Hlavní obsah
Zdraví

Sarcoptes scabiei, původce svrabu. Jen to slyšíte a už se škrábete

Foto: AI Perplexity

Sarcoptes scabiei neboli zákožka svrabová. Parazitický roztoč, který se může týkat i vás. Kdy na něj pomyslet?

Článek

Tímto onemocněním se můžete nakazit téměř kdekoliv. Přenos probíhá buď přímým těsným kontaktem s kůží infikované osoby, nebo nepřímo – přes ručník, čalouněný nábytek, ložní povlečení či sdílené oblečení. Zákožka svrabová dokáže přežít mimo svého hostitele až 3 dny. Příznaky onemocnění se nejčastěji projeví za 2–6 týdnů po nákaze.

Kdy na svrab pomyslet

Zpozorněte při nové vyrážce nebo kožním projevu, který může připomínat i ekzém. Zpočátku to mohou být jen drobné červené flíčky nebo červené pupínky, které výrazně svědí. V odborné literatuře se často zmiňují chodbičky, které zákožka v kůži vyvrtává a v nichž klade vajíčka, ty však nemusí být vůbec patrné.

Foto: AI Perplexity

Takto vypadá pod mikroskopem Zákožka svrabová

Svědění je pro svrab typické – zhoršuje se po působení tepla, nejčastěji tedy po koupeli a v noci pod dekou. Svědění bývá tak silné, že se nedokážete ubránit škrábání a budí Vás ze spaní. Co je tedy nápadné? Vyrážka v typické lokalitě a rozdrápaná kůže od intenzivního škrábání, kterému podlehnete.

Typické lokality postižení

Zákožka svrabová preferuje jemnou tenkou kůži, takže kožní projevy se nejčastěji objevují na předloktích, v meziprstí, tříslech, na vnitřní straně stehen, genitálu, kolem prsních bradavek, na břiše okolo pupíku či kotnících. U dětí bývají projevy ve vlasech, na dlaních a ploskách nohou.

Kde se můžete nakazit

Říkáte si, že se vás to týkat nemůže? Tuto nemoc si můžete přivézt i z dovolené – dokonce ji můžete chytit i v drahých luxusních hotelích, ale stejně tak v nízkonákladových ubytovnách. Nakazit se můžete i při návštěvě, stačí se posadit do čalouněného křesla, kde před vámi seděla nakažená osoba. Bohužel je to infekce, kterou mohou přinést i děti ze školy. Nakazit se můžete opravdu kdekoliv.

Pokud pojmete na svrab podezření, ihned kontaktujte svého praktického lékaře nebo navštivte nejbližší kožní ambulanci. Svrab patří mezi povinně hlášené nemoci.

Léčba

Léčba spočívá v pečlivém natírání kůže celého těla (kromě hlavy) antiparazitárními mastmi a krémy. Trvá řádově týdny, a pokud tyto masti selžou, přistupuje se k míchaným mastím s obsahem síry.

Důležité opatření v domácnosti

Důležité je samozřejmě zlikvidovat svrab i v domácnosti. Prádlo je třeba vyprat minimálně na 60 °C a nejlépe i vyžehlit. Co nejde vyprat, doporučuje se uzavřít na 3–4 dny do igelitového pytle (mimo hostitele zákožka nepřežije déle než 3 dny). Vydesinfikovat matrace v posteli i veškerý čalouněný nábytek a koberce.

Foto: Pixabay

Likvidace svrabu v domácnosti znamená důkladný úklid a dezinfekci

Důkladně vysát a vytřít. Většinou je nutné přeléčit všechny členy domácnosti, i ty bezpříznakové, protože projevy se mohou objevit až za 2–6 týdnů. Důležitá je izolace, aby nedocházelo k dalšímu šíření této nepříjemné infekce. Při manipulaci s textiliemi používejte ochranné rukavice.

Aktuální situace

Zvýšený výskyt nemoci je hlášen prakticky ve všech krajích, hojně se šíří v Moravskoslezském kraji i v Praze. V zahraničí je momentálně na vzestupu v Itálii.

Už vás taky svědí kůže? Nebojte, to za chvilku přejde.

Zdroje:

https://www.khszlin.cz/khs-zlinskeho-kraje/svrab-v-cesku-jak-nakazlivou-infekci-poznat-jak-se-ji-vyhnout-a-jak-lecit/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz