Hlavní obsah
Hry

Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti je divokou deskovkou podle seriálu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ondřej Zeman
19. 9. 18:00

Bály jsou ideálním místem na seznámení, což autoři Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti dobře ví. Vyšlou vás proto za hledáním lásky plným tužeb a intrik, na jehož konci najdete toho pravého.

Článek

Jestli je na Netflixu seriál budící dosti rozjitřené emoce, je to bezesporu Bridgerton. Sex zkrátka táhne a láká nejen ty, kterým se erotika líbí, ale také jeho odpůrce, načež se tyto dvě skupiny scházejí ve fórech, kde spolu vedou divoké diskuze. Nyní tento kousek dostal deskovou hru Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti, která vás vyšle do víru tance, kde se budete snažit získat nejlepší možnou partii. A musím říct, že to není nic lehkého. Více se dozvíte v následujících odstavcích této recenze.

V Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti najdete všechny zásadní aktéry oblíbeného seriálu

Každému z hrajících „došla“ před začátkem partie Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti pozvánka na „První společenskou sezónu“ spojenou s osmicí plesů, které je nutné absolvovat. Tedy musíte na ně v případě, že chcete najít ideálního životního partnera a to chce přeci každý, ne? Na startu hry si vyberete svou postavu a dáte se do hraní. Jak je na tom škála herních figur? Nalézt je v ní možné fakticky všechny postavy, takže si na své přijdou jak fanoušci krásných žen, tak i statných mužů. Hrát můžete třeba za vévodu z Hastingsu, Nigela Berbrooka, Colina Bridgertorna, Kate Sharmovou, Daphne Bridgertonovou a řadu dalších. Následně k vámi vybranému portrétu přiřadíte čtyři žetony náklonosti a také jeden lásky, ladící s barvou rámečku.

Foto: Ondřej Zeman

Bridgertonovi Hra z vyšší společnosti je hrou plnou lásky a intrik.

Jakmile si uděláte jasno v tom, kým během hraní budete, je nutné zvolit si „Objekty zájmu“. Cílů lásky musí být vždy o jeden více než je v partii Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti aktivních hráčů. Samotné objekty jsou na startu partie zamíchány a náhodně seřazeny s tím, že se míra prestiže jednotlivých mužů a žen odvíjí od toho, jak vysoko, nebo naopak nízko jsou v celkovém žebříčku. Každému z cílů lásky následně náhodně vyberete dvojici vlastností, které však neodhalíte. Objekt zájmu může mít určitou úroveň inteligence, vtipu, bohatství, štědrosti nebo smyslu pro umění. Nemusí však disponovat pouze kladnými vlastnostmi, klidně se může jednat o opilce, člověka s opravdu temným tajemstvím nebo prolhaného hráče.

Foto: Ondřej Zeman

V Bridgertonovi Hra z vyšší společnosti někdy negativní prvky fungují jako možnost vystoupat po společenském žebříčku.

Každý rys má kladnou nebo zápornou hodnotu, kterou následně počítáte do celkového hodnocení protějšku, k němuž dochází na úplném konci hry. Některé dokonce danému jedinci dávají možnost stoupat po společenském žebříčku, či naopak pod vlivem negativních okolností sestupovat. Zajímavá pak je skutečnost, že vyloženě pozitivní charakteristiky mohou být společností vnímány vyloženě negativně, takže sice vám dají bodíky, avšak posunou vás dolů v celkovém pořadí. Kupříkladu taková výstřednost je přesným úkazem tohoto jevu, zatímco statečnost je faktorem, který nejenže jedince vystřelí nahoru, ale také mu dá k dobru jeden bodík navíc.

Foto: Ondřej Zeman

Některé postavy v Bridgertonovi Hra z vyšší společnosti zkrátka nemají štěstí na vlastnosti.

Bez skandálu by to nešlo

Jak už bylo řečeno výše, vlastnosti jsou skryty a odhalit je lze pouze tancem, nebo tak, že zahrajete speciální kartu z balíčku, z něhož si po většinu času lízá hráč s nejnižší hodnotou, nebo kousek z nabídky tanečních karet spojený s odhalením skandálu. Když náhodou taková situace nastane a během některého z plesů dojde k odhalení skandálu, znamená to, že z objektu zájmu můžete odstranit žeton náklonnosti postavy, která byla při činu chycena. Zajímavé pak je, že máte možnost se diskrétně podívat na vlastnosti objektu zájmu.

Foto: Ondřej Zeman

Bridgertonovi Hra z vyšší společnosti hodně sází na karty.

Ples samotný není pouze momentem, kdy dochází ke skandálům. Na počátku každého z osmi plesů si vždy prohlédnete pravidla dané akce, načež umístíte na stůl jednu taneční kartu. Jakmile mají všichni vyneseno, následuje vyhodnocování spojené s číslem ve středu jednotlivých karet. Podívat se můžete třeba na karty jiného hráče, vzít někomu jeho karty, nebo se ochránit proti případnému skandálnímu odhalení. Během fáze tance se přiřadíte k jednomu z objektů zájmu, načež mu přidělíte jeden žeton náklonnosti. Jakmile má postava na sobě dva žetony vašeho zájmu, dochází k zásnubám, které vám sice neznemožňují tančit s dalšími objekty, avšak už na ně nelze pokládat žetony.

Foto: Ondřej Zeman

Během plesů se v Bridgertonovi Hra z vyšší společnosti děje leccos.

Tímto momentem ale hra nekončí. Stále ještě můžete za pomoci svých tanečních karet posilovat svého favorita a navyšovat mu tak prestiž. Není však vyloučeno, že se posledního plesu zúčastníte nezadaní. Když se něco takového stane, je vám na konci dán objekt zájmu, se kterým jako posledním tančíte. Ano, nikdo nezůstane sám. Musíte však počítat s penalizací v podobě absence dodatečného bodíku za nalezení pravé lásky. Celková hodnota je definována prestiží, žádanosti a také láskou, což je pomyslný jeden bodík. Formát je to napínavý, takže často do úplného konce nevíte, kdo vsadil na správného koně a komu naopak osud nepřál.

Foto: Ondřej Zeman

Bridgertonovi Hra z vyšší společnosti je kousek plný večírků.

Hraní Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti může ukázat vaše taktické schopnosti

Víceméně karetní hra Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti je ukázkou toho, že podle kontroverzního seriálu jde udělat deskovku schopnou vystihnout téma, s nímž se na televizních obrazovkách pracuje. Samozřejmě ne ve všech ohledech, avšak orientace na taktiku a aktivní ovlivňování plesů tu působí opravdu dobře. Nejvíce se mi však líbí skutečnost, že každá postava má nějaké ty specifické vlastnosti, které před světem dokáže skrývat a odhaluje je fakticky až v momentu, kdy si s ní zatancujete. Pro fanoušky seriálu je Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti slušnou variantou, jak si otestovat, jak by si vedli ve světě plném intrik, lásky a žádostivosti bez fatálních následků v podobě zničených mezilidských vztahů.

Za poskytnutí kopie hry Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti děkuji českému distributorovi, společnosti Blackfire.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz