Článek
Nádherná podmořská hra AQUA: Život v oceánech vás nechá vybudovat vlastní korálový útes
Máte rádi moře a Zachraňte korály je vzhledem ke své náročnosti mimo vaše schopnosti či zájem? Tak to tu dnes pro vás mám zajímavou alternativu. AQUA: Život v oceánech vás také vezme vstříc korálovému útesu, avšak vzhledem k její přístupnosti ji mohou hrát dítka už od 8 let, což samo o sobě vypovídá o tom, že náročnost tu není něco, co by hrálo prim. Vaším úkolem se tu stane budování korálových útesů za pomoci vizuálně velmi příjemných dílků, kolem nichž se pak pohybují nejen malá zvířátka, ale také titáni oceánů.
Počet hráčů: 1 -4
Herní doba: 20 minut
Věk: 8+
Každý hráč tu startuje se svým centrálním dílkem. Ten je srdcem jeho unikátní korálové říše, protože ostatní mají svou vlastní. Budujete tím pádem bez toho, že by tu docházelo k nějakému výraznému škození, nebo já ho za sebe příliš nevnímal. Celá partie AQUA: Život v oceánech je rozložena do 17 kol, na jejichž začátku vždy začínající hráč připraví nabídku korálů, jejíž rozsah je definován vždy počtem hráčů, takže když máte trojici hrajících, přidáváte navíc jeden dílek.
Opravdu každý kus vám nabízí tři alternativní možnosti, jak jej napojit. Vaším primárním úkolem je ovšem v AQUA: Život v oceánech navázat ho stranou, která odpovídá barvou už položeného dílku. V případě, že náhodou nechcete umístit, nevadí! Stačí si vzít žeton mořského šneka, čímž svůj tah ukončíte a dáte prostor dalšímu hráči. Na konci této fáze zůstane v prostoru vždy jeden korál, k němuž pak dáváte další kusy. Samotným přiložením nového dílku můžete vytvořit vhodné prostředí pro přilákání malých zvířat. Ta toho ke spokojenosti nepotřebují mnoho. Vlastně stačí, když jim za pomoci tří šestiúhelníků vytvoříte tříbodový biom, na nějž je pak umístíte.
Každý malý živočišný druh tak nějak automaticky tíhne k určitému prostředí, což v praxi znamená, že želvy umístíte pouze na zelené body, zatímco koníci vyloženě touží po růžové. Když se vám pak podaří propojit více než čtyři korály stejné barvy v odlišném formátu než je šestiúhelník, dojde k vytvoření útesu. U těch je zajímavé, že přinášejí body za malá zvířátka, která s nimi sousedí, takže se vyplatí kolem nich udělat opravdu živo. Rybky, želvičky a další nevelké formy života ale nejsou tím jediným, co ve hře AQUA: Život v oceánech dáváte na herní plán. Na svůj korálový útes budete lákat také velká zvířata, protože, jak už to tak v obdobně laděných hrách bývá, právě ta jsou zárukou nemalého množství bodů.
S jejich pokládáním je to ale o poznání horší než v případě malých živočišných druhů, protože mají citelně komplexnější touhy. Aby se vám podařilo je během partie hry AQUA: Život v oceánech přilákat, musíte mít určitý tvar vytvořený z malých zvířat. To ovšem není stále ještě vše, co je třeba splnit. Nutně pak musíte zachovat také biodiverzitu, takže každé pole, na které dáváte některého z velkých obyvatel moří, musí být osazeno jiným malým druhem. Barakuda si kupříkladu žádá jen dvě políčka, její položení je tím pádem relativně jednoduché. Když ale chcete na svůj útes přilákat velrybu, už se slušně zapotíte, jelikož ta si žádá rovnou čtyři pole, takže umístit ji dá dost práce. Body za ni ovšem stojí za to.
Dost se mi v AQUA: Život v oceánech líbí, že malé živočišné druhy můžete během každé partie dát k jinému ekosystémovému dílku, čímž upravíte hratelnost a vytvoříte nová pravidla, protože každý ekosystém vám za splnění určitých podmínek nabídne jinou odměnu. Ekosystémy jsou pak lokální a globální, což jsou odlišení mající dopad na následné vyhodnocování. Partie tu vždy končí po 17 kolech, načež sečtete velká zvířata, malá, útesy a také body z ekosystémů. Pochválit je autory nutné za přítomnost tří režimů, v nichž lze hru hrát, včetně formátu pro jednoho hráče, což mi občas přišlo vhod.
AQUA: Život v oceánech představuje sázku na jistotu
Musím se přiznat, že od AQUA: Život v oceánech jsem moc neočekával. Realita je ovšem nakonec taková, že mi byla dána k dispozici výborná kreativně navržená hra, která mi ukrátila už nejeden večer. Na kompletu si cením vizuální zpracování jednotlivých komponentů, chytlavou hratelnost a především přístupnost, díky níž není náročné hru vysvětlit takřka každému, kdo ji s vámi zatouží hrát, a to osobně považuji za velké pozitivum.
Komu bych AQUA: Život v oceánech doporučil? Ve své podstatě se jedná o povedenou rodinnou záležitost, která je jazykově nezávislá, takže, když chcete, můžete si ji zahrát i s mladšími hráči. Je však nutné tradičně umět počítat, protože bez toho to úplně nejde. Pokud to ale účastníci umí, zažijí hromadu zábavy. Za mě má tento kousek palec nahoru.
Za poskytnutí kopie hry AQUA: Život v oceánech na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti REXhry.