Hlavní obsah
Jídlo a pití

Gastroantropologické okénko: Pizza

Foto: Pixabay, autor Riedelmeier

Pizza Margharita vznikla v Neapoli u příležitosti velkého významu. Město v roce 1889 navštívila sama královna Margharita a když se koná významná událost, musí se podávat mimořádný pokrm.

Článek

Jídlo a lidská společnost. Málokterý pokrm je tak názornou ukázkou provázanosti gastronomie a dalších aspektů lidské činnosti jako právě pizza. Někdy je jídlo prostě jen prostředkem zahnání hladu. Ne tak tato obložená placka původem z Itálie. Pizza jako oslava země. Pizza jako prostředek, jak zvýšit povědomí o zadlužení obyvatel státu. Pizza jako kanadský žertík.

Předchůdci pizzy, tedy jednoduché koláče obložené různými surovinami, se začaly péct už v neolitu. Ovšem pizza podobná té, kterou známe dnes, tedy Pizza Margharita vznikla v Neapoli u příležitosti velkého významu. Město v roce 1889 navštívila sama královna Margharita.

Samo sebou, když se koná významná událost, musí se podávat mimořádný pokrm. Kuchař Rafael Esposito dostal nápad vytvořit jídlo, jež by hrálo italskými národními barvami – červenou, bílou a zelenou. Nešlo jen o uctění monarchy, ale také o připomenutí, že před devatenácti lety byl dovršen proces sjednocení Itálie, proto ona kombinace červeného rajčete, bílé mozzarelly a zelené bazalky. Inu láska k národu prochází žaludkem.

Už jste slyšeli o systému „nakup teď, zaplať později“? Princip je jednoduchý: vyberete si na internetu zboží, to k vám dorazí, ale neplatíte hned, nýbrž s odstupem několika týdnů až měsíců. Většinou však možnost odložit platbu nespojujeme s jídlem.

Novozélandský řetězec Hell Pizza nabízí možnost objednat si pizzu, ale zaplatit ji až po smrti. Zní to bizarně, avšak v praxi se cena pizzy prostě strhne z vaší pozůstalosti. Takže dědici zámožných Novozélanďanů musí doufat, že jejich dědečci a strýčkové nebyli přílišnými milovníky pizzy a že jim z pozůstalosti něco zůstane.

Nakonec jedna zajímavost o tom, jak pizza zasáhla a navždy změnila vnímání kryptoměn. V roce 2008 byl vynalezen Bitcoin. Jde o nezávislou digitální měnu, kterou nemá pod palcem žádná banka natož stát. Tuto kryptoměnu získáváte prostřednictvím počítače, jenž necháte řešit komplexní matematické rovnice. Dávno jsou ty tam roky, kdy si mohl sólo těžař nahrabat jmění, nyní je nutné výkonem svého počítačem přispívat do většího týmu a výtěžek se pak rozdělí mezi jednotlivé těžaře.

O Bitcoin se nejprve zajímalo jen pár nadšenců, nápad na nezávislou měnu zněl fantasticky, ale fantastický neznamená automaticky reálně využitelný, proto se zájem o Bitcoinu zvedal pomalu. Chtělo to praktické využití. A co je praktičtější než si moci za peníze pořídit jídlo?

V roce 2010 napsal programátor Laszlo Hanyecz z Floridy, že za deset tisíc bitcoinů koupí dvě pizzy. Dnes by za jeden jediný bitcoin, počítáme-li tehdejší cenu čtyřicet jeden dolar za pizzu, pořídil pizz patnáct set. Od toho dne se každý rok dvaadvacátého května slaví Pizza Day neboli den pizzy.

Zdroje:

Stroukal, Dominik - Bitcoin a kryptopeníze budoucnosti, 2018, ISBN: 978-80-271-1043-8

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-retezec-pizzerii-nabizi-moznost-zaplatit-za-jidlo-az-po-smrti-40433130

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pizza

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz