Hlavní obsah

Bitcoin – Mýtus pyramidového schématu a realita decentralizované inovace

Foto: ChatGPT

Bitcoin mýtus pyramidy

Bitcoin čelí časté kritice jako údajné pyramidové schéma. Tento článek přináší věcnou odpověď a ukazuje, že jde o decentralizovanou technologii s reálným využitím a historickými paralelami.

Článek

Reakce na článek Thomase Pauknera

V médiích se občas objeví ostré články, které označují bitcoin za největší podvod století. Mezi ně patří i text Thomase Pauknera, který bitcoin přirovnává k pyramidovému schématu. Přestože autor čerpá z výroků laureátů Nobelových cen, argumentace zůstává jednostranná a často zavádějící. Je načase podívat se na věc komplexněji. Bitcoin je totiž mnohem víc než jen kolísající digitální mince – je to technologie, která mění pravidla hry.

Nobelova cena není zárukou neomylnosti [1]

Ano, Paul Krugman je držitelem Nobelovy ceny. A přesto v roce 1998 tvrdil, že internet nebude mít větší dopad než fax. Irving Fisher v roce 1929 tvrdil, že trh dosáhl trvale vysoké úrovně – jen několik měsíců před krachem burzy. Ani slavná jména nejsou imunní vůči omylům, zvlášť pokud jde o nové technologie.

Bitcoin není jen ekonomickým nástrojem. Je to technologický, ekonomický a společenský fenomén, který vyžaduje mezioborové porozumění. Málokterý kritik přitom chápe, že bitcoin je otevřený a nezávislý protokol – nikoli produkt firmy, ani centrálně řízená měna.

Reálné využití ve světě [2][3][4]

Bitcoin dávno není jen hračkou technologických nadšenců. V zemích s vysokou inflací, jako je Venezuela nebo Argentina, slouží jako záchranné lano pro miliony lidí. V Nigérii využívá kryptoměny přes 30 % populace. Nejde přitom jen o uchování hodnoty, ale i o možnost provádět běžné platby tam, kde tradiční systém selhává nebo je zpolitizovaný.

Díky technologii Lightning Network je možné provádět mikroplatby téměř okamžitě a za haléře. V roce 2024 přesáhl objem těchto plateb 5 miliard dolarů. Tento paralelní ekosystém navíc umožňuje rozvoj podnikání – například v Africe vznikají nové platformy pro e-commerce, které využívají bitcoin jako primární platební kanál.

Energie pod kontrolou [5][6]

Ano, bitcoin spotřebovává energii. Ale většina těžby dnes využívá přebytky obnovitelné energie. Těžba probíhá hlavně v oblastech jako Island nebo Paraguay. A když to porovnáme se spotřebou bankovního systému – od datových center přes budovy centrálních bank až po transakční infrastrukturu – bitcoin zdaleka není tak dramatickým spotřebitelem, jak se tvrdí.

Navíc v některých regionech bitcoin pomáhá stabilizovat energetickou síť. Těžaři totiž dokážou flexibilně snižovat a zvyšovat spotřebu v závislosti na nabídce energie, což podporuje efektivnější využití obnovitelných zdrojů.

Pyramidové schéma? Ne. [7]

Na rozdíl od skutečných podvodných schémat bitcoin nikomu neslibuje výnos. Není zde žádný centrální subjekt, který by vyplácel peníze z vkladů nových účastníků. Cena je tvořena pouze trhem – podobně jako u zlata. Bitcoin nepřesvědčuje lidi, aby do něj investovali sliby výnosů, ale tím, že nabízí otevřenou infrastrukturu.

Je to podobné, jako kdyby někdo označil internet za podvod, protože na něm existují podvodníci. Bitcoin je protokol – a jak s ním lidé naloží, je už jiná otázka.

Koncentrace vlastnictví není unikátní [8]

Ano, část bitcoinů drží relativně malé množství adres. Ale to není ojedinělé. Stejné je to i na burze – 10 % investorů drží přes 80 % akcií. Rozdělení majetku není výhradním problémem kryptoměn. Navíc bitcoin je transparentní – každý může sledovat distribuci prostředků v reálném čase. U fiat měn to není možné.

Omezená nabídka jako přednost [9]

Bitcoin má maximálně 21 milionů kusů. To je na rozdíl od inflačně nastavitelných měn výhoda. Právě díky vzácnosti a předvídatelnosti se bitcoin přirovnává ke zlatu. Centrální banky mohou kdykoli změnit měnovou politiku – bitcoin nemůže. To dává držitelům jistotu a dlouhodobou předvídatelnost.

Navíc se ukazuje, že tato vlastnost má pozitivní vliv na chování lidí – více spoří, méně utrácí impulzivně a více plánují do budoucnosti.

Praktický nástroj i mimo spekulace [10]

V roce 2024 se přes kryptoměny převedlo více než 60 miliard dolarů v remitencích. Pro stovky milionů lidí je to levnější a rychlejší způsob, jak poslat peníze domů. Tím bitcoin plní i svůj původní účel: být peer-to-peer penězi. Na rozdíl od SWIFTu nepotřebujete bankovní účet, občanku ani důvěru v místní vládu.

Bitcoin také pomáhá lidem v autoritářských režimech – od Íránu po Bělorusko – vyhnout se finančním represím. Umožňuje přijímat dary, platby nebo si uchovat hodnotu, kterou by jinak konfiskoval stát.

Volatilita klesá [11]

Bitcoin je mladé aktivum, a proto byl volatilní. Ale i to se mění. Od roku 2013 do 2024 klesla jeho 30denní annualizovaná volatilita o více než polovinu. S větší adopcí, likviditou a přítomností institucionálních investorů se cenové výkyvy stabilizují.

A co je klíčové: volatilita neznamená podvod. Znamená jen to, že trh ještě hledá férovou cenu. Stejně tomu bylo u akcií Tesly, Amazonu nebo u komodit jako ropa. Volatilita je daň za inovaci.

Lidé chybují – technologie ne

Michael Saylor? Ano, jeho výroky jsou často přehnané. Ale i v minulosti jsme byli svědky obdobných postojů. Jim Cramer během dotcom bubliny doporučoval zkrachovalé firmy. Investiční banky před krizí 2008 tlačily na trh bezcenné hypotéční produkty. Vina není v nástroji, ale v lidech, kteří jej používají.

Bitcoin jako technologie nevydává tiskové zprávy ani nenabádá k nákupu. Je to protokol, který můžeme svobodně používat nebo ignorovat. A právě to je jeho síla.

Závěr [12]

Bitcoin není ani zázračné řešení, ani podvod století. Je to technologie, která má své výhody i rizika. Ale rozhodně si zaslouží hlubší analýzu než zjednodušující nálepku „pyramida“. Pokud chceme hodnotit bitcoin spravedlivě, musíme ho chápat v kontextu – ekonomickém, technologickém i lidském.

Seznam zdrojů:

[1] Krugman, P. (1998). Why most economists' predictions about the internet were wrong. New York Times.
[2] Statista Research Department. (2023). Kryptoměnové užívání v zemích s hyperinflací.
[3] Chainalysis. (2024). Global Crypto Adoption Index.
[4] CoinGate. (2024). Lightning Network Year-Over-Year Growth Report.
[5] Cambridge Centre for Alternative Finance. (2024). Bitcoin Electricity Consumption Index.
[6] De Vries, A. (2020). Bitcoin's growing energy problem. Joule Journal.
[7] Nakamoto, S. (2008). Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.
[8] Glassnode. (2024). Bitcoin Ownership Distribution Analysis.
[9] World Gold Council. (2023). Role of gold as inflation hedge.
[10] World Bank. (2024). Remittance Flows Data Report.
[11] Arcane Research. (2024). Bitcoin Volatility Trends Report.
[12] Tapscott, D. & Tapscott, A. (2016). Blockchain Revolution. Penguin Books.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám