Článek
Polsko: Vánoční večeře s 12 chody
V Polsku začínají Vánoce jako u nás 24. prosince, a přestože je to nejdůležitější den Vánoc, je to běžný pracovní den.
Na Štědrý den (Wigilia) se prostře bílý ubrus, pod který se pokládá snítka sena jako připomínka, že se Ježíš narodil v stáji. Slavnostní večeře by měla mít dle tradic 12 chodů, které symbolizují 12 apoštolů a také 12 měsíců v roce. Nejčastějšími pokrmy jsou boršč, kapr (nebo jiné ryby) a pierogi. Večeře začíná lámáním oplatky, kterou si rodina navzájem podává s přáním zdraví a štěstí.
Dárky, které se rozdávají po večeři, nosí Hvězdář (Gwiazdor). Ovšem opět záleží na regionu, může to být i Svatý Mikuláš nebo Ježíšek. Dárky dostávají také domácí mazlíčci, protože děti věří, že právě na Štědrý den zvířata získávají kouzelnou schopnost mluvit a že jim něco zajímavého prozradí.
Rakousko: Adventní věnce a dívka s tváří anděla
I v Rakousku je Vánoční atmosféra znát už od adventu, kdy se domovy zdobí adventními věnci se svícemi a slaměnými ozdobami. Vánoce jsou hodně podobné těm našim.
Na Štědrý den (Heiliger Abend) rodiny čekají na příchod Kristova dítěte (Christkind), který 24. prosince večer nosí dárky. Večer zahrnuje tradiční večeři, která se regionálně liší, od kapra s bramborovým salátem až po pečenou husu s červeným zelím a bramborovými knedlíky.
Kristovo dítě (Christkind) je nejčastěji zobrazena jako mladá dívka s andělskými rysy, zlatými vlas a křídly, připomínající anděla.
Nejoblíbenější adventní trhy v Rakousku: Vídeň, Salzburg
Německo: Vánoční trhy a adventní tradice
V Německu jsou Vánoce významným svátkem a velký důraz je kladen na adventní období. Adventní kalendáře a věnce jsou v Německu velmi oblíbené a najdeme je téměř v každé domácnosti.
Pro nás Čechy jsou největším lákadlem vánoční trhy (Weihnachtsmärkte) v Norimberku. Velmi rádi mají koledy a bohaté z dřeva vyřezávané betlémy, často doprovázené živými scénami.
Na Štědrý den (24. prosince) rodina rozbaluje dárky, které nosí buď Dítě Kristovo (Christkind ) nebo Vánoční muž (der Weihnachtsmann) s dlouhými zrzavými vousy.
Tradiční jídlo se i zde liší podle regionu, ale často zahrnuje bramborový salát, smažené ryby nebo pečenou husu či kachnu.
V některých regionech mají zvyk s „tajným doručováním“ dárků sousedům na důkaz solidarity.
Nejoblíbenější adventní trhy v Německu: Berlín, Drážďany, Norimberk
Itálie: dárky děti dostávají 3×
V mé milované Itálii se slaví vánoční období celý měsíc. Začínají 6. prosince, kdy dárky nosí Svatý Mikuláš (San Nicolo). Jezdí se soby a lidé mu za oknem nechávají trošku vína a mrkev pro jeho soby.
Štědrovečerní večeře bývá pestrá, nejčastěji se podává ryba, mořské plody, krocan, rizoto, sladká bábovka s rozinkami panettone. Dárky nosí Vánoční dědeček (Babbo Natale), což je italská obdoba Santa Clause. Ten dává dětem dárky nejčastěji ráno 25. prosince (opět dle regionů) a děti mu na oplátku nechávají za oknem sušenky.
S rozdáváním dárků se pokračuje až do 6. ledna, kdy v noci na svátek Tří králů nosí dárky laskavá čarodějnice Befana. Tento zvyk je v Itálii velmi populární, zejména mezi dětmi, a je spojen s ukončením vánočního období.
Nejoblíbenější adventní trhy v Itálii: Řím, Benátky, Milán, Verona
Finsko: Vánoce z domu Santa Clause
V nejsevernější části Finska - v Laponsku má svůj domov Santa Claus a odtud také vyráží rozvážet dárky dětem.
Dárky se jako u nás rozbalují už 24. prosince večer. Štědrovečerní tabule zahrnuje ryby, pečenou šunku a přílohy z brambor a mrkve.
Tradičně Finové navštěvují hroby zesnulých, které se osvětlují svíčkami, což vytváří jedinečnou atmosféru.
Tip: Věděli jste, že letecká aplikace Flight radar každý rok ukazuje polohu Santy s jeho soby, jak letí napříč světem a rozváží dárky? Pokud jste to nevěděli, tak se nezapomeňte letos kouknout: https://www.flightradar24.com/
A jak to vypadá v jiných částech Evropy?
Tak jen pár zajímavostí:
- Švédsko: Na Štědrý den se pravidelně vysílá pohádka Kačer Donald (Kalle Anka), což je pro mnoho rodin každoroční tradice.
- Španělsko: Tradičním pokrmem je sladký nugát z mandlí a medu (Turrón). Dárky se dávají často 25. prosince od Otce Vánoc (Papá Noel)a také i 6. ledna od Tří králů (Los Reyes Magos).
- Francie: Hlavní večeře Réveillon se koná až po půlnoční mši a zahrnuje ústřice a pečenou husu. V některých regionech pečou až 13 druhů dezertů symbolizujících Ježíše a 12 apoštolů. Dárky nosí Otec Vánoc (Père Noël).
- Island: Dárky nosí 13 vánočních skřítků postupně od 12. prosince, každý ze skřítků má své specifické vlastnosti.
- Nizozemsko: Děti dostávají hlavní dárky už v noci z 5. na 6. prosince, tedy na Svatého Mikuláše od Santy Clause (Sinterklaase). Děti pro jeho koně nechávají boty naplněné senem, mrkví nebo cukrem. Vánoce jsou pak už spíše rodinným svátkem a klidných bohoslužeb.
- Norsko: Na Štědrý den schovávají lidé košťata, aby je neukradly čarodějnice.
- Maďarsko: Vánoční stromeček se nejčastěji zdobí na Štědrý den s celou rodinou. Děti čekají na zazvonění zvonečku a pak se rozběhnout rozbalovat dárky. Ty nosí Ježíšek po štědrovečerní večeři.
- Velká Británie: Dárky nosí Otec Vánoc (Father Christmas). Nejčastějším tradičním jídlem je nadívaný krocan a puding, který spíše připomíná českou bábovku. A ve Walesu chodí koledníci mezi Vánocemi a Novým rokem se strašidelnou obludou s koňskou lebkou.
- Portugalsko: Dárky nosí Otec Vánoc (Pai Natal) často už na Štědrý den. Nejoblíbenější pochoutkou je sušená treska (Bacalhau), která se často servíruje až po půlnoční mši.
Vánoce napříč Evropou i regiony
Tradice Vánoc napříč Evropou ukazují, jak bohaté a různorodé mohou sváteční oslavy být. Zvyklosti se často liší nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale i mezi regiony, městy, a dokonce rodinami. Například v Itálii mohou Vánoce vypadat zcela jinak v horských Dolomitech než na sluncem zalité Sicílii.
Navíc, jak jde čas, lidé své tradice postupně přizpůsobují modernímu životnímu stylu. Některé staré zvyky ustupují, jiné se znovu objevují, a nová generace si tvoří vlastní způsoby, jak slavit tento výjimečný čas. Vánoce však zůstávají obdobím, kdy lidé sdílejí radost a lásku, což je jejich pravá podstata – bez ohledu na to, ve které evropské zemi Vánoce slavíte.
Cestujte společně s Na skok do Evropy
Pro další tipy na vánoční výlety a mé osobní cestovatelské zážitky mě můžete sledovat na mých Facebookových stránkách nebo se podívat na cestovatelské průvodce po evropských městech na mém webu.
Krásné adventní období vám přeje Iva a Na skok do Evropy.