Článek
Být v nájmu není nic špatného. Jsou lidé, kteří nedosáhnou na hypotéku, nebo takoví, kterým hypotéka nedává finanční smysl. Jsou i tací, kteří chtějí mít určitou volnost a bydlení měnit podle aktuální potřeby. To sice s hypotékou také lze, ale není to tak snadné, jako když dáte výpověď z nájmu. Nájem tedy v mnoha ohledech může být fajn. Pokud zrovna netaháte za kratší konec provazu.
Zdražení o inflaci je normální
Snad v každé nájemní smlouvě je uvedena takzvaná inflační doložka, která umožňuje pronajímateli zvýšit nájem o hodnotu inflace z předchozího roku. Ne každý toho využije, ale když k tomu dojde, lze to považovat za vcelku normální, s čímž by měl nájemník počítat. Když se nezdraží, je to příjemný bonus. Když ano, je to dáno smlouvou, kterou nájemník dobrovolně podepsal.
Zaplať víc, nebo se odstěhuj
Pak tu ale máme řekněme bezdůvodné zvyšování nájemného. V případě smluv na dobu neurčitou platí zákonný limit, že se nájemné během tří let nesmí zvýšit o více než 20 procent. I to je ale celkem dost. Představte si, že si s pronajímatelem domluvíte nižší cenu a těšíte se, jak budete bydlet levněji. Jenže on za rok využije své zákonné možnosti a zdraží o celých 20 procent, které mu zákon dovoluje. Najednou je sleva pryč a vy máte platit to, co chtěl původně. Nezbývá než to akceptovat, nebo se sbalit a odstěhovat.
Ještě horší je to u smluv na dobu určitou. Tam žádné zákonné limity neplatí. Pokud vám pronajímatel oznámí zvýšení nájmu, máte dvě možnosti: s novou cenou souhlasit, nebo se vystěhovat.
Odejdete, když jste zaplatili nevratný poplatek?
Nebýt odměn pro realitní makléře, nebylo by to stěhování až tak hrozné. Prostě cenu neakceptujete, a kromě nějakých peripetií spojených se sháněním nového bydlení a se stěhováním na tom nijak výrazně netratíte.
Jenže vy tratíte. Pokud byl pronájem řešen přes realitní kancelář, zaplatili jste jí odměnu – obvykle ve výši jednoho měsíčního nájmu. Deset, patnáct, dvacet nebo pětadvacet tisíc? Tyhle peníze už nikdy neuvidíte. Makléř je použil na své živobytí.
Najednou stojíte před dilematem, zda pokračovat v bydlení s vyšším nájemným, nebo se vystěhovat a přijít o zaplacenou provizi. Tu navíc pravděpodobně zaplatíte i v dalším pronájmu, kde hrozí totéž. A pak třeba i v tom dalším a dalším. Každý rok tak makléři platíte za to, že si pronajmete bydlení na rok, a poté kvůli nenasytnosti pronajímatelů musíte o dům dál. Je to snad fér?
Nájem na delší dobu nic neřeší
Řešením by mohl být nájem minimálně na tři roky, jak se navrhovalo. Ale ani to příliš nepomůže. Málokdo ví, že při nájmu na dobu určitou není snadné podat výpověď z jakéhokoliv důvodu. Je nutné uvést důvod, který uvádí zákon. Uvázat se tedy na tři roky bez možnosti snadno utéct také není úplně ideální, nemyslíte?
Anketa
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-najmy-cekaji-zmeny-konec-nekonecnym-smlouvam-na-rok-i-rozkaz-k-vystehovani-238050, https://realitysemeradova.cz/clanek/zvyseni-najmu-ma-prisna-pravidla-kdy-muze-pronajimatel-zvysit-najemne, https://dostupnyadvokat.cz/blog/ukonceni-najemni-smlouvy