Hlavní obsah
Aktuální dění

Máslová krize: Na Slovensku je i za stovku! Češi stojí fronty kvůli pár Kč

Foto: Pixabay

Zatímco u nás spousta lidí nevěřícně zírá na Ficovu jízdu po východních guberniích, Slováci se zděšením hledí na cenovky másla na pultech obchodních řetězců. Máselná krize je tu zas a s tím i trapné výstupy politiků všeho druhu.

Článek

Krize, kdy ceny másla vystoupají do astronomických výšin, jsou jednou z jistot dnešní překotně se měnící doby. Jakmile si toho všimnou novináři, začne máslo plnit titulky všech médií a před obchody se stojí fronty, jakmile je tato nezbytná surovina českých domácností někde v akci.

To si tak dnes člověk zajde třeba do místní sítě večerek, tak tam na něj vykoukne máslo z jedné z největších mlékáren v Česku za 71 Kč. Na jednom z internetových supermarketů na vás poté, co napíšete do vyhledávání máslo, vyskočí stejný produkt dokonce za 75 Kč. Pak se nelze divit, že když někde máslo v akci, tak se tam stojí fronty jak za minulého režimu. Když si ale zvídavý spotřebitel zabrousí na slovenské stránky internetového obchodu, tak možná omdlí. Balení másla tam stojí klidně i třeba 3,9 euro, to je 98 korun. Letmý pohled do letáků, které bratrům Slovákům nabízí bombastické slevy ukazují, že v posledních týdnech byla mimo akce cena až čtyři eura za 250 gramů běžnou záležitostí. Stačí se podívat na povinný údaj o nejnižší ceně za posledních 30 dní, které musí obchodníci na cenovky psát.

A kdo za to může? Brusel i Babiš

S příchodem máselné krize se také pravidelně dozvídáme, kdo tuto šílenou situaci způsobil. Obchodníci viní nenasytné pány potravináře. Ti zase řetězce, že si chtějí namastit kapsu. Nejvíce tomu samozřejmě rozumí politici. Ti dříve narození se při takových příležitostech vrací do dob svého mládí, kdy komunistická strana v duchu plánovaného hospodářství určovala ceny všeho. V tyto momenty se začnou tvářit, že politici tady diktují ceny na pultech obchodů. Nebo také ví, kdo za to zaručeně může, hlavně, že to nejsou oni. „Divíte se kolik stojí máslo? No tak se zeptejte krav, proč mají drahé mléko. Ať se zeptají v Bruselu, proč Brusel je chce zničit,“ kázal majitel mnoha mlékáren ze skupiny Agrofert a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně. Sice podle vyjádření třeba zástupců mlékárenského oboru za tím je letošní nadstandardně teplé mléko, které má vliv na nižší tučnost mléka.

Anketa

Kupujete ještě máslo?
Ano za jakoukoliv cenu
50 %
Nakupuji ho jako investici do budoucna
25 %
Nejsme blázen
0 %
Máslo nejím
25 %
Celkem hlasovalo 8 čtenářů.

To ale Babiše těžko může zajímat, on jen řídil roky holding, ve kterém je hned několik mlékáren. Podobný návrat do socialismu předvedla i nová předsedkyně Sociální demokracie Jana Maláčová. Ta neváhala vyfotit si buržoazní kostku másla a hned to vpálila obchodníkům, že si mastí kapsy na prostém lidu. „Kde je stát? Proč vláda zase nic nedělá?“ ptá se. Co by tak mohl stát dělat. Okamžitě zavést zastropování cen másla asi. To by určitě nevedl k tomu, že se zdraží další tisíce položek, které se v obchodech prodávají a o kterých Maláčová nemá ani tušení.

Jednoduchá rada, nekupujte to

I lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný se opakovaně k cenám másla vyjádřil. V duchu jeho resortu také nadává na obchodníky. Neodpustí občas zaprudit do Babiše, což už ostatně předvedl loni i premiér Fiala, když na Zemi živitelce řekl, že může jít do Agrofertu a potraviny jednoduše zlevnit. Sám dokázal ale předvést i poměrně racionální myšlenku, když řekl, že lidé prostě nemají předražené potraviny kupovat.

Víte, co je to trh? A mohla bych ho vidět?

Protože prostě každý obchodník chce vydělat a zkoušet to může ledasjakým způsobem. Tomu se říká trh. Třeba cenou másla za 70 Kč a pak bombastickými slevami o 40 nebo víc procent. Nebo také tím, že někde něco koupí a pak to prodá za cenu, co si myslí, že mu lidé zaplatí. Poměrně vtipně to odhalila i zasloužilá absolventka školy Františka Čuby z JZD Slušovice a stínová ministryně zemědělství za hnutí ANO Margita Balštíková. Ta má ve zvyku po internetu psát, jak se zase máme strašně, máme málo peněz, nízké mzdy atd., a že přijde takzvaně lepší vláda. Co s tím udělá teda neříká.

Tato paní nedávno zveřejnila velmi povedené video ze své návštěvy obchodu, kde šla monitorovat cenu másla. Přišla do obchodu, který tedy nebyl řetězec, ale prostě jakási prodejna potravin v přesně neurčeném místě, a zeptala se, za kolik mají máslo. „Dobrý den, máte máslo?“ zeptala se. Prodavač pak odpoví, že má jeden druh a to Pilos. Pro ty méně znalé Pilos je privátní značka řetězce Lidl. „82 korun,“ sdělil poslankyni s tím, že lidi se na to tváří blbě a nechtějí to kupovat. Takže tento pán šel do Lidlu, koupil máslo v akci třeba za 50 Kč, a teď ho prodává o 32 korun dráž. Pokud budeme předpokládat, že je živnostník a tedy vlastním pánem, tak si ceny ve svém obchodě určuje sám. Pak se diví pouze vlastnímu rozhodnutí. „Děkuji za informace,“ zakončila Balaštíková svůj terénní průzkum. Sice omylem, ale vlastně národ vzdělala o tom, jak funguje maloobchod. Jinak totiž její video opravdu postrádalo jakoukoliv informační hodnotu. Dokonce v něm ani nenadává na Fialu.

U Fica se nevěří na volný trh, ale ceny jsou vyšší než v ČR

Mimochodem u sousedů na Slovensku rozhodně politici také nemají problém s tím tvářit se, že oni jsou ti, kdo určují ceny. Třeba na začátku roku jsme se mohli dočíst, že „Fico řídí poradu o cenách potravin ve stylu Putina“. Ve videu, které zveřejnil vykládá o tom, jak není možné, aby i třeba máslo bylo tak drahé. Jeho domovský SMER ve svém volebním programu, se kterým volby vyhrál, má bod „Efektívny boj so zdražováním“. Čo to má být, tam moc nevysvětluje, ale očividně se mu to moc nedaří. SMER také tvrdil, že je připraven garantovat občanům zboží a služby za dostupné ceny. Ve stejném dokumentu také tvrdí, že „zázračná ruka trhu se v krizových situacích obrátila proti nejslabším“ a proto je SMER zastáncem silných regulací. Tak kdy asi své sliby Fico splní? Až začnou máselné nepokoje?

Dramata kvůli stovce měsíčně

Na místě je také zamyslet se, proč se někteří spoluobčané chovají, jako by se v másle v snad koupali a dobrovolně stojí fronty. Dokonce jezdí třeba do Polska. Kolik ale reálně lidé utratí oproti loňsku?

Podle Českého statistického úřadu průměrný Čech sní asi 5 kilogramů másla ročně. To je tedy 20 klasických balení o 250 gramech. To odpovídalo tomu, že sníme tak jedno a tři čtvrtě balení másla za měsíc. Spočítejme si, kolik si letos připlatíme. Pokud by modelový spotřebitel snědl i dvě kostky měsíčně, tak nyní zaplatí podle posledních dat statistiků z října průměrnou cenu asi 59 Kč za jedno balení. Dvě kostky jsou tedy zhruba 120 Kč. Loni byla průměrná cena asi 41 Kč za kilo, průměrná měsíční spotřeba je tedy o zhruba 36 dražší. Kvůli tomu je tady taková hysterie.

Když si vezmeme průměrnou rodinu, kde řekněme dva dospělí spotřebitelé snědí dohromady 4 kostky másla měsíčně a dvě děti řekněme dohromady 3 kostky, tak v říjnu za sedm balení dala rodina 413 korun. Oproti loňsku si připlatí 126 Kč. To je cena, kterou často rozházíme za úplné blbosti. Pokud by se za průměrnou říjnovou cenu nakupovalo máslo celý rok, tak je to asi 5 tisíc korun. Za loňskou říjnovou cenu by rodina zaplatila asi o 1600 Kč méně. To je rozdíl za celý rok. Není to sice úplně zanedbatelná částka, ale na druhou stranu stačí se podívat do nákupních vozíků lidí v obchodech. Kolik tam najdeme sladkostí, nezdravých nesmyslů, za které lidé utrácí klidně tisíce korun a opravdu je nepotřebují?

Možná by se stačilo se jen trochu uklidnit. To platí nejen pro naše politiky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz