Článek
To jsou první okénka komiksového příběhu Lucasovy války o vzniku jednoho nechtěného filmu, který se stal absolutní legendou. Vyšel minulý týden a stojí za to si ho připomenou právě dnes, kdy všichni nerdi, geeci, milovníci sci-fi nebo prostě jen milovníci této fenomenální ságy slaví parafrází legendární hlášky May the force be with you Mezinárodní den Star Wars.
Sága Star Wars bez nadsázky změnila celý filmový svět: stala se první sci-fi, která opravdu vydělávala, nabobtnala do rozměrů devítidílné série s mnoha dalšími provázanými seriály, vyrábějí se hračky, fanoušci se počítají na miliardy… Ovšem když George Lucas se svými přáteli v polovině sedmdesátých let točil film, který je dnes známý jako Epizoda IV, nic z toho rozhodně nebylo jisté. Studio mu nevěřilo, velkou část vyráběl na vlastní triko a výslednému úspěchu, k němuž vedla cesta přes spousty překážek, nemohl dlouho nikdo uvěřit.
Právě tento vhled do zákulisí přinášejí Lucasovy války: od pekla castingů až po noční můry při natáčení, kde jsou na denním pořádku sváry mezi herci, tajné milostné aférky a nejrůznější katastrofy. Ze všeho zmatku ovšem vzešlo zásadní dílo, které navždycky změnilo filmový svět. Lucasovy války jsou intenzivním, dojemným, ale také zábavným vyprávěním o úskalí tvorby. A také ódou na kouzlo dětství a na vytrvalost.
Není to ale „jen“ komiks, autor textu Laurent Hopman je odborníkem na americkou kinematografii a samozřejmě vášnivým fanouškem Star Wars, takže všechna fakta jsou pečlivě zdokumentovaná a věrná historickým reáliím. Lehká, ale přesná kresba Renauda Rocheho příběh jen umocňuje.
„Není to jen služba pro fanoušky slavné ságy, ale také poutavé čtení pro kohokoliv, kdo má zájem o film: píše se tu o dějinách tzv. nového Hollywoodu počátku sedmdesátých let, o technologických převratech, jež Star Wars přinesly, o drobných i velkých lidských osudech nejrůznějších osobností od Carrie Fisherové a Harrisona Forda přes Lucasova dávného souputníka Francise Forda Coppolu, až třeba po Kennyho Bakera, který si ve filmu zahrál slavného robota R2-D2,“ říká Michal Zahálka, překladatel knihy.
„Velkou roli ve vyprávění sehrává i Marcia Lucasová, vynikající střihačka, která měla při začátcích Star Wars na svého manžela mimořádný vliv. Své místo má v příběhu lehký bulvár, stejně jako poučení o filmařských technikách a o fungování showbyznysu.
Lucasovy války nejsou autorizovaným portrétem vzniku filmu, ale samotný George Lucas nad nimi vyjádřil nadšení. Nejde jen o umělecký, ale také o vědecký počin, jelikož všechna faktická tvrzení, jež se v knize objevují, jsou pečlivě doložená a vyzdrojovaná v obsáhlém bibliografickém aparátu. Zároveň jsou ovšem dialogy knihy skvěle postavené, psané výborně stylizovanou, živou prózou,“ dodává překladatel Michal Zahálka.
O tom, jakým fenoménem se Star Wars staly, svědčí i historka o vzniku Mezinárodního dne Star Wars, který se oficiálně slaví už 14 let. Jeho kořeny ale sahají do roku 1979 a může za něj trochu i Margaret Thatcherová. V roce, kdy vyhrála volby a stala se premiérkou - a bylo to právě 4. května, její spolustraníci do deníku The London Evening News nechali otisknout vzkaz ve znění: „May the Fourth Be with You, Maggie. Congratulations,“ což byla originální parafráze na tehdy už superpopulární Star Wars. V roce 2008 pak vznikla facebooková stránka, která začala 4. květen slavit jako Den Luka Skywalkera.
Originální fotogalerii z natáčení Star Wars najdete tady a nenechte si ujít ani ukázky z komiksu Lucasovy války zde.
A samozřejmě, ať vás provází síla!, nejen 4. května.