Článek
Zástupce cestovek o nových restrikcích: Vězění i vysoké pokuty i u našich sousedů. Na co a kde si dát pozor?
Jarní počasí, prodloužené víkendy a chuť konečně znovu vycestovat vábí Čechy za hranice. Cestovní kanceláře hlásí vysoký zájem o letní zájezdy, ale letošní rok přináší i řadu změn, které by turisté neměli podcenit. V různých evropských zemích dochází k legislativním změnám, zvyšují se turistické poplatky a někde dokonce hrozí vězění za porušení lokálních pravidel.
Nové restrikce: pokuty, daně i zákazy focení
Španělská Barcelona navýšila turistickou daň a nově vybírá městskou i regionální taxu, celkem až 8 eur za noc. V Řecku vznikla klimatická daň, kterou platí všichni ubytovaní hosté. V Polsku je od dubna zakázáno fotografování infrastruktury jako nádraží či mostů bez povolení. Porušení může skončit až vězební nebo pokutou přes 100 000 Kč. Podobně se zpřísňují i vyhlášky proti neukázněným turistům v Itálii, Chorvatsku a dalších destinacích. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež upozorňuje, že „za fotku můžete v některých zemích skončit i ve vazbě, neznalost neomlouvá“.
Cestování autem, letadlem a vlakem: pravidla a rizika
Při cestách autem je klíčové mít platnou dálniční známku, povinnou výbavu a respektovat místní limity. Například Rakousko může zabavit auto za překročení rychlosti o více než 80 km/h v obci. Maximální pokuty dosahují 7500 eur. U letadel je nutné sledovat hmotnost zavazadel, podmínky odbavení a bezpečnostní pravidla. Někdy se vyplatí cestovní pojištění zahrnující zpoždění letu. Při cestě vlakem v rámci Schengenu obvykle kontroly nehrozí, ale při cestách mimo EU mějte vždy pas a vědomí o možných celních kontrolách.
Destinace v kurzu a ty zapomenuté
Mezi nejžádanější lokality letos patří Řecko, Turecko a Egypt. Poslednější zmiňovaný dokonce zlevnil díky oslabení měn. Zájem roste o Polsko a Albánii, které lákají na příznivé ceny a mírnější klima. Naopak ubývá cest do Bulharska a Tuniska, které ztrácejí konkurenceschopnost. Léta jsou vedra intenzivnější, a tak někteří turisté hledají chladnější severní varianty.
Kolik letos dovolená stojí?
Náklady na dovolenou rostou kvůli inflaci i slabší koruně. Ve většině destinací lze počítat s navýšením cen o 5 až 10 %. Výjimkou je Egypt, který je pro Čechy levnější. Zájemci o dovolenou využívají hlavně First Minute akce, Last Minute nabídka je omezenější. Češi si raději dopřávají krátká dovolené během roku a kladou důraz na kvalitu služeb.
Praktické rady: pojištění, doklady, registrace
Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí, zejména mimo EU. Pokrývá nejen léčbu, ale i stornopoplatky či odpovědnost za škody. Před cestou si ověřte platnost pasu (mnohdy musí být 6 měsíců po návratu) a zjistěte, zda není třeba e-vízum (např. Velká Británie zavádí ETA). Doporučuje se registrace do systému DROZD a uložení kopií dokladů.
Zdroje:
Novinky.cz – ekonomické analýzy a cestovatelské aktuality
Jan Papež (ACK ČR) – rozhovory a tiskové zprávy Asociace cestovních kanceláří
Aktuálně.cz – zpřísnění dopravních postihů v Rakousku od března 2024