Hlavní obsah
Lidé a společnost

Budu pracovat ve výborech, které jsou důležité pro Českou republiku

Foto: Ondřej Krutílek

Druhý týden mého mandátu europoslance za Českou republiku se nesl ve znamení ustavování pracovních orgánů Evropského parlamentu, které se jmenují výbory.

Článek

Poslanci jsou do nich rozděleni podle odborných či rezortních oblastí, v nichž jednotlivé výbory projednávají příslušnou legislativu. Všechny výbory jsou bez pochyby důležité, ale najdeme mezi nimi několik výborů, které jsou poslanci tradičně považovány za ceněné, protože projednávají agendu, jež je v rámci evropské integrace klíčová. O takové výbory je logicky na počátku mandátu větší zájem a o členství v nich se musí náležitě vyjednávat.

Já jsem se i jako nováček v parlamentních lavicích rozhodl usilovat o členství ve dvou těchto ceněných výborech, protože svou náplní spadají do oblastí, jimž jsem se před zvolením odborně věnoval, ať již na akademické půdě, nebo při své poradenské práci pro české europoslance. Díky dobré práci naší frakce Evropských konzervativců i reformistů (ECR) i europoslaneckého klubu ODS a díky mému osobnímu vyjednávání se podařilo, že skutečně zasednu v obou zvolených výborech.

Na straně českého průmyslu

Prvořadě budu působit ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Ten je klíčový pro průmyslové země, mezi které se Česká republika beze sporu počítá, protože podíl průmysl na celé ekonomice u nás patří mezi vůbec nejvyšší v rámci Unie. V tomto výboru budu mít navíc na starosti i dnes tak významnou oblast, jakou je energetika. Ta nás v České republice pálí nejenom kvůli cenám pro domácnosti, ale zároveň má velký vliv na výkonost a konkurenceschopnost našeho průmyslu, protože česká průmyslová výroba pro změnu patří mezi energeticky nejnáročnější v evropském srovnání. Ve výboru budu i proto prosazovat také jednu z velkých českých priorit ve všech unijních institucích, kterou musí být podpora výroby elektrické energie z jádra. Ostatně jsem se už rovněž stal členem neformální skupiny europoslanců, kteří právě jadernou energetiku podporují.

Dlouhodobě se zabývám i otázkou inovací, což úzce souvisí s oblastí výzkumu, který výbor známý v parlamentních kuloárech jako ITRE, řadí také mezi „své“ oblasti.

Nováček zástupcem koordinátora

Při ustavení výboru ITRE se mi navíc podařilo nebýt jen řadovým poslancem. Kolegové mě totiž zvolili jako zástupce koordinátora našeho poslaneckého klubu ECR ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. To znamená, že budu mít nejenom vliv na agendu tohoto klíčového výboru, ale dostanu se mezi prvními k informacím o projednávaných návrzích legislativy. Posílí to také moji pozici při prosazování mých priorit na půdě výboru, kde se budu v první řadě zasazovat o to, aby nebyly na evropský průmysl kladeny další zbytečné regulace, které by snižovaly jeho konkurenceschopnost. Zaměřím se také samozřejmě na provádění Green Dealu, protože rozumná politika životního prostředí nemůže poškozovat evropský průmysl.

Doprava v srdci Evropy

Mému poslaneckému zaměření odpovídá i to, že jako náhradník, což je v Evropskému parlamentu specifická forma členství, bude pracovat také ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch (TRAN), v němž země v srdci Evropy, a tedy na křižovatce mnoha dopravních cest, musí mít silné zastoupení. Chci se v něm logicky věnovat například otázkám automobilového průmyslu, který hraje důležitou roli v české ekonomice, rozvoji vysokorychlostních železnic a samozřejmě také záležitostem investic do dopravní infrastruktury.

Zvolil jsem si zkrátka práci ve výborech, ve kterých jde hodně o zájmy České republiky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz