Článek
Možná jste netušili, že existuje ostrov, kde žije necelých 300 obyvatel. A pokud byste se z něj chtěli dostat, museli byste počítat s tisícikilometrovými vzdálenostmi. A to ze všech stran, kde je na dohled jenom širé moře. Jelikož tento ostrov nemá letiště, jediná možná doprava jsou lodě. A tuto dopravu převážně poskytují devětkrát ročně rybářské lodě z Jižní Afriky.
Jde tak o nejodlehlejší místo na světě. Od ostrova Svatá Helena je tento ostrov vzdálen 2437 kilometrů. Tento poklidný ostrov se jmenuje Tristan da Cunha. Nachází se na jihu Atlantického oceánu a patří Velké Británii. Pokud máte rádi život, ve kterém se nikam nespěchá a vládne v něm pohoda a klid, líbilo by se vám zde.
Mobilní telefony můžete zahodit
Ano, je to tak. Na Tristan da Cunha je totiž nikdo nepotřebuje. A to proto, že na tomto ostrově používají pouze satelitní telefony. Na televizi se zde ale podívat můžete. A to právě díky satelitu, který na tomto ostrůvku vysílá od roku 2001. Návštěvníci pak mají taktéž možnost se podívat na veřejnou webovou stránku zřízenou v roce 2017. Na ní si můžete přečíst nejnovější informace z ostrova, podívat se na internetový obchod nebo prohlídku online.
Půdu tady společně vlastní všichni obyvatelé ostrova a cizím je zakázáno pozemky kupovat. A kdo sbírá poštovní známky, jistě ho potěší to, že ty jsou tady hlavním zdrojem příjmů. A to společně s prodejem mořských raků. Místní jsou velmi soběstační a zemědělství je tak jejich hlavní obživou.
V obchodě se poznají všichni
A to proto, že na ostrově funguje pouze jeden. Tak jako i škola pro děti, a to od 4 do 16 let. V jediné kavárně si pak můžete dát svou oblíbenou ranní kávu. A pokud někoho trápí zdravotní potíže, nemusí mít obavy. Camogli Healthcare Centre díky vylepšenému vybavení umožňuje provádět více procedur, než tomu bylo dříve. A to i s pomocí lokálně navštěvujících specialistů.
Díky tomuto takzvanému nemocničnímu centru, které bylo vybudováno a vybaveno v letech 2016-2017, se snížila potřeba drahých převozů lodí do Kapského města. A je zde přístupná i dálková lékařská pomoc. Jako například možnost zaslání EKG a rentgenových snímků k okamžité konzultaci s lékaři v cizině. Co se týče policie, tu zastupuje jeden policejní inspektor a tři strážníci.
Hotely na ostrově nejsou, ale turisté jsou vítáni
Pokud by na vás bylo příliš na tomto ostrově žít, můžete ho jenom navštívit. Nečekejte ale, že byste si na něm mohli zarezervovat hotel. Ten na ostrově nemají. Ale nemějte obavy. Venku spát nemusíte. Můžete si pronajmout penzion nebo si najít privátní ubytování, a to dokonce s plnou penzí.
Zajímavosti z ostrova vás možná překvapí
Na ostrově Tristan je běžné to, co by mnohé z nás mohlo i rozhořčit. Uzavírání sňatků zde totiž probíhá mezi pokrevními příbuznými. A na ostrově se tak vyskytuje pouze osm příjmení. Velký vliv na to jistě má malý počet obyvatelstva.
Teploty se zde pohybují mezi deseti a dvaceti stupni nad nulou a ostrov se nachází na sopce Queen Mary's Peak, vysoké 2062 metrů. Sopka tak zabírá skoro celou obydlenou část ostrova. A i když je nyní v klidovém režimu, v roce 1961 byli její obyvatelé kvůli erupci evakuováni do Anglie. Avšak po pár měsících, když se sopka uklidnila, se všichni chtěli vrátit zpátky na ostrov. Tak moc jim chyběl.
Další zajímavostí je, že na tak malém ostrůvku má většina lidí dvě zaměstnání. Druhou pracovní činností je ovšem nějaká činnost vykonávána v administrativě ostrova. Což je jistě úctyhodné.
Pokud byste na ostrově nechtěli vyloženě žít, ale více klidu byste nutně potřebovali, možná je tou správnou volbou právě Tristan da Cunha. Ostrov bez hluku velkých měst, dopravní zácpy a hlavně beze spěchu. A to všechno uprostřed širého oceánu.
Zdroj: epochaplus.cz, koktejl.cz, bubo.sk