Článek
Evropská unie má různé nápady. Některé se mohou jevit jako dobré, jiné průměrné a další doslova bláznivé. Do té poslední kategorie se určitě zařadí plán EU, aby podniky musely hostům nalévat kohoutkovou vodu. Tohle už je značný zásah do soukromého podnikání.
Kolik stojí kohoutková voda?
I dnes je samozřejmě možné požádat si v restauraci o kohoutkovou vodu. Ale to neznamená, že ji hospoda musí poskytnout zdarma nebo jen za nějaký nízký servisní poplatek. Ve skutečnosti ji může prodávat za jakoukoliv cenu chce. Může si na ní nastavit marži, jakou chce. Je to tak správně? Samozřejmě že ano. Hospoda není charita, hospodský chce vydělávat, chce mít zisk – pro sebe, na nájem, pro personál a tak dále. Nikdo nemá hospodskému co mluvit do toho, jak svůj podnik vede, jakou má marži, co nabízí a za kolik.
Je jen na hostech, zda přístup hospodského akceptují. Zda budou pít půllitr kohoutkové vody za několik desítek korun, nebo dají přednost jinému nápoji. Stejně tak je na nich, zda podnik vůbec navštíví. Takhle by měl fungovat trh. A je to správné.
Zdarma nebo za servisní poplatek
Plány EU ale představují výrazný zásah do soukromého podnikání v oblasti restauratérství. Host, který si požádá o kohoutkovou vodu, ji bude muset dostat – buď zdarma, nebo za mírný servisní poplatek. A to je špatně. Stát by neměl nařizovat podnikům, co mají prodávat a za kolik. Z kohoutkové vody se stane nejlevnější nápoj v nápojovém lístku, na kterém hospodský nevydělá ani korunu. Bude rád, když se mu aspoň zaplatí náklady s tím spojené. A to je špatně.
Hanba by mě fackovala
Znám podniky, kde karafu kohoutkové vody nabízejí za pětikorunu. Proč ne, je to jejich dobrovolný krok, součást jejich byznys plánu. Že na tom vydělají minimum, je čistě jejich věc. Znám i podniky, kde dávají vodu zdarma. Tady je jasné, že na ní nejenom nevydělají, ale dost možná budou i v mínusu. A znám lidi, kteří si tu vodu bezostyšně poroučí a nechávají si ji nosit.
„Hanba by mě fackovala,“ dát si v hospodě k pití jen kohoutkovou vodu. V hospodě se má konzumovat a utrácet. Kdo na to nemá, má zůstat doma a nechodit po restauracích. Je to služba jako každá jiná – nikde nám nikdo nic nedá zadarmo a leckde by bylo trapné něco zadarmo chtít. Já to tak mám i v tomto případě, ale jsou lidé, kteří toho bezostyšně využívají.
I když je nabídka nápojů kvalitní a bohatá, raději si dají vodu zdarma, aby nemuseli sáhnout hlouběji do své peněženky a mohli se na chvíli cítit jako páni, co si „mohou dovolit“ restauraci. No, milí kolenovrti, možná vám EU svým nařízením vyjde vstříc, tak jste se dočkali. Budete moci pít zadarmo i tam, kde to dosud nešlo. Kde byli majitelé ještě „normální“.
Kdo to vítá?
Tuhle „šílenost“ mohou vítat nejenom ti, kteří se v hospodě rádi „napojí“ zdarma, ale i ti, kterým jde o planetu. Ti v tom logicky vidí eliminaci plastů, protože místo limonády z lahve natočí hospodský vodu z kohoutku přímo do sklenice. Pravda, k určitému (byť malému) vlivu na planetu takto určitě dojde. Ale vy, její zachránci – co vám brání objednat si tu kohoutkovici za 50 Kč v zájmu ochrany přírody už teď?
Anketa
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-novy-plan-eu-hospody-by-mely-nalevat-levnou-kohoutkovou-vodu-267928