Článek
Lesní park Niespodzianek sice nepatří mezi nejznámější polské parky, ale pro české návštěvníky je jedním z nejdostupnějších. Nachází se jen několik kilometrů za českými hranicemi, konkrétně nedaleko polského města Ustroň. Ano, dětem budete muset při cestě do zahraničí pořídit pas nebo občanský průkaz, na druhou stranu se jedná o velmi zajímavou destinaci pro víkendový výlet, ze kterého budou vaše děti určitě nadšené.
Hned za vstupem je připravený výběh čínských prasátek
Z Ostravy se do lesního parku dostanete přibližně za hodinu jízdy. Příjezd na místo poznáte podle toho, že se začnete autem šplhat do kopce po dlážděné cestě. Vstup do areálu je na pravé straně při cestě do kopce a před ním se nachází několik parkovacích míst s příčným parkováním ve svahu. Pokud si příjezd načasujete na pozdější dobu, nevadí to – pokračujte dále do kopce, kde se před vámi objeví rozsáhlé parkoviště, na kterém si můžete vybrat, kam přesně zaparkovat. Pak už jen s dětmi za ruku sejdete kousek dolů podél cesty ke vstupu do lesního parku. Ve všech případech je parkování bezplatné.
Vstupné a praktické informace
Během týdne platíte za vstup 50 zlotých pro dospělé (300 Kč) a 40 zlotých (235 Kč) pro děti. O víkendu je cena u obou kategorií o deset zlotých vyšší (cca o 58 Kč). Děti do tří let mají vstup zdarma. Jedná se však o lesní park, nikoliv o zoo, takže kočárky kvůli kamenitým cestám do kopce nedoporučujeme. Děti si raději dejte do nosítka – ulehčíte tak jim i sobě. Pokud s sebou vezmete babičku i dědu, mohou si odpočinout a počkat v centrální části. Společně se vstupem si můžete zakoupit i krmení, které budete velmi brzy potřebovat.
Krmíme s dětmi daňky
Hned za vstupem uvidíte výběh s čínskými prasátky, načež vám cestu zkříží místní skupina daňků. Přišlo nám to skoro jako pasová kontrola – aby bylo možné projít dále, bylo třeba daňky nakrmit. Jak dospělí, tak děti si nasypali krmivo do ruky a daňci si ochotně dali ranní snídani. Krmení však ještě budete potřebovat, takže nevyplýtvejte vše na daňky, kteří mají nekonečný apetit.
Po nakrmení se nechají i pohladit
Samozřejmě mají parohy, takže musíte být opatrní a obezřetní, ale jakmile je nakrmíte, můžete si je i pohladit. Už jen za tímto zážitkem se vyplatí vyrazit do polské Ustroně. Po desetiminutovém krmení nás zvířata konečně pustila do zbývající části areálu, kde se volně pásly ovce nebo se procházeli bažanti. Ve výběhu u dětské části byly pak ustájené kozy a koně.
Atrakce pro děti a pohádková ulička
Právě zde budou vaše děti nejvíce nadšené, protože v centrální části jsou umístěné různé atrakce: lanová průlezka, bazén s balónky, kolotoč, trampolíny, průlezky z pneumatik (ano, to je už trochu polský „výmysl“) a skluzavka.
Nemohou chybět ani atrakce pro děti, např. bazén s balónky
My jsme si však dětské centrum nechali na později a pokračovali v prohlídce parku.
Bazén s balónky
Když jsem zde byl s rodinou, bylo zataženo, i přesto výhledy do krajiny a na kopce na opačné straně stály za to. Park má dokonce i vyhrazená pozorovací místa. Za slunečného počasí to bude ještě větší zážitek.
V parku je ustájený i kůň, který má vlastní výběh
Stačí vystoupat jen trochu výše a dorazíte na „pohádkovou uličku“ – jedná se o dřevěné bedny s pohádkami, které se osvětlí, jakmile stisknete tlačítko.
Dětem se nejvíce líbily pohádky v „krabicích“. A co na tom, že k tomu měly polský komentář?
K tomu se z reproduktorů ozve vyprávění pohádky v polštině, to však našim dětem nevadilo. Spoustu pohádek znají, a jiný jazyk včetně netradiční vizualizace pro ně bylo úplně něco nového.
Další zvířata a zajímavosti
Od pohádek se odpoutáváme a pokračujeme do kopců směrem doprava. Přicházíme k oplocené ohradě, za kterou jsou jeleni, mufloni a zubři. Minimálně první zmiňovaná skupina se nechá ochotně nakrmit.
V samostatném výběhu jsou jeleni a zubři
Cílem cesty je venkovní voliéra se sovou (konají se zde i komentované prohlídky a ukázky létajících sov), která je umístěna vedle budovy plné vycpaných zvířat. Najdete tu zubra, lva, ale také zebru nebo lišku. A to je zase atrakce hlavně pro děti. Když s nimi budete pokračovat dále do kopce, dejte pozor, aby se nelekaly soch dinosaurů, které na vás vykouknou na levé i pravé straně.
Chata s vycpanými zvířaty
Scházíme trochu níže a objevujeme se poblíž výběhu pro divoké kočky a mývaly, kde se opět pohybují zvířata. Srnky odpočívají v lese a nechají se z dálky vyfotit. Drzejší lamy si pro jídlo přijdou až k vám – tedy pokud vám v sáčku ještě něco zbylo. A pokud ne, vytrhnout vám jej z ruky se budou snažit samy.

Sova ve voliéře
Procházíme přes výukové centrum, kde je spousta voliér s ptáky. V sokolovně se pak třikrát denně konají ukázky letu dravých ptáků. Hlavním lákadlem je bezesporu orel bělohlavý.
Závěr návštěvy
Po procházce kolem celého parku jsme si koupili občerstvení (dostupné na dvou místech), zašli na toaletu a děti si mohly konečně užít zábavní část. Potřebovali jsme trochu slunce, aby všechny atrakce trochu vyschly od ranní rosy. Děti si oblíbily šlapací žábu na kolejnici, ve které však musí šlapat maminka nebo tatínek, jinak se ani nehne z místa. Po balónkovém bazénu jsme s dětmi museli vyzkoušet i houpačku.

Daňci se s námi loučí
Z celého areálu sice trochu čiší komerce (jenže, u které ZOO to neplatí?), na druhou stranu jsou výběhy velké a zvířata se pohybují v prostředí parku často společně s vámi. V parku jsme strávili dvě hodiny plné aktivit. Pokud děti nebudou chtít odejít z hřiště, budete odcházet za přibližně tři hodiny.
Výhledy do okolí stály také za to, a to byla zatažená obloha
Za návštěvu to rozhodně stálo, ale doporučujeme nenechávat příjezd na pozdější dobu. Nejlepší je být v parku hned po otevření. Park otevírá své brány v 9:00 (od dubna do října), v ostatních měsících pak od 10:00.