Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Třídění odpadu z vás nedělá ekologa aneb co je to ekologie

Foto: Ondřej Kořínek

Ještěrka zelená je zákonem chráněný druh.

Eko, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či na veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné?

Článek

Dnes a denně se setkáváme s různými variantami pojmu ekologický ve všech možných odvětvích lidského života. „Chovejte se ekologicky a třiďte odpad“ je jeden z mnoha sloganů, který je každému dobře známý. Jiným příkladem by mohly být různá uskupení a organizace, kterým se říká ekologické, nebo je tak často nazývají média a politici. „Ekologičtí aktivisté obsadili elektrárnu Chvaletice“ nebo „Ekologové vnikli do lomu Bílina“, jak zněly v minulosti titulky mnohých médií.

„Ekologie je věda o vzájemných vztazích organismu k jeho anorganickému a organickému prostředí o jeho přátelských a nepřátelských vztazích k těm rostlinám a živočichům, s nimiž přichází do styku,“ definoval ekologii v 19. století biolog a profesor Ernst Haeckel.

Foto: Ondřej Kořínek

Ještěrka obecná je zatím hojným druhem.

Ještě lépe vystihl ekologii v roce 1972 profesor ekologie Charles J. Krebs, který napsal, že je to „věda studující interakce, které ovlivňují výskyt a hojnost organismů“.

Definic ekologie je samozřejmě více, jednou větou by se dala ekologie popsat takto: Je to nauka o živých organismech, důsledcích jejich vzájemného působení a jejich vztazích k okolnímu prostředí.

Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička ve své knize Pronajatá krajina k problematice píše: „Ekologie je především vědním oborem. Její použití volné a významově širší pro ochranu životního prostředí nebo dokonce pro nejrůznější ideologie a zájmy považuji za chybné. Rozhodně neprospívá ekologii samotné.“

Ekolog je vědec

Z definic vyplývá, že používání pojmu ekologie je dnes špatné. Už v prvním semestru vysoké školy zabývající se nejen ekologií, ale i jinými přírodními vědami, jsou předměty typu obecné ekologie. Jedna z prvních přednášek se zabývá právě tím, co je a není ekologie.

Ekolog je především člověk, který se zabývá výzkumem vzájemných vztahů organismů k jejich prostředí, tak jak zaznělo v definicích. Ekologem naopak určitě není člověk třídící odpad, protestující proti elektrárnám, dolům, lomům nebo globalizaci, či člověk sbírající odpadky a peroucí v pracích prášcích s označením eco.

Foto: Ondřej Kořínek

Užovka podplamatá se vyskytuje v řekách, například ve Vltavě nebo Dyji. Není jedovatá ani nebezpečná.

Pakliže bychom hledali správný termín místo pojmu ekologický, museli bychom si jej přeložit z angličtiny. Anglicky je to environmental science, čili nauka o životním prostředí. Je to však termín značně nepraktický a pro obal na výrobek naprosto nevhodný. Jistým východiskem by mohlo být používání adjektivu životněprostřeďový.

Znamená to tudíž, že jakákoliv péče o životní prostředí, která pochopitelně úzce souvisí také se všemi živými organismy, poněvadž ve špatném prostředí se špatně žije, je nauka o životním prostředí, nikoliv však ekologie. Zkrátka ekonom také není prodavač.

Nelze nic namítat proti sloganům, které slovo eko neobsahují. Jako například šetrné k přírodě a podobně. Jak moc jsou tyto slogany pravdivé nebo jen lákají lidi ohleduplné k přírodě ke koupi výrobku, již rozebírat nebudeme.

Zaměňovat pojmy ekolog a environmentalista je stejně zavádějící a chybné jako nazývat politologa politikem či lékaře léčitelem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz