Hlavní obsah
Hry

Budovatelská strategie Monumenty věků dokazuje, že v jednoduchosti je síla

Foto: Ondřej Zeman

Vždy vás fascinovalo realizování velkolepých metropolí? V tomto díle budete moci vybudovat majestátní město, do něhož půjde umístit všechny divy světa, které si dokážete představit – a nejen ty.

Článek

Monumenty věků z vás udělají starověké architekty

Pokud máte rádi budovatelské strategie a toužíte po tom, si vámi vytvořené stavby osahat, Monumenty věků vám udělají radost. Stavíte v nich totiž metropole, které jako by vypadly ze známých budovatelských sérií. Průběh hry samotné navíc překvapuje svou přímostí a jednoduchostí. V rámci každého kola dostanete do rukou celkem sedm mincí, s nimiž následně pracujete při expandování města.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků vám příliš prostoru nezaberou.

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 70 minut

Věk: 14+ (nebál bych se hrát s mladšími)

Když jste na tahu musíte provést akci. Koupit si lze jednu dlouhou cestu, nebo sáhnout po sadě krátkých cest. Cesty po nákupu pokládáte na mapu, kde vždy musí sousedit s další stezkou, chodníkem, či věží. V případě dlouhé cesty je pak možné z ní vytvořit most tím, že jí položíte přes řeku tak, aby oběma konci byla umístěna na zemi. Sáhnout je možné také po desce budov, jejichž škála je v Monumentech věků více než rozsáhlá.

Foto: Ondřej Zeman

Některé monumenty si žádají přítomnost určitých budov.

V nabídce naleznete celkem osm elementárních tvarů. Na první pohled připomínají dílky z Tetrisu. Mezi sebou se pak liší tak, že na každém můžete nalézt jiné písmeno, strukturu, barvu a také benefity, které vám přinese. Realizovat takto lze různě velké knihovny, pozemky, obydlí, tržnice nebo chrámy. Samotné budovy pak v Monumentech věků musíte napojovat na cesty, nebo stejně barevné desky struktur, čímž fakticky budujete vizuálně velmi vydařené komplexy.

Foto: Ondřej Zeman

Budování je v Monumentech věků nebývale zábavné.

Po vystavění dané budovy ihned obdržíte zdroje, které jsou prezentovány na umístěném bloku. Suroviny si ukládáte do zásoby a následně vám navyšují celkovou populaci. Ta nemá extrémní vliv na hru samotnou, avšak na konci se určitým způsobem počítá do bodování. Za dva penízky je pak možné během akce budování realizovat věže, jedním penízem určit pořadí nebo realizovat monument.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků vám vedle těch reálních nabízí i ty z bájí.

Nádherný maják na poušti nepostavíte

Ano, jak napovídá samotný název této hry z velké části stojí na monumentech, jimž se podařilo přečkat věky. Monument si pořídíte za všechny své zbývající peníze, což v praxi znamená, že když se pro tuto akci rozhodnete na počátku kola přijdete o sedm mincí, zatímco, když „přežijete“ dostatečně dlouho, klidně vás může stát pouze jediný peníz. Monumenty věků jsou v tomto ohledu dosti zrádné.

Foto: Ondřej Zeman

Škála staveb je v Monumentech věků skutečně impozantní.

Samotná realizace velkolepé stavby není vůbec jednoduchá. Každý monument si totiž žádá určitý podmínky proto, aby byl realizován. Maják na Faru kupříkladu musí v Monumentech věků být blízko u moře, tím pádem jej je nutné umístit na políčka, která jsou z velké části obklopena vodou a do jisté míry jej do ní dokonce ponořit. Postavení v Gíze si pak žádají osm, šest a čtyři pole, na nichž postavíte tyto monumentální budovy. Vždy je pak nutné ještě je napojit na specifické typy budov.

Foto: Ondřej Zeman

Každý monument má svou kartu. Zasazeny jsou do obalů od Tlama Games.

Jakmile populace dosáhne určité míry, nebo dojdete k desátému kolu hra končí. Přepočet v Monumentech věků probíhá tak, že získáte body za prsteny, k nimž se vám povedlo dostat na tabulce populace. Vítězné body pak dostanete za zdroj, jehož máte nejméně. V případě monumentů budete odměněni za prsteny, které nabízí, stejně tak dostanete bodíky za všechna místa přirozeného bohatství, která se vám nepodařilo zastavět. Zdrojem bodů jsou pak také městské čtvrti, u nichž došlo k uzavření. Mínus můžete obdržet v případě, že si na realizaci staveb vezmete půjčku a nesplatíte ji.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků si můžete zahrát i sami.

Pokud vám tato forma přijde příliš jednoduchá, nic vám nebrání si do hraní přidat karty společných cílů, které před hráče staví úkoly jichž se během hraní snaží dosáhnout. Některé jsou zaměřené na realizaci co největšího počtu monumentů, jiné naopak míří na vybudování co nejdelší cesty, či nashromáždění určité suroviny. Neschází tu ani formát pro jednoho hráče, ve kterém se dáte do boje proti automatickému protivníkovy, jenž v Monumentech věků hraje vždy jako první.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků mají insert do něhož se vám vše pěkně vejde.

Přístupnost hry Monumenty věků příjemně překvapí

Monumenty věků jsou díky své přístupnosti jednou z těch deskovek, které si necháte vytaženy a nemáte potřebuje schovávat, protože víte, že si je můžete velmi efektivně zahrát jak sami, tak i s přáteli z řad nehráčů. Zkrátka výborná záležitost, která nadchne svou přístupností, zpracováním hratelnosti a také tím, jakým způsobem jsou navrženy jednotlivé komponenty.

Pokud hledáte takto laděnou hru, nebo jste zkrátka pouze fanoušky budování, určitě doporučuji po tomto výtečném kousku sáhnout. Náročnější hráči si jej navíc mohou okořenit za pomoci karet, jež přináší další výzvy. Za sebe jí rozhodně doporučuji.

Za poskytnutí kopie hry Monumenty věků na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Tlama Games.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz