Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Plechovky v přírodě jsou nebezpečnou pastí pro brouky

Foto: Ondřej Kořínek

S postupujícím jarem a probíhajícími úklidy všude možně jsem si vzpomněl na problematiku odhozených plechovek, které se stávají pastí pro bezobratlé. Tedy většinou brouků, někdy také pavouků.

Článek

Loni jsem se s tím setkal při nálezu malé skládky odpadu, kde byly celkem čerstvě vypité plechovky od piva a jiných nápojů. Stihli se do nich podívat chrobáci, kteří si již pochutnávali na zbytcích. Většinou se ovšem již nedostanou ven a uhynou v plechovkách.

Proto je důležité vzít si svůj odpad s sebou nebo ještě lépe nahradit plechovky něčím jiným – nejedno rázovým. A určitě by pomohlo také zálohování!

Foto: Ondřej Kořínek

Skládka v lese především s plechovkami a plastem



Mimochodem jsem našel i vysokoškolskou práci na toto téma. Autor zjistil, že plechovky od piva mají rádi brouci z čeledi mrchožroutovití, čeledi drábčíkovití a saprofágové, mezi které patří také chrobáci. Ti hledají nejen původní obsah, ale také jiné uhynulé živočichy. Čím dále v přírodě odpad je, tím více se v něm vystřídají různé druhy bezobratlých.

Z uvedené bakalářské práce například vyplynulo, že v plechovkách bylo nalezeno 153 brouků, z nichž jen 32 % bylo živých. V plechovkách s pivem bylo 118 jedinců, zbylých 35 brouků bylo v plechovce s kolou. Šlo o dvě plechovky piva ponechané venku 55 dní a jednu plechovku Coca Coly ponechanou v přírodě 62 dnů. Autor zmiňuje, že pro brouky je mnohem atraktivnější pivo a víno, což potvrzují i další studie zaměřené na podobné téma.

Při velkých skládkách odpadů není vyloučené ani lokální vyhynutí populací. Odpad recyklujme, zálohujme a ještě lépe vůbec nevytvářejme. A když uvidíte v přírodě plechovku, vemte ji s sebou.

Foto: Ondřej Kořínek

Chrobáci v plechovce ještě žili

Brouci, ale všeobecně hmyz, je těžce zkoušenou skupinou živočichů, které negativně ovlivňuje mnoho faktorů. Od klimatické změny, oteplování, výkyvy počasí, ale také intenzivní hospodaření, úbytek vhodných biotopů a v neposlední řadě například světelný smog či všudypřítomné chemikálie.

Bezobratlí přitom mají v přírodě velký význam. Nejsou to jen opylovači rostlin, ale také likvidují škůdce a především slouží jako potrava, protože jsou na počátku potravního řetězce. O důsledcích nabouraní křehké stability se vedou spory, i když je jasné, že bez následků se úbytek hmyzu neobejde.

Foto: Ondřej Kořínek

Stav před úklidem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz