Hlavní obsah

Jak vypadá Alcatraz, který chce Trump znovu otevřít? Viděl jsem to na vlastní oči

Foto: Novinář v domácnosti

Americký prezident Donald Trump chce otevřít Alcatraz. Můžete si o tom myslet co chcete, ale je to vyjádření člověka, který tam nikdy nemohl být osobně. To by jinak viděl to, co já před několika lety.

Článek

Alcatraz je skalnatý ostrov se stejnojmennou věznicí, který je umístěný dva kilometry od San Francisca. Přísně střežená federální věznice na ostrově fungovala mezi léty 1934 až 1963, dnes je zde mimo věznice vidět i zbytky původního vojenského opevnění nebo nejdéle fungující maják na západním pobřeží USA.

Foto: Novinář v domácnosti

Pohled na Alcatraz z pevniny města San Francisco

Navíc je ostrov kolonií mořských ptáků, útočištěm vzácných živočichů a místem se zajímavými zahradami. Aktuálně je Alcatraz vyhledávanou turistickou destinací, kterou jsem před pár lety navštívil, a viděl jsem něco, co rozhodně ze dne na den nelze přepracovat do funkčního stavu. Alcatraz je skanzen, okénko do historie s neúspěšnými úniky, které byly i zfilmovány (Útěk z Alcatrazu).

Foto: Novinář v domácnosti

Příjezd na Alcatraz. Toto je Building 64, kde byli ubytováni vězenští dozorci a jejich rodiny

Jeho „modernizace“ by nejspíše vyžadovala srovnání celého místa se zemí a vystavění nového vězení. Oprava by se vyšplhala do neskutečných výšin. A nespoléhám se na řeči v diskusích, ale mám svůj vlastní názor. Alcatraz jsem navštívil v roce 2019, přičemž vstup do pevnosti společně s lodní přepravou tam a zpět jsem si objednal několik měsíců dopředu.

Foto: Novinář v domácnosti

Zřejmě nejvíce ikonické místo na Alcatrazu. Náměstí Eagle Plaza s majákem

Vstupenka mě stála 37,25 dolarů, což dle tehdejšího kurzu dělalo zhruba 860 Kč. Odjezd je z přístaviště v San Franciscu (konkrétně na Pier 33), a i když má vstupenka přesný čas, stejně stojíte ve frontě a čekáte, až přijde řada na nalodění. Od nalodění až po příjezd na ostrov to trvalo zhruba 10 minut. A příjezd na první pohled prozradil, že ne všechny budovy mají střechu, natožpak okna!

Foto: Novinář v domácnosti

Tuto věznici nejde obnovit ze dne na den. Na některých budovách chybí střecha i okna a příroda se tlačí dovnitř

Na ostrově je hned několik objektů, které si můžete projít vlastním tempem, při vstupu dostanete „krabičku“ se sluchátky s vybraným jazykem, který slouží jako váš digitální průvodce. Já si vybral angličtinu. Ještě předtím si však vzal slovo náš průvodce, který nám vše do podrobna vysvětlil.

Foto: Novinář v domácnosti

Dnešní program v Alcatrazu s mapou areálu

Na ostrově je řada tematických expozic, já se jako první nejprve vyšplhal na nejvyšší bod poblíž majáku, odkud je skutečně impozantní pohled na San Francisco.

Foto: Novinář v domácnosti

Výhled z vězeňského okna na San Francisco

Podobný pohled měli i někteří „šťastlivci“, kteří mohli ze svého zamřížovaného okna vyhlížet na město, do něhož se možná už nikdy nevrátí. A to konkrétně v budově označené jako „Main Prison“ - Hlavní vězení.

Foto: Novinář v domácnosti

Hlavní vězení v Alcatrazu

Právě zde byla prohlídka nejautentičtější, prostě věznice jako ve starých amerických filmech se zamřížovanými ubikacemi vedle sebe a v patrech, a to společně s centrálním koridorem. Všude dominuje beton a železo, na kterém se samozřejmě už podepsal zub času.

Foto: Novinář v domácnosti

Ubikace s rekvizitami

Občas zeje ve stěně díra, občas je rozdrolená podlaha, trubky jsou rezavé nebo už nikam nevedou. Samostatně jsem viděl ubikace pro „samotku“ i vybavení běžných cel, a byl to hodně tíživý pohled. V ubikacích byly vidět i dobové rekvizity, které dokreslovaly atmosféru těch, kteří se do těchto cel dostali.

Foto: Novinář v domácnosti

Sprchy v Alcatrazu

Oprýskané zdi, miniaturní kukaně pro návštěvy, kuchyň, hromadné sprchy, prádelna - člověk si při procházení obrovských prostor uvědomoval, kolik vězňů zde muselo každý den procházet. Jenže bez jakéhokoliv vybavení, a to, co zde zůstalo, plní jen edukativní a nikoliv funkční roli.

Foto: Novinář v domácnosti

Tady se v dávné minulosti určitě „něco“ stalo

Velkou úlevou pro mě byl návrat ven a přechod do zadní části ostrova se zahradami, který je úplným opakem věznice. I zde je ale na okolních budovách vidět, že se prakticky neustále udržují, jen aby bylo možné udržovat v chodu tuto atrakci, která každoročně láká až 1,2 milionu návštěvníků.

Foto: Novinář v domácnosti

Řídící místnost v Alcatrazu z dob, kdy ještě neexistovaly počítače

Pro amerického prezidenta to je jen slovo, ale tahle „legrácka“ spolkne jen na nutných opravách a údržbě podle americké CNN tři až pět milionů dolarů, a to bez nákladu na každodenní provoz. Změnit by se muselo úplně vše, protože normy a bezpečnostní standardy z roku 1963 už dávno neplatí.

Foto: Novinář v domácnosti

Prakticky neznámé zahrady na druhé straně ostrova

Na Alcatrazu by se musela obnovit elektrárna, zajistit dodávky pitné vody, opravit okna a střechy budov, zřejmě i přebudovat obydlí pro zaměstnance, a ještě by to pořád bylo málo.

Foto: Novinář v domácnosti

Ze symbolů se nedá žít věčně

Navíc by Alcatraz působil spíše jen jako znovuobnovený symbol, což zmiňuje i sám Trump. V praxi by zde však mohlo být ubytováno jen několik stovek vězňů, tedy s žalostným poměrem „výkon/cena“, a to i na americké věznice.

Foto: Novinář v domácnosti

Pokud by se z Alcatrazu stalo opět vězení, byla by to velká škoda. Nejen podle mého názoru by to byl absolutní nesmysl. Cla, Alcatraz, co bude zítra?

Ne, tohle je hodně špatný nápad. Ale geniální možnost, jak odvést pozornost od daleko palčivějších problémů. A pokud se Alcatraz skutečně přestaví do moderní podoby, zanikne zajímavé turistické místo, které má do dnešních dní co vyprávět. A za mě by to byla velká škoda. Věznice totiž stojí za návštěvu, protože má historický odkaz. Její obnovení by bylo jen prázdným gestem, které kriminalitu v USA rozhodně nezlepší.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz