Článek
První tři pacienti, kterým byla odstraněna prostata kvůli zhoubnému nádoru a trápila je inkontinence, našli řešení v podobě implantace umělých svěračů močové trubice. „Pacienti tak mají vidinu kvalitního života,“ říká primář jihlavské urologie a operatér Jaroslav Ženíšek. Onkologičtí pacienti se sice zbaví nádoru prostaty, ale kvalitu života jim negativně ovlivňuje trvalý únik veškeré moče do plen. Tento sociální i hygienický problém pak vede k nechtěné izolaci. Umělý svěrač by je měl trápení zbavit.
Každý rok u nás karcinom prostaty postihne okolo 8 000 mužů, což je téměř třikrát více než před 20 lety. Přibližně 1 400 mužů ročně tomuto onemocnění podlehne. Je zřejmé, že pravidelný screening je klíčem k úspěšné prevenci. Ministerstvo zdravotnictví ČR proto na tuto výzvu letos zareagovalo populačním Programem časného záchytu karcinomu prostaty a přinesl novou naději v péči o mužské zdraví.
Konec trápení pro muže po rakovině prostaty
Výrobcem umělých svěračů je švýcarská firma ZSI, která zajistila zaškolení lékařů z urologického oddělení v zahraničí, a dále pak technickou podporu těchto operací přímo na operačním sále. „V České republice již v minulosti byly implantovány umělé svěrače jiných výrobců, vyžadující přípravu těsně před implantací. Umělý svěrač ZSI 375, jehož implantace proběhla v České republice vůbec poprvé, je dodáván a implantován jako funkční celek,“ popisuje Jaroslav Ženíšek. To představuje mnohem menší riziko peroperačních i pooperačních technických komplikací, jejichž četnost se u tohoto hydraulického zařízení pohybuje kolem 1 %. Nejčastěji jsou k implantaci indikováni muži po roboticky asistovaném odstranění prostaty pro zhoubný nádor, kde u 3-5 % všech operovaných, u nichž se i po řadě měsíců rehabilitace pánevního dna, dále manifestuje vyšší stupeň úniku moče.
Kvalita života po náročných onkologických operacích je důležité kritérium v hodnocení úspěšnosti léčby. Operace močového svěrače je další krok
Úspěšné implantace proběhly za spolupráce lékařů z urologického a anesteziologického oddělení, a také vyškoleného personálu centrálních operačních sálů. Kvalita života po náročných radikálních onkologických operacích je jedním z důležitých kritérií při celkovém hodnocení úspěšnosti léčby. Lékaři jihlavské nemocnice si uvědomují, že úspěšná léčba je podmíněna komplexním přístupem. Dalším důkazem je i možnost řešení inkontinence implantací umělého svěrače. Pacienti, kteří byli propuštěni z nemocnice již následující den po implantaci, budou moci posoudit změnu k lepšímu přibližně za dva měsíce, kdy po kompletním zhojení bude svěrač aktivován ve své funkci. Píše na svém webu a facebooku jihlavská nemocnice.
Operaci prostaty podstoupí za život každý třetí muž. Pravidelný screening je klíčem k úspěšné prevenci rakoviny
Muž, který má zájem pečovat o své zdraví, by měl po dosažení věku 50 let zvážit návštěvu urologa, a to i v případě, kdy nemá žádné potíže. Zvětšená prostata představuje nejčastější urologické onemocnění u mužů. Výskyt nemoci stoupá s věkem. Zatímco muži mezi 40 a 50 lety mají výraznější potíže se zvětšením prostaty jen ve 13 %, u mužů ve věku mezi 50 a 70 lety se objevují již v 28 %. U devadesátníků je určité zvětšení prostaty téměř ve 100 %. Onemocnění urologové léčí pomocí léků nebo operativně. Obtíže spojené se zvětšenou prostatou představují nejčastější příčinu návštěvy urologické ambulance. Tyto problémy se velkou měrou podílí na zhoršené kvalitě života pacienta a v pokročilých stádiích mohou vést až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin. Prostata ale může onemocnět i jinými chorobami, například rakovinou.
„Pokud je nemoc zachycena v prvním nebo druhém stadiu, je šance pacienta na úplné vyléčení v podstatě stoprocentní. V případě, kdy je nádor odhalen ve čtvrtém stadiu, klesá šance na přežití na 40 %,“ vysvětluje MUDr. Tom Philipp, předseda Správní rady VZP ČR, proč nepodceňovat prevenci. Zároveň jako zakládající člen Nadační fondu Muži proti rakovině, která v Česku stojí za každoroční kampaní Movember, vítá také nedávno nově zavedený screening karcinomu prostaty, který mužům starším 50 let nabízí plošné preventivní vyšetření pro časných záchyt zhoubného nádoru. Jasný indikátor, zda je muž v rizikové skupině, kde hrozí zhoubný karcinom prostaty, je hladina tzv. PSA. Ta je stanovena z laboratorního rozboru krve, který může pacientovi zachránit život právě tím, že ho včas nasměruje na další vyšetření.