Hlavní obsah
Cestování

Chorvatsko letadlem, za hodinu jste tam. Pohodová dovolená na Brači s dětmi

Foto: Novinář v domácnosti

Rozhodli jsme se pro dovolenou v Chorvatsku, naším cílem se stalo město Supetar na ostrově Brač. A jak jinak než letadlem, autobusem a trajektem? Dlouhým cestám autem se s dětmi záměrně vyhýbáme.

Článek

Cesta do Chorvatska

Před dvěma roky jsme vyrazili na dovolenou s dětmi do Chorvatska. Synovi byly tři roky a dceři pět, vybírali jsme blízkou destinaci, aby byl let co nejkratší. Letěli jsme z Krakova do Splitu a let trval asi hodinu a dvacet minut. Na krakovském letišti jsme byli mile překvapeni, že nás zaměstnanci u bezpečnostní kontroly přesunuli přednostně dopředu. Cedulí jsme si všimli sami, ale týkaly se dětí do dvou let – synovi byly už tři roky, takže jsme čekali s ostatními v řadě. Let byl krátký, dřív než se děti stačily nudit, už jsme vystupovali z letadla.

Přímo před letištní halou stojí autobusy, které vás dovezou do přístavu ve Splitu, odkud odjíždějí trajekty na jednotlivé ostrovy. Cesta tedy není nijak náročná. Po nalodění na trajekt na ostrov Brač jsme čekali asi půl hodiny, než jsme vypluli. Z trajektu jsou krásné výhledy na Split, ostrov Čiovo, Omiš a další přilehlé města a ostrovy. Děti si cestu užily a ani nebreptaly.

Foto: Novinář v domácnosti

Přístav ve Splitu, odkud odplouvají trajekty např. na ostrov Brač

Supetar a ubytování

Na Brači jsme zůstali v přístavním městě Supetar. Je to menší městečko s pěknými plážemi a se vším, co k dovolené potřebujete. U přístavu je místní pekárna, opodál stánky se zmrzlinou a restaurace. Na kopci pak najdete větší supermarkety. Kousek za přístavem bývá pravidelně trh s ovocem, čerstvými rybami a lokálními produkty, tento trh navštěvují zejména místní obyvatelé a může být příjemným zpestřením vaší dovolené. Koupili jsme zde čerstvé fíky a hroznové víno, skvělá svačinka k moři.

Foto: Novinář v domácnosti

Kiwi, místní jej zde často pěstují ve svých zahradách

Ubytování jsme zvolili v soukromí – pronajali jsme si apartmán s velkou terasou a krásným výhledem na moře asi půl kilometru od pláže. V okolí jsme obdivovali zahrady místních obyvatel, kde pěstovali kiwi, citrusy, granátová jablíčka aj. V Supetaru ale najdete i hotely a dokonce i pěkný kemp přímo u moře, šli jsme kolem něj při jedné z procházek.

Foto: Novinář v domácnosti

Západ slunce nad mořem, výhled z našeho apartmánu

Foto: Novinář v domácnosti

Pláž kousek za kempem

Pláže v Supetaru

Vyzkoušeli jsme několik pláží ve městě, ale nejlepší se nám zdála kamenitá pláž Acapulco hned vedle přístavu. Byly zde vlnolamy, takže moře prakticky bez vln, čisté a na konci srpna i příjemně teplé. Na této pláži jsme se ani nesetkali s mořskými ježky. Děti si to zde užily a koupání v moři se nebály.

Cestou do kopce k apartmánu byla blíže pláž Vrilo, kde už byly větší kameny, místy i ježci a moře zde nebylo tak čisté. Výhodou této pláže byla přilehlá místní restaurace, kam jsme si několikrát zašli na oběd s tradiční chorvatskou kuchyní nebo na pizzu.

Foto: Novinář v domácnosti

Pláž Acapulco, vedle přístavu

Na druhou stranu od přístavu najdete pláž Vlačica, která je pro svůj mírný vstup do moře vhodná ke koupání s malými dětmi. Z této pláže můžete pozorovat trajekty, které připlouvají nebo odplouvají z přístavu. I přes svou blízkost přístavu je pláž velmi čistá – jen projíždějící trajekt umí udělat pěknou vlnu. Někomu by už mohly vadit přilehlé restaurace a stánky, navíc je přímo u pobřežní promenády, takže klid tu moc nenajdete. Kousek od této pláže u přístavu najdete pěkné dětské hřiště, děti se zabaví a vy si můžete pochutnat na dobrotách z místní pekárny.

Zajímavosti v okolí

Podél promenády dojdete až k aquaparku a dále pak k samotnému cípu ostrova, odkud jsou krásné výhledy. Nachází se zde i historická památka – mauzoleum rodiny Petrinoviců, které můžete shlédnout na místním hřbitově. Je to poklidné místo s pěknými sochami místního umělce. Pokud se vydáte na procházky městem, najdete zde místní vinařství, kde si můžete zakoupit a ochutnat místní vína a jako suvenýr si domů dovézt olivový olej.

Foto: Novinář v domácnosti

kostel Zvěstování Panny Marie, historická památka v samém centru města

V historické části města se nachází kostel Zvěstování Panny Marie postavený v barokním stylu, se zvonicí s krásnými výhledy do okolí a na město, vystoupat tu spoustu schodů stojí za to.

Foto: Novinář v domácnosti

Ulička v historickém centru města

Na procházku se můžete vydat i nad město, jsou zde staré olivové háje s krásnými výhledy do okolí nebo podél moře na obě strany.

Foto: Novinář v domácnosti

Staré olivovníky nad městem, u místních si můžete zakoupit olivový olej

Návštěva Splitu

Při zpáteční cestě domů jsme si naplánovali návštěvu Splitu. Jeli jsme dřívějším trajektem, kufry jsme nechali v úschovně v přístavu a vydali se na prohlídku města. Oproti Supetaru, kde byl klid a poloprázdné pláže, praskal Split ve švech. Prošli jsme si několik uliček, navštívili Diokleciánův palác a vydali se opět autobusem na letiště. Samotný Split mě nenadchl – Supetar má své kouzlo a klidnou pohodovou atmosféru, kterou při dovolené vyhledáváme.

Foto: Novinář v domácnosti

Diokleciánův palác ve Splitu

Závěr

Dovolená v Supetaru se nám líbila a i letos jsme při vybírání dovolené tuto možnost promýšleli. Nejeli bychom na stejné místo, ale z přístavu ve Splitu bychom vyrazili trajektem na jiný ostrov. Letos to nevyšlo, srdce nás tento rok táhne jinam, ale třeba za rok – kdo ví.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Supetar

https://visitsplit.croatia.hr/en-gb

https://www.cestoutoulavou.cz/brac/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz