Hlavní obsah
Hry

Čarostíny proti sobě staví roztomilá stvoření v nesmiřitelném souboji

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ondřej Zeman
31. 10. 18:00

Temný magický svět vás volá. Chopte se úchvatných bytostí a dejte se do průzkumu nádherných lokací spojeného s kouzelnickými souboji, v nichž ničíte své nepřátele. Vítězem může být pouze jeden.

Článek

Základní myšlenka Čarostíny mi hodně připomněla sérii Pokémon. Také tu totiž máte roztomilá zvířata, která spolu soupeří. Nejste zde ovšem trenérem, nýbrž putujícím magickým tvorem, který se snaží být tím nejlepším, což v praxi znamená, že musí zničit své soky.

Čarostíny vám nabídnou čtveřici vyvolených s možností vývoje

Na začátku hry před sebou máte partičku stvoření, u nichž by si jen těžko někdo dokázal představit, že by někomu dokázala ublížit. Opak je ovšem pravdou. Jedná se totiž o magicky nadané kusy schopné vrhat na své nepřátele jedno kouzlo za druhým. Žabža Leknínka, Kit Bouřňák, Dejmek Zelenojazýček ani Ňuchal Trnodřívek nemají v základu žádné speciální schopnosti. Ano, umí čarovat, avšak to je tak vše.

Foto: Ondřej Zeman

Čarostíny mají pěkný insert.

Všichni ve hře Čarostíny mají však potenciál stát se něčím, dosti brutálním. Mohou se totiž za pomoci tří jednotek stínové energie transformovat do stínové formy, v níž už mají přeci jen nějakou tu jedinečnou schopnost. Dejmek se kupříkladu promění do Dejmka Ničitele, což je zelený drak s dovedností vše v dosahu 1 hexu sežehnout smrtícím plamenem. Kit se z Bouřňáka stane Hurikánem, díky čemuž bude schopen své soky zranit napříč mapou. Užití speciálních akcí si však žádá další stínovou energii, které máte omezený počet.

Foto: Ondřej Zeman

Čarostíny se vejdou i na malý stůl.

Jakmile mají postavičky v Čarostínech stínovou formu, tak nejenže dostanou speciální schopnosti, ale také mají možnost společníka ležícího lícem nahoru v portálu společníků. Můžete však mít pouze jednoho, je tím pádem třeba dobře vybrat. Pro fandy pohybu je tu Tryskomyš navyšující váš pohybový dosah. Milovníky kontaktních střetů pak potěší Nabíje-Len. Ten totiž dokáže navýšit efektivitu vašeho útočného kouzla až o dva body, a to v případě, že nepřítel je na sousedícím hexovém dílku.

Foto: Ondřej Zeman

Čarostíny vám dají k dispozici různá kouzla.

Bojiště je ve hře Čarostíny nebývale povedené

V minulých řádcích jsem trošku odskočil kupředu, a předběhl tak tok událostí. Na startu jsou všichni obyčejní kouzelníci, kteří v úvodu svého tahu hodí kostkami, a tak do rukou získají určitý počet magických zdrojů, a když náhodou stojí na dílku, který má na sobě též nějaký ten zdroj obdrží ještě surovinu navíc. Poté, co máte tuto etapu vyhodnocenou, nastává druhá fáze, v jejímž rámci můžete vypotřebovat čtyři akční body na některé z šesti akcí. Jednou z možností je cestování, skrze nějž se posouváte po vizuálně velmi povedeně zpracovaných dílcích tvořících herní mapu.

Foto: Ondřej Zeman

Společníci vám v Čarostínech nabídnou odlišné schopnosti.

Vámi vlastněné zdroje můžete použít na realizaci kouzel, která máte v ruce. K dispozici máte převážně útočná a transformační kouzla, s jejichž pomocí dokážete kupříkladu proměnit jeden krystal na dva. Útočná kouzla pak stojí primárně na tom, jak velké zranění svým sokům uděláte a především na jakou vzdálenost. Každé si pak žádá určitý objem surovin. Někdy dokonce musíte využít kartu nižších zaklínadel. Zajímavá je pak možnost některé zaříkadla posílit skrze dodatečné vynaložení zdrojů.

Foto: Ondřej Zeman

Základní nabídka deskové hry Čarostíny

Nebyly by to magické souboje, kdyby se v nich vedle útočných kouzel nenacházela také protikouzla. Ano, obrana není mimo hru. Když jste pod útokem, vždy můžete použít kartu protikouzla, a tak se ubránit před zraněním, které se vám protivník snaží udělit. Bitvy díky tomu občas nabírají slušných obrátek. Pokud náhodou nechcete vynášet žádné kouzlo, vždy si můžete přehodit kostky, odstranit prokleté krystaly zraňující vaši postavu, změnit kartu vedle hexového dílku, na kterém stojíte, nebo si do rukou vzít kartu kouzla, protikouzla, či zdroj nacházející se ve vašem dosahu.

Foto: Ondřej Zeman

Vývoj v deskové hře Čarostíny je zásadní součástí hratelnosti.

Ve třetí herní fázi pak máte v Čarostínech možnost transformace do stínové formy, musíte však mít dostatek stínové energie. Celou hru vyhrává ten, kdo porazí všechny své soky tak, že vyčerpá jejich životní energii na nulu. Jak prosté, že?

Foto: Ondřej Zeman

Čarostíny vám nabídnou i kostky.

Čarostíny představují jasnou volbu pro fandy Labilních jednorožců

Prach se usadil na bitevním poli deskové hry Čarostíny. Vítěz klání opustil bojiště a já tu pro vás díky tomu mám zhodnocení této podařené deskové hry, za kterou nestojí nikdo jiný než tvůrci excelentní karetky Labilní jednorožci. A jde to na ní poznat. Každý zápas má vysoké tempo, díky jasně danému počtu karet, které mohou mít roztomilé bytosti ve svých packách. Balance je slušná, a co teprve moment, kdy se transformují. To je teprve zábava. Pokud máte rádi Labilní jednorožce a chcete něco „fyzičtějšího“ určitě po Čarostínech sáhněte.

Za poskytnutí kopie hry Čarostíny děkuji českému distributorovi, společnosti Blackfire.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz