Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Kolik váží dohromady všechny stromy na světě, zjišťuje právě teď nová družice. Důvodů je více

Foto: Pixabay

Do vesmíru byla před pár dny vypuštěna družice, která skrz mraky vidí až na listnaté stromy. A umí je i zvážit. Díky satelitu s názvem Biomasa chtějí vědci zjistit, jak velké množství uhlíku v nich je uloženo. Ale důvodů vážení je více.

Článek

Pro běžného smrtelníka fascinující a těžko představitelné téma, možná o to zajímavější. Představte si, že na celém světě se v této chvíli nachází kolem tří bilionů stromů. Ty mají pochopitelně zcela zásadní vliv na světové ekosystémy, na nás lidi… Přinášejí nám nejen krásu, radost, stín a materiál pro výrobu nespočtu věcí, ale jedním z jejich hlavních přínosů je skutečnost, že v sobě dokáží uložit značné množství uhlíku. Vědci jen dosud nevědí, kolik tohoto prvku světové lesy obsahují, což jim brání ve vytváření přesnějších modelů budoucího vývoje klimatu.

Na unikátním projektu spolupracuje Evropská kosmická agentura s výrobcem letadel Airbus. Jeho hlavní součástí je podle BBC právě zmiňovaný satelit jménem Biomasa, který byl minulý týden vypuštěný do vesmíru z kosmodromu ve Francii. Družice váží 1,2 tuny a je výjimečná především svou obří anténou o průměru 12 metrů, která bude k průzkumu světových lesů využívat radar s velmi dlouhou vlnovou délkou. Vlastně se, zjednodušeně, metoda podobá klasickému CT vyšetření.

První výsledky už brzy. Spolu s nimi i zjištění, kdy si lidstvo zlikviduje svoje zelené plíce

Pokud se vše povede podle plánu, první mapy by mohla Biomasa vytvořit už za šest měsíců, ačkoliv ve sběru dat bude posléze pokračovat ještě dalších pět let. A právě díky informacím z následující pětiletky by vědci měli zjistit nejen to, kolik uhlíku je ve stromech uloženo, ale také o jak velké množství lesů lidstvo každoročně přichází kvůli jejich kácení. Díky všem těmto údajům bude možné vytvořit přesnější modely, jež se zabývají změnou klimatu.

Foto: Pixabay

Z planety Země zmizí každou minutu lesy o rozloze deseti fotbalových hřišť.

Vesmírné družice nám zajišťují navigaci, internet nebo třeba spolehlivé předpovědi. Stává se z nich ale už hromada vesmírného smetí

Počet družic v posledních letech rychle roste. Zažíváme doslova boom. Ať už teď poslouchá naše povídání kdokoli kdekoli, je jisté, že se i tento týden vydala do vesmíru další družice. A nemusí být jedna. Mohou jich být desítky. Od roku 2020 do listopadu 2024 bylo během necelých pěti let vyneseno přes 10 tisíc družic, což je srovnatelné s počtem družic, které byly vyneseny od počátků kosmonautiky do roku 2020. Za více než půl století kosmické éry lidstva se poblíž Země nashromáždilo přes 110 000 malých i větších objektů umělého původu. Jsou to jednak nefunkční družice, vyhořelé stupně nosných raket, pozůstatky různých experimentů kosmonautů (utržená lana, nářadí). Problémem jsou jejich vzájemné srážky, které znamenají vznik stále nových úlomků. Odhaduje se, že hmotnost tohoto materiálu dosáhla 3000 tun.

Foto: Wikipedia

Nefunkční družice, vyhořelé stupně nosných raket, pozůstatky různých experimentů v podobě nářadí kosmonautů… Vesmírného smetí máme na svědomí hodně.

Něco za něco

Pokud jde o lesy, o stromy, tak stále nevíme, jak přesně přispívají k procesům, které ovlivňují život na naší planetě a také stojí za změnou klimatu. Pro naši budoucnost je zdá se tento průzkum opravdu zásadní a výsledky měření nepochybně přínosné. Než budou, tak za sebe doporučuji knihu Tajný život stromů. To je možná ta první cesta k tomu, jak může stromům porozumět každý z nás, i bez satelitů na oběžné dráze. A po jejím přečtení se k nim jistě změní přístup nejednoho z nás.

zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmick%C3%A9_smet%C3%AD

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz