Článek
Bývalá ministryně financí se očividně inspirována literární tvorbou šéfa ANO a jednoho z nejbohatších lidí v Česku Andreje Babiše, který už vydal dvě knihy, a rozhodla se vydat svojí literární prvotinu. Nazvali ji Na tahu jsou srdce. Název by mohl někomu evokovat romantickou novelu, která se odehrává na pobřeží Jadranu, kde mladá Alenka z bohaté rodiny propadne šarmu chudého rybáře Dragana a opustí svět drahých kabelek a opulentních hostin, aby se stala prostou ženou. Ve skutečnosti se jedná o něco úplně jiného.
Rozhodli jsme se využít nejmodernějších technologií, které nám umožňují analyzovat celé dílo za pár vteřin a zeptali se umělé inteligence, jak by vystihla knihu v jedné větě:
Kniha Srdce Aleny Schillerové je ostrá, emotivně laděná obžaloba současné pravicové vlády, napsaná ve stylu levicového ekonomického populismu, která útočí na drahotu, globalizaci a privilegia velkých firem ve jménu „obyčejných lidí“.
Také jsme se zeptali více nástrojů umělé inteligence, jak by popsala autora, když neví, že dílo pochází z pera paní, která se ráda převléká za hranolku. „Tipoval bych autora jako levicově populistického či sociálně-demokratického politika, ale ne komunistu. V evropském kontextu je to text blízký např. maďarskému Orbánovu směru nebo polské PiS – tedy konzervativní levice,“ odpověděl nám křemíkový mozek.
No tak tady by se asi trefil. Rozdávat peníze, Orbán a konzervativní hodnoty přece ANO v posledních letech také hájí. Nebo to spíše říká.
Za všechno můžou zlé bohaté zahraniční firmy, ale ne Babiš
V knize lze najít několik opravdu fascinujících myšlenek, které by skoro člověk nečekal od někoho, kdo je ve straně vedené miliardářem a doslova zhmotněním kapitalismu.
Autorka v textu jako jeden z původů veškerého zla, marasmu a utrpení, ve kterém se náš národ nachází, obviňuje vlastně to, co na čem Andrej Babiš vybudoval své impérium. Objevují se výrazy jako „mizející státní majetek“ nebo „odtékající miliardy“ a „výprodej“. A veškerý prapůvod to mělo v době, kdy se tu po revoluci všechno rozprodalo do zahraničí!
Zprivatizovali všechno!
Jak jsme se tu asi mohli mít teď krásně, kdyby Škodovka zůstala v rukou státu a mohli jsme tu teď vyrábět něco ve stylu asi žigulíků, protože by do té firmy nikdy nepřišlo západní know-how nebo investice. Orionka tu mohla dělat levné čokolády, které mohou matky dopřát dětem, aniž by musely uvažovat o prodeji orgánů. A kdo za to může? SATAN ODS. Státní majetek zmizel do zahraničních rukou a oni to dopustili. Stejně tak současné „úžasné marže obchodních řetězců“, které má na svědomí nejen ODS, ale hlavně Fiala.
Fiala může za všechno
Když si spočítáme, kolikrát se v textu objevuje Fiala, tak zjistíme, že 109krát. Přitom jméno svého šéfa Andreje Babiše použila jen 8krát. To je poměr 13 : 1 ve prospěch Fialy. Je vidět, že jí leží v žaludku. Protože může za všechno.
Opravdu zajímavé je, že zatímco Andrej Babiš je hodný pán, který tu zprivatizoval ledacos a dokonce se stal i představitelem onoho nadnárodního kapitálu, co vlastní desítky podniků v zahraničí, tak ti ostatní jsou ti kapitalističtí upíři vysávající peněženky českého lidu. „Miliardy od českých rodin vylepšují skóre taky Andrzeji Domańskému v Polsku a Gunterovi Mayrovi v Rakousku,“ píše se v knize. Jde o polského ministra financí a ředitel sekce daní rakouského ministerstva financí. Tam totiž asi odtékají ty nemravné zisky.
Celá kniha je o Fialovi
Mimochodem například výrazy označující chudobu, bídu nebo nuzné poměry v textu vyskytují přibližně 54krát, což je skoro na každé druhé straně. Chudobu předčí jen jméno Stanjura, které použila Schillerová 86krát, je tedy na 70 % všech stran knihy.
Mimochodem kromě jména Fiala se v knize objevuje ještě 81krát výskyt slova Fialovova. Tím pádem, když sečteme nejen použití jména Petra Fialy ale i odkazu na jeho vládu, tak je tam doslova všude, celkem 200krát.
Odpovídá víc než 1,6 zmínky na každé straně. Takže ta kniha je vlastně o Fialovi.