Hlavní obsah
Lidé a společnost

„Můžete si ztlumit ten hrozný kravál z rádia?“ oslovil jsem autobusáka

Foto: Freepik

V MHD nás nemusí obtěžovat jen spolucestující. Nejhorší je, když problémy dělá sám řidič.

Článek

Jak se chovat v MHD? V první řadě slušně. Asi každý ví, že by neměl znečišťovat sedadla a součásti vozu, etiketou je zapovězené také telefonování a samozřejmostí by mělo být, že nebudeme křičet, halekat nebo si nahlas pouštět hudbu. Občas se někdo takový najde, kdo tato pravidla nectí. Většinou ho ale někdo upozorní a vše se vyřeší. Horší je, když největší hluk vytváří sám šofér za volantem.

Ano, také poslouchám rádio

Jasně, když jedu autem, také poslouchám rádio. Celou cestu. Těžko bych si představil, že pojedu několik hodin úplně potichu. Ale mám ho zapnuté spíš jen jako podkres. Nechci, aby mi řvalo jako na lesy a abych neslyšel, co se kolem děje. Kdyby řvalo, hůř bych se soustředil a mohl bych přeslechnout sirény IZS. Prostě to není dobré.

O to víc pak nechápu, jak něco takového může mít nahlas puštěné řidič v MHD. Ne, nejsem tak radikální, abych jim rádia zakazoval. Pokud je hlasitost normální, nemyslím si, že by to ohrozilo bezpečnost provozu a řidičské schopnosti. To by musela bourat většina lidí, protože hudbu nebo podcasty za jízdy poslouchá kdekdo. Ale když to řve, je to problém.

Můžete si ztlumit ten hrozný kravál z rádia?

Nastupuji a sedám si na jedno ze sedadel v přední části vozu. Už při nastupování hluk slyším, a to i během jízdy. Rozhlížím se, kde sedí nějaký mladík, který místo sluchátek použil Bluetooth reproduktor. Jenže nikoho takového nevidím. A pak mi dojde, že to jde skutečně z kabiny řidiče. Je mi to nepříjemné, obtěžuje mě to. Rozhodnu se, že to budu řešit.

„Můžete si ztlumit ten hrozný kravál z rádia?“ zeptal jsem se řidiče na zastávce. A víte, co se stalo? Nic. Přes ten hluk mě vůbec neslyšel. Musel jsem se přitisknout k jeho kukani a začít na něj důrazně ťukat. Až v tu chvíli se na mě s výrazně naštvaným pohledem podíval, ztlumil muziku a já svoji žádost zopakoval. Zakroutil hlavou, vrátil hlasitost na původní hodnotu a pokračoval v jízdě.

Natočím si vás

Počkal jsem na další zastávku a znovu jsem přišel k jeho kukani. Opět ztlumil rádio, aby slyšel, co mu říkám. Já mezitím vytáhl mobil a naznačil, že si ho natočím. A najednou, jako zázrakem, už rádio nikdo nezesílil. Zůstalo jen jako tichý podkres a žádný kravál se odtamtud nenesl. Pan „řidič hrdina“ patrně pochopil, že kdyby se záznam dostal na sociální sítě, popularitu by mu to nepřineslo.

Ve svém autě, pokud člověk jede sám, ať si dělá, co chce. Ale v MHD platí určitá pravidla slušného chování – a je úplně jedno, jestli jste cestující, nebo řidič. Rušit ostatní nadměrným hlukem, doslova kraválem z rádia, je problém. A když ho někdo není ochotný ztlumit ani sám od sebe, ani po slušné výzvě, tak se nesmí divit, že ho chce někdo natočit mobilem. To většinou zabírá na každého.

Anketa

Vadí vám lidé, co ruší v MHD?
Ano, vadí
90,6 %
Ne, nevadí
9,4 %
Celkem hlasovalo 32 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz