Článek
Teploty dosahují rekordních hodnot a naznačují, že jsme překročili hranici globálního oteplení o 1,5 °C stanovenou Pařížskou úmluvou. A právě primárním cílem této dohody bylo nepřekročení této hodnoty.
Tento milník ukazuje jasný trend a představuje jasný signál, že klimatická krize nabírá na obrátkách. Překročení hranice 1,5 °C znamená zvýšené riziko extrémních jevů - viz nedávné povodně v Česku či ve Španělsku, narušení zemědělské produkce ekosystémů a ohrožení života na planetě, jak jej dnes známe.
A pro skeptiky dodám, že je pravdou, že klima se na naší planetě vždy měnilo. Nikdy se ale neměnilo tak rychle jako nyní.
Co je tedy třeba rychle dělat?
Čas na odkládání zásadních rozhodnutí prostě už vypršel. Nad rámec naprosto nutné adaptace musíme jako lidstvo především snižovat emise skleníkových plynů a to dekarbonizací našich činností:
- Dekarbonizace průmyslu a energetiky: Transformace energeticky náročných odvětví směrem k nízkouhlíkovým technologiím, využití obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetické účinnosti.
- Dekarbonizace dopravy: Přechod na čisté technologie, jako jsou elektromobily, podpora hromadné dopravy a sdílené mobility.
Dále je zásadní ochrana přírodních ekosystémů - obnova lesů, mokřadů a dalších přírodních oblastí, které hrají klíčovou roli při ukládání uhlíku a ochraně biodiverzity.
A je toho samozřejmě mnohem více. Každý můžeme začít u sebe a třeba se podívat na to, kolik % obnovitelných zdrojů odebíráme v rámci dodávek elektřiny doma?