Článek
Členské země Organizace spojených národů (OSN) na konci ledna již počtvrté přezkoumaly stav lidských práv v České republice. Státy ocenily pomoc ukrajinským uprchlíkům a národní akční plány na podporu lidských práv, zazněla ale také mnohá doporučení pro zlepšení. Ta se týkala vymýcení diskriminace a nenávistných projevů vůči menšinám (obzvláště Romům a migrantům), ochrany žen před násilím (včetně ratifikace tzv. Istanbulské úmluvy a zlepšení odškodňování za nezákonné sterilizace) nebo uzákonění stejnopohlavních sňatků. Celkem deset států Česku doporučilo redefinici znásilnění v trestním zákoníku.
Na problematičnost současné definice dlouhodobě poukazují neziskové organizace jako Amnesty International ČR, Konsent, Česká ženská lobby a komunita Ženy v právu. § 185 trestního zákoníku klasifikuje znásilnění jako čin, kdy někdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti. Nová definice by podle těch, kdo usilují o legislativní změnu, měla být založena na absenci souhlasu, nikoliv na použití síly.
Zmíněné neziskové organizace už v roce 2021 zahájily kampaň, která upozorňuje na to, že přestože ke znásilnění dochází poměrně často, nahlášen a trestán je jen zlomek případů. Na vině jsou právě zastaralé zákony, ale také rozšířené mýty, genderové stereotypy a nepochopení významu souhlasu. Součástí kampaně je i petice českým zákonodárcům za nápravu trestněprávní definice trestného činu znásilnění v souladu s mezinárodními závazky České republiky.
Autorka: Anna Jurečková
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.