Hlavní obsah
Zdraví

Naslouchejme tělu: Jak nemoc proměnit v cestu k hlubšímu zdraví

Foto: MUDr. Hedvika Šneibergová

Nemoc není selhání, ale signál těla, že potřebuje péči. Místo potlačování příznaků mu můžeme dopřát klid, výživu a regeneraci. Jak proměnit nemoc v cestu k hlubšímu zdraví?

Článek

Vrcholí chřipková epidemie. Nemocnice hlásí nárůst pacientů, lékárny nestačí doplňovat zásoby, a možná i vy právě ležíte pod dekou s horečkou a přemýšlíte, kdy se konečně budete cítit lépe. Přestože se teď nejčastěji setkáváme s respiračními infekcemi, principy uzdravování platí pro jakoukoliv nemoc – tělo vždy volá po zpomalení a regeneraci.

Slovo „nemoc“ v nás často vyvolává nechuť, frustraci, někdy i strach. V moderní době ji vnímáme jako nepřítele, kterého je třeba co nejrychleji přemoci, abychom se mohli vrátit k povinnostem. Sama jsem to dříve měla stejně. Jakmile se objevily první příznaky nachlazení, sáhla jsem po lécích, které mi umožnily fungovat dál. Přecházet nemoc mi připadalo jako důkaz odolnosti, jako něco, na co bych měla být hrdá.

A pak přišla chronická únava.

Najednou už nešlo jen o pár dní s rýmou a kašlem. Moje tělo bylo vyčerpané a dalo mi jasně najevo, že už dál „fungovat“ prostě nemůže. A já si poprvé musela přiznat, že ho neumím poslouchat. Dlouho jsem jeho signály ignorovala, potlačovala nebo přebíjela povinnostmi a myšlenkami typu musím vydržet. Trvalo mi měsíce – možná roky – než jsem pochopila, že tělo nikdy nejedná proti nám. Naopak. Když onemocníme, vysílá nám jasný signál: zpomal, dopřej si péči, dej mi prostor k regeneraci.

Foto: MUDr. Hedvika Šneibergová

léky

Vnímat první signály znamená předcházet komplikacím

Tělo s námi komunikuje neustále. Únava, pobolívání v krku, zimnice – to nejsou překážky, ale varování. Ať už jde o respirační infekci, trávicí obtíže nebo dlouhodobé vyčerpání, tělo nám dává signál, že potřebuje podporu.

Když je zachytíme a včas na ně zareagujeme, můžeme průběh onemocnění zmírnit nebo mu dokonce předejít. Už nečekám, až mě nemoc „porazí“. Když cítím první náznaky, dopřeji si horkou sprchu, zalezu do postele s hrnkem zázvorového čaje, obleču si teplé ponožky a dám tělu najevo: Všímám si tě. Nepotřebuji tě umlčet, dám ti prostor uzdravit se.

Možná to zní jako samozřejmost, ale kolikrát to opravdu uděláme? Kolikrát místo toho sáhneme po kávě, léku proti bolesti a pokračujeme dál?

Skutečný odpočinek jako základ uzdravení

Víme, že při léčbě respiračních onemocnění je důležitý klid a odpočinek, ale dodržujeme ho opravdu? Ležet v posteli s telefonem v ruce, odpovídat na zprávy a dohánět resty není odpočinek. Tělo potřebuje klid – a nejen ten fyzický. Potřebuje vypnout i mysl.

Místo neustálého scrollování a sledování zpráv teď raději sáhnu po knížce, pustím si klidnou hudbu, luštím křížovky nebo jen zavřu oči a soustředím se na dech. Možná se uzdravím stejně rychle, možná o den později – ale tentokrát doopravdy.

Jak naslouchat tělu místo potlačování příznaků

  • Horečka do 39OC zdravému člověku neublíží, naopak pomáhá tělu bojovat s infekcí. Místo léků na její snížení ji zkuste vypotit nebo použít studené zábaly.
  • Rýma se nejlépe vyléčí, když ji vysmrkáme a podpoříme zvlhčováním sliznice slanými roztoky. Naopak protiotokové nosní spreje ji jen potlačují a při dlouhodobém užívání mohou sliznici poškodit.
  • Bolest hlavy či svalů je nepříjemná, ale možná je to jen způsob, jak tělo říká: Zastav se. Nepřebíjejme ji vždy léky, zkuste jednou poslechnout své tělo…

Příznaky nejsou nepřítel. Jsou zprávou, kterou bychom se měli naučit číst.

Foto: MUDr. Hedvika Šneibergová

odpočinek

Strava jako klíčový prvek uzdravení

V nemoci jsem často jedla jen to, co bylo po ruce – nejčastěji slané nebo sladké pečivo. Dnes už vím, že tělo potřebuje podporu. Pokud mám možnost, připravím si výživný vývar – tekuté zlato pro unavený organismus.

Kvalitní bílkoviny, dostatek zeleniny a hydratace pomocí bylinných čajů mohou významně urychlit uzdravení. Česnek, cibule a zázvor jsou přírodní spojenci, kteří pomáhají tělu zvládnout infekci šetrně a přirozeně.

A víte, co je nejdůležitější? Nechat se občas opečovávat. Dovolit si říct Uvaříš mi čaj? Přineseš mi polévku? Učit se přijímat péči je také součástí uzdravování.

Nemoc jako příležitost zpomalit

Kdysi jsem nemoc vnímala jako nepříjemnou překážku. Teď ji vidím jinak.

Ano, stále je to nepohodlné, stále to narušuje plány. Ale zároveň je to příležitost. Příležitost zastavit se, podívat se na své tempo, na svůj životní styl a na to, jak o sebe pečuji.

Zkušenost s únavovým syndromem mě naučila, že když tělu dopřejeme to, co skutečně potřebuje, nejenže se rychleji uzdravíme, ale také si budujeme pevnější základy pro dlouhodobé zdraví. Protože péče o sebe není luxus, ale nutnost.

Nejsem dokonalá. Nejsem zenový mnich, který celé dny chroustá zeleninu a s klidem přijímá všechny výzvy života. Jsem naprosto nedokonalá. Také často sklouzávám ke starým návykům, ale dříve nebo později si uvědomím, že jediná možná cesta je naslouchat svému tělu. Čímkoliv jiným si ubližuji.

Ano, je to nepříjemné, bolí to a často to trvá déle, než bychom chtěli. Ale učení a péče o zdraví někdy bolí. Jediný možný způsob je to přijmout. Říct si: Ano, jsem nemocná/ý, naslouchám ti, tělo, dávám ti prostor.

Nemoc – ať už sezónní nachlazení, střevní chřipka nebo chronická únava – nás učí zpomalit a dopřát si to, co v běžném režimu často odkládáme – péči, klid a regeneraci. Pokud jí nasloucháme, může se stát ne překážkou, ale učitelem, který nám pomůže lépe porozumět našemu tělu a jeho potřebám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz