Článek
Kina jsou zastaralá, točte raději pro nás - tvrdí tvůrci Netflixu, kteří se snaží ke spolupráci nalákat významné hollywoodské režiséry. Především na lukrativní smlouvy se štědrým rozpočtem, tvůrčí svobodu a potenciálně velké publikum. Určitou překážkou je pro mnohé filmaře politika firmy, která značně omezuje promítání v kinech. Nicméně americká streamovací společnost dnes už bezpochyby patří k nejvýznamnějším firmám ve filmovém průmyslu. Podle údajů z konce roku 2024 má totiž přes 300 milionů předplatitelů, což je mnohem více než třeba u Maxu od HBO nebo Disney+, které nedosahují ani polovičních čísel. Netflix chce každopádně i nadále růst, s čímž mu má pomoci právě strategie – spolupráce s významnými hollywoodskými režiséry.
Gigant ví, že premiéra v kině je pro režiséra zásadní. Dělá úlevy
Právě absence promítání v klasických kinech pro mnoho umělců dlouhou dobu představovala zásadní překážku případné spolupráce s Netflixem, jelikož tvrdili, že „kinozážitek“ je důležitý a nenahraditelný. Americká firma jim částečně vyšla vstříc a teď u mnoha snímků povoluje promítání alespoň v omezeném množství kin pouhý jeden týden po premiéře. Ke zmíněnému kroku ovšem přistoupila hlavně proto, aby se její filmy mohly ucházet o Oscara.

Streamovací platformy využívají stamiliony lidí po celém světě.
Počet kin u nás spadl na třetinu
Počet kin v České republice klesá. I když je patrný nárůst zájmu o filmovou tvorbu a rekordní tržby kin, celkový počet kin a sedadel se v průběhu let snížil. V roce 1989 bylo v České republice evidováno přes 2000 kinosálů, zatímco v roce 2015 to bylo jen 629. Kolem tří stovek je kin klasických jednosálových. Ale právě teď v létě nesmíme zapomínat na aktivní tři stovky letních kin, i ta putovní!
Jedinou cestou konkurence je být jiní a výjimeční. Záleží na preferencích diváka. Některá kina nabízejí neobvyklé filmy, jiná zase nadstandardní služby a techniku. Artová kina se vymykají běžnému scénáři, jedná se o biografy, mnohdy poněkud zastrčené, což ale podtrhuje jejich autentičnost a naprosto unikátní atmosféru. Narazíte zde na neobvyklé filmy, filmové festivaly anebo neobyčejné služby pro děti, speciální překlady atd. Nepouštějí ale jen alternativní filmy, dočkáte se i populárních kousků, které právě běží v multikinech.

Ilustrační obrázek
Zájem roste o „letňáky“
Promítání pod širým nebem se v poslední době opět těší větší oblibě. Historie letních kin v Česku sahá do počátku 20. století, kdy se objevila první stálá kina. V 70. a 80. letech zažívala letní kina velký rozmach a stala se oblíbenou formou letní zábavy. Po revoluci v roce 1989 jejich počet klesl, ale v posledních letech dochází k oživení zájmu a to i díky moderním technologiím promítání. Ta nejkrásnější letní kina v Česku najdete například i na zámcích, hradech, uprostřed náměstí, v parku ale třeba i na výškových budovách, odkud bývá krásný výhled na město.
Titul nejnavštěvovanějšího letního kina v Česku dlouhodobě drží v Boskovicích. Během prázdnin se v areálu mezi hradem a zámkem bude promítat každý den až pro dva tisíce diváků, letos se zde také uskuteční další ročník Filmového víkendu ČSFD. Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že mnozí pořadatelé této kratochvíle v ČR letos vylepšili svá vybavení. Tou horší, že vstupné na několika místech zdražilo. Za nejnovější hity pod širým nebem dají diváci v Česku většinou kolem 160 korun. Když jsme u těch NEJ zmínit můžeme i Pardubické kino, které je tím největším v Česku, a netradiční je i tím, že promítá pro své diváky zdarma. Letos už podvacáté. Jenže projekt letního kina podle pořadatelů postupně ztrácí podporu radnice a je otázka, zda zároveň nepůjde o derniéru. Jubilejní 20. ročník Pardubického letního kina bude slavnostně zahájený tuto neděli.
Zdroje:
https://dvojka.rozhlas.cz/