část svého dětství prožil v Argentině, je jedním z prvních amerických kreslířů mangy, který si získal pozornost japonského trhu. Jeho mangu Peepo Choo publikuje vydavatelství Kodansha. Jeho příběhy mísí černý humor se sociální kritikou. Po úspěchu v Japonsku se vrátil do USA, kde pracoval například na Ghost Riderovi pro Marvel.
Francouzsko-japonská dvojice Jean-David Morvan a Hiroyuki Ooshima
Jean-David Morvan je renomovaný francouzský scenárista, který spolupracoval s japonským kreslířem Hiroyuki Ooshimou na několika projektech, jež se pohybují na pomezí mangy a evropského komiksu. Jejich spolupráce reprezentuje nový typ mezinárodního partnerství, kde se spojuje evropská narativní hloubka s japonskou vizuální dynamikou. Společně pracovali na dílech jako Zaya nebo Sillage, která získala popularitu nejen ve Francii, ale i u japonských čtenářů.
Park Jin-Hwan (jižní Korea)
Park Jin-Hwan, známý také jako Kwangsu Lee, je korejský kreslíř, který se proslavil zejména díky spolupráci na sérii The Breaker. Parkova tvorba se dostala do hledáčku japonských nakladatelů, kteří s ním začali spolupracovat na různých vedlejších projektech a antologiích. Přestože většinu své kariéry strávil v Koreji, je důkazem toho, že vliv korejských autorů na japonský trh roste.
Zdroj:
Videa
https://www.youtube.com/watch?v=t0r_ofpMtiw
https://en.wikipedia.org/wiki/Boichi