Hlavní obsah
Lidé a společnost

Slunce pro Ukrajinu: Solární elektrárna od firmy E.ON pomáhá nemocnici v Kolomyji

Foto: NESEHNUTÍ

Koncem dubna byla v rámci iniciativy Slunce pro Ukrajinu spuštěna solární elektrárna na střeše další ukrajinské nemocnice.

Článek

Díky daru od společnosti E.ON [1], která poskytla solární panely v hodnotě jednoho milionu korun, bude nově fungovat bez obav o výpadky proudu nemocnice v Kolomyji. Ta je v  pořadí již dvanáctým ukrajinským městem, které bylo českými dárci a dárkyněmi podpořeno v boji o energetickou nezávislost a lidské životy, které jsou kvůli nestabilní elektřině v nemocnicích ohroženy.

Přes sedmdesát procent ukrajinské energetické infrastruktury je kvůli bombovým útokům poničeno [2]. Nejvíce ohrožující jsou tyto podmínky pro budovy jako jsou nemocnice, školy a vodárny, na jejichž fungování je místní obyvatelstvo závislé. Kromě drobných darujících se do projektu Slunce pro Ukrajinu zapojují také firmy nejčastěji z odvětví solární energetiky.

„Pomoc Ukrajině není pro nás jednorázovým gestem. Od prvních dnů ruské invaze jsme podpořili řadu iniciativ – od zaměstnanecké sbírky přes materiální pomoc až po cílené finanční dary. Mám velkou radost, že solární elektrárna už dnes vyrábí elektřinu a pomáhá lékařům i pacientům v Kolomyji. V tak náročných podmínkách je to víc než jen technologické řešení – je to konkrétní pomoc, která má každý den reálný dopad na lidské životy,“ říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

Jak dodává, klíčová je i energetická soběstačnost Ukrajiny. „Právě schopnost být nezávislý na vnějších dodávkách energie rozhoduje v  krizových situacích o tom, zda mohou nemocnice dál fungovat a zachraňovat životy. Těžké časy bohužel ještě neskončily. O to důležitější je, aby firmy i jednotlivci nepolevovali v pomoci. Věříme ale, že právě díky takovým projektům se situace bude rok od roku zlepšovat. Budeme-li mít možnost, chceme v těchto aktivitách pokračovat i  v rámci dalších projektů,“ dodává Jan Zápotočný.

Kolomyjskou nemocnicí ročně projde přes 13 000 pacientů a pacientek. Solární elektrárna o výkonu 106 kWp s 50 kWh bateriemi nyní umožňuje nepřetržitý provoz chirurgického oddělení a pohotovosti. Pro ukrajinské obce není výstavba solárních elektráren na městských zařízení jen krátkodobým řešením v době války kvůli přetrvávajícím výpadkům proudu, ale i dlouhodobou efektivní odpovědí na klimatickou krizi. Obce se tak  v  budoucnu mohou stát příkladem dobré praxe pro celý svět.

„Naše země prochází těžkými časy. Často dochází k úplným přerušením dodávek elektřiny. Díky solárním panelům jsme se stali nezávislými na vnějších zdrojích elektřiny, což nám umožňuje nepřerušovat zdravotnické procesy v nemocnici. Máme teď jistotu a důvěru v to, že máme elektřinu a že o ni nepřijdeme,“ komentuje ředitel nemocnice v Kolomyji Andrij Koškin.

Projekt dodávající solární panely do ukrajinských nemocnic organizuje ukrajinská organizace Ecoclub Rivne [3]. V České republice ji svou kampaní Slunce pro Ukrajinu [4] podporuje NESEHNUTÍ. Brzy bude spuštěna další sbírka na výstavbu solární elektrárny pro oddělení mikrochirurgie oka nemocnice sv. Lukáše ve Lvově, kde se léčí lidé s poškozením zraku, často váleční veteráni.

„Úspěch kampaně Slunce pro Ukrajinu a množství zafinancovaných elektráren ze strany české veřejnosti a soukromého sektoru je pro nás velkým překvapením. Za poslední rok se zapojilo několik stovek darujících a více než 10 firem. Zájem veřejnosti neustává, z čehož máme obrovskou radost. Lidé přispívají nejen z humanitárních důvodů, ale také proto, že jim dává smysl podpora zelené rekonstrukce Ukrajiny,“ dodává Alžběta Kofránková, koordinátorka kampaně Slunce pro Ukrajinu.

Odkazy:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz