Článek
Krakov: Město králů a univerzit
Krakov je druhé největší město Polska. Leží na řece Visle, má přibližně 800 tisíc obyvatel a svou historií i kulturou láká návštěvníky po celý rok. V období Vánoc se ale zahalí do třpytivé až magické atmosféry.
Ač nedaleké adventní polské Katovice, o kterých jsem psala nedávno (článek zde), jsou více zaměřené na dětské návštěvníky, Krakov nabízí vánoční trhy mnohem větší a obklopené malebnými uličkami historického centra.
Krakov byl po staletí hlavním městem Polska, kde probíhaly královské korunovace i pohřby. Ačkoli v 16. století se hlavní město přestěhovalo do Varšavy, zůstal Krakov významným centrem polské historie a kultury. Jeho středověké a renesanční historické jádro bylo v r. 1978 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Historické osobnosti Krakova
Ve stejném roce se místní arcibiskup Karol Wojtyla stal papežem Janem Pavlem II. Mnoho let zde žil a jeho odkaz je ve městě patrný na každém kroku – od soch po muzea a vzpomínkové akce.
O 500 let dříve zde působil významný vědec Mikoláš Koperník. Zakladatel moderní astronomie jako první hlásal, že středem vesmíru není Země, ale Slunce. V Krakově studoval na Krakovské akademii, která byla později přejmenována na Jagellonskou univerzitu.
Procházka historií
Mimo vánoční trhy Krakov nabízí mnoho míst k objevování. Nejstarší částí královského Krakova je Staré město. Je plné historických památek a jedinečné atmosféry s množstvím středověkých budov, restaurací, kaváren a malebných uliček.
Centrem města prochází tzv. Královská cesta, po které přijížděli panovníci na korunovace. Tato cesta byla také součástí Jantarové stezky, spojující baltské pobřeží s jihem Evropy.
Dominantou města je hrad Wawel – sídlo polských králů. Z jeho vrcholu je nádherný výhled na město, který stojí za to vidět i během zimy . Vedle hradu se nachází Královská katedrála ze 14. stol. a na hradním nádvoří se můžete vyfotit u vánočního stromu. Právě v této katedrále po mnoho staletí probíhaly královské korunovace, svatby i pohřby.
Od hradu Wawel se pak vydáme po Královské cestě k náměstí Rynek Glowny. Toto vévodí zastřešená starověká tržnice Sukiennice. Trhy se zde konaly už ve 13. stol. a ve 14. stol. zde nechal král Kazimír III. Veliký postavit tuto zastřešenou tržnici. Časem byla několikrát přestavěna a vznikla tak její dnešní podoba.
Na náměstí najdeme mnoho dalších zajímavých památek - Mariánský kostel, Radniční věž, Hlava boha lásky Erose a další. Já osobně doporučuji i nedaleký Malý rynek, který se nachází hned za Mariánským kostelem.
Krakov a české stopy
Krakov má bohatou historii s českými stopami. V 9.-10. stol. byl Krakov a jeho okolí součástí Velkomoravské říše. O několik století později se české a polské osudy opět spojily, tentokrát jako součást habsburské monarchie.
České stopy jsou viditelné na mnoha místech. Na hlavním náměstí (Rynek Glowny) můžeme vidět kostelík sv. Vojtěcha (pražský biskup, který kritizoval křesťanskou církev a našel útočiště zde v Krakově). Královská katedrála na Wawelu je zase zasvěcena, kromě svatého Stanislava, také českému svatému Václavovi. A dokonce na nejstarší polské vysoké škole – Jagellonské univerzitě – je možné studovat češtinu.
A věděli jste, že v Krakově slavil náš Karel IV. svou svatbu se svou čtvrtou ženou - Alžbětou Pomořanskou? Hostinec Wierzynek, kde popíjel spolu s jejím dědem - polským králem Kazimírem Velikým, dodnes můžete navštívit.
Vánoční trhy na Rynku
Jedním z hlavních důvodů, proč navštívit Krakov v adventním období, jsou jeho vánoční trhy na Hlavním náměstí (Rynek Główny), které je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě. Prostor zaplní dřevěné stánky, kde můžete ochutnat tradiční polské speciality, které je tady asi zbytečné jmenovat. Vyzkoušejte postupně všechny, opravdu přehlídka chutí.
Nechybí ani ručně vyráběné ozdoby, dřevěné hračky či umělecké dekorace. Co však na trzích opravdu okouzlí, je atmosféra – světla, hudba a vůně vánočního koření vytvoří kulisu, na kterou jen tak nezapomenete. Obsluha stánků často zpívá a na náměstí lidé u hudby společně tančí. Všichni jsou velmi milí a užívají si krásný adventní čas.
Letošní trhy se konají v termínu: 29. 11. 2024 - 1. 1. 2025 (od 10,00 - 20,00 hod; stánky s občerstvením do 22,00 hod)
8 tipů, jak zabavit děti
Pokud vás zajímá, zda je Krakov vhodný pro děti, tak rozhodně ano. A co by se jim opravdu mohlo líbit? Zde je pár tipů:
- Hrad Wawel - místo, kde žili králové a královny, princové a princezny
- Krakovský drak - socha legendárního draka s chrlícím ohněm pod vrcholem Wawel na břehu řeky
- Barevné betlémy Szopki - děti rády po městě hledají unikátní barevné a pohybující se betlémy (tzv. szopki), které v Krakově během adventu uvidíte v různých skleněných vitrínách
- Kavárna Děravý kotel - kouzelnická kavárna plná elfů a kouzelných lektvarů
- Kavárna Ministerstvo kouzel - pro všechny milovníky Harryho Pottera
- Muzeum voskových figurín - údajně se jedná o nejhůře hodnocené muzeum voskových figurín, takže se zde můžete docela dobře pobavit
- Zahrada světel - světelný park na okraji Krakova, letos na téma Malý svět
- Solné doly Wieliczka - nedaleko Krakova se nacházejí úžasné solné doly s mnoha sochami vyřezávanými přímo ze soli
Proč navštívit Krakov právě o Vánocích?
Vánoční Krakov nabízí úžasnou atmosféru plnou historie, kultury a tradic. Ať už se vydáte na romantickou procházku zasněženými královskými ulicemi, nebo se vrhnete do ruchu vánočních trhů, je to místo místo, kde můžete spojit vánoční kouzlo s poznáváním bohaté královské historie.
Cestujte společně s Na skok do Evropy
Pro další tipy na vánoční výlety a mé osobní cestovatelské zážitky mě můžete sledovat na mých Facebookových stránkách nebo se podívat na cestovatelské průvodce po evropských městech na mém webu.
Krásné adventní období vám přeje Iva a Na skok do Evropy.