Článek
Sportovní fanoušci si nemusí přes Vánoce vystačit jen s pohádkami. Již tradičně se mohou těšit na zápasy Premier League, NHL a na ty nejlepší šipky.
Právě mistrovství světa v šipkách doznává po covidu velký boom, který je způsobený zvýšeným zájmem o tento sport. Šipky byly totiž jedním z mála sportů, který šel bez problému provozovat i v době covidové. Stačilo si připevnit terč na zeď, mít čím házet, a každý se najednou mohl poměřovat s těmi nejlepšími.
Opravdu nabitý program
I když termín mistrovství světa v šipkách na přelomu roku je vskutku jedinečný, neznamená to, že by se šipkaři po zbytek roku flákali. Zejména ti opravdu nejlepší mají tak nabitý kalendář, že by tomu leckteří fotbalisté ani nevěřili. Inu, posuďte sami.
Nejprestižnější „ligovou“ soutěží, kterou organizace PDC pořádá je Premier League, která se hraje celé jaro vždy ve čtvrtek. O víkendu se zase hraje evropská tour, přičemž jeden turnaj zabere oba dny. Po zbytek týdne musí hráči usilovně trénovat, hrát menší turnaje a kvalifikace a někdy také exhibice. Platí zkrátka, že čím víc toho odehrajete a čím úspěšnější jste, tím více vám přistane na bankovním účtu.
Terč do každé rodiny
Dávno už neplatí, že šipky jsou pouze zábavou hospod v anglosaském světě. Nejenže se jimi baví lidé od Londýna až po Auckland, ale díky dostupnosti a jednoduchosti se stávají globálním sportem.
Šipky jsou velmi inkluzivní a může je amatérsky hrát prakticky kdokoliv - na fyzické kondici a zdravotním stavu skoro nezáleží. Ti nejlepší samozřejmě musí být velmi dobře fyzicky a psychicky připravení, jelikož hlava, nohy a ruce dostávají při dlouhých turnajích a pravidelném tréninku pořádně zabrat.
Každý profík ví, že je nutné se kromě samotné hry věnovat také kompenzačnímu cvičení, které uleví přetěžované stojné noze a ruce, kterou hod provádí. Například nejlepší tuzemský šipkař Karel Sedláček volí posilovnu nebo plavání.
Olympijský sen
Je libo šipky na olympiádě? Ani samotná šipkařská komunita nemá jasno - někteří by rádi svůj oblíbený sport sledovali pod pěti kruhy, jiní dávají přednost už zavedeným turnajům a o větší komercializaci svého sportu nestojí.
Naštěstí je zde ale sport, který lze k šipkám připodobnit a jenž má tuto olympijskou otázku už zodpovězenou. Je jím esport, který se poprvé představí v Los Angeles v roce 2028. Esport i šipky doprovázejí stejné předsudky - účastníci turnajů nejsou žádní sportovci a jedná se o zábavu pro opravdu úzké spektrum populace, která buď navštěvuje hospody nebo vysedává celý den u počítače.
Když se esportu povedlo prorazit na olympiádu, povede se to šipkám taky. Otázkou je pouze jen kdy a kde. Lze vypozorovat trend, že sporty, které mají na olympiádě premiéru, se těší velká oblibě v pořadatelské zemi. Stačí tedy počkat, než se hry podívají na britské ostrovy, do Beneluxu nebo do Německa. Olympiáda v těchto zemích není však v nejbližší době vůbec pravděpodobná, a tak si šipky na svou účast na největší sportovní události musejí zatím počkat.
Zdroje:
- https://www.pdc.tv/tournaments/calendar
- https://www.sportinglife.com/darts/news/should-darts-be-in-the-olympics-and-will-it-ever-be-considered-for-inclusion/219673
- https://www.youtube.com/watch?v=bSiXHe0Mkm8