Hlavní obsah
Hry

Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra je výborná volba pro fandy hokeje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ondřej Zeman
7. 9. 17:55

Také jste v dětství sbírali kartičky hokejistů? Tak to tu pro vás dnes mám poutavou karetku, ve které si užijete nejen karty a jejich draft, ale také kostky. Zkrátka vše, co má správná hra mít.

Článek

Česká Extraliga ledního hokeje slaví své třicáté výročí, což motivovalo dvojici tvůrců deskových her Michala Ekrta a Petra Bělíka k vytvoření karetní hry, která má být oslavou chladného sportu a především samotné extraligy. Oč v ní běží? Budujete tu svůj tým snů, se kterým následně máte možnost zamířit do soutěže o titul. Jak se Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra hraje a zda stojí za pozornost, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Jedním ze základních kamenů Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra je draft

Od dětství jsme se s kamarády hádali nad kartami o to, kdo sestaví lepší tým. A přesně tuhle možnost vám Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra nabízí. Na startu totiž fakticky budujete tým, nebo přesněji řečeno draftujete karty. Každý hráč má v úvodu 7 karet, z nichž si jednu vybere a následně zbytek obsahu své ruky pošle dál. A tak to pokračuje až do momentu, než nastane šesté kolo, kdy dostanete dvě karty, ze kterých si jednu vyberete a následně ji vložíte zpět do krabice. Opět si vezmete do rukou sedm karet a proces pokračuje. Celkově si z něj odnesete 12 karet. Tedy abych byl přesný, dvanáct hokejistů, které následně můžete využít na „ledu“.

Foto: Ondřej Zeman

Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra nepotřebuje moc prostoru

Při výběru karet hráčů řešíte v Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra několik faktorů. Řešit je třeba to, na jakou hráč patří pozici, z jakého klubu pochází a ve finále také to, zda se jedná o „normálního“ člena týmu, nebo některou z legendárních postav hokeje. V základu se tím pádem jedná o tři faktory. Kupříkladu takový Jarda Jágr je ideální na pravém křídle (PK) v kombinaci s nějakým tím člověkem z týmu Rytíři Kladno. Tomáše Hertla pak budete chtít mít v centru útoku (C) a za dobrých okolností s Jaroslavem Bednářem na levém křídle (LK). Proč právě s Bednářem? Jsou ze stejného týmu, což zvyšuje jejich útočnou hodnotu. Super je pak mít v partě nějakou tu legendu, protože ta má souhru se všemi hráči ve své lajně (útok / obrana).

Foto: Ondřej Zeman

Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra je kouskem plným hvězd.

Hokejistů máte nadraftovaných dvanáct. Týmy však vyráží na led v šesti hráčích, takže před vámi vždy stojí nutnost postavit partu složenou ze tří obránců včetně brankáře a tří útočníků. Každá z lajn má nějakou tu hodnotu, která je definovaná už zmíněnými faktory. Zbytek hokejistů je pak na střídačce, stejně jako případná druhá legenda. V týmu lze totiž mít pouze jednoho legendárního hráče.

Foto: Ondřej Zeman

Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra v nabídce najdete různé hráče.

Kostky formují v Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra podobu výsledku zápasu

Draft je však pouze první etapou této hry. Pak je tu samozřejmě ještě samotná sezóna. Na jejím startu dojde k zamíchání 18 trenérských karet, z nichž každému dáte tři. Tyto karty vám dávají možnost střídat hráče, navyšovat útok, nebo za jistých okolností posílit vaši obranu. Docílit se s jejich pomocí dá i 100 % souhra, což je pro útok i obranu dosti zásadní. Vedle tohoto typu karet jsou tu také karty událostí, z nichž tvoříte balíček. Stát se během zápasu podle všeho může leccos. Rozhádat se vám může třeba kabina, čímž přijdete o souhru hokejistů. Nereálné také není, že dojde k vyloučení některého z hráčů, zákazu užívání už zmíněných trenérských karet, nebo se zkrátka nestane nic. Ve finále jsou tu také karty losu, jenže ty se používají až při hře více než dvou hráčů.

Foto: Ondřej Zeman

Někdy se zápas v Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra nemusí povést.

V úvodu každé sezóny si zvolíte soupeře a odhalíte událost, která ovlivní všechny hráče během zápasů. Následně máte příležitost zahrát trenérské karty a tak nabudit tým předtím, než započne zápas. Ten stojí na kostkách. Jejich počet definuje to, jak silný je váš útok. Protivníkovy kostky máte možnost přetáčet, nebo upravovat jejich hodnotu v závislosti na schopnostech vašich hráčů. Jakmile jsou všichni spokojení s výsledkem a nezbývá žádná postava, která by mohla definovat podobu hodnot kostek, uděláte nepříteli za každou kostku s vyšší hodnotou než je jeho obrana, jeden gól. Pokud už v této fázi uspějete, dostanete na hodnotící tabulce 3 body. V případě, že nikoliv, následuje prodloužení, které dá dva body vítězi a jeden poraženému. Po této etapě následuje střídání, jehož náročnost je určená hodem kostkou prvního hráče. Čím vyšší hodnota, vím více hokejistů je třeba vyměnit. Vítězem celé sezóny je hráč, kterému se podaří nasbírat co nejvíc bodů.

Foto: Ondřej Zeman

Štěstí vám někdy v Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra přeje.

Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra představuje trefu do černého

Nejsem žádným velkým fanouškem hokeje. V dětství jsem sice byl, avšak během let mé nadšení odvál vítr. Od Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra jsem proto neměl příliš velká očekávání, jenže musím uznat, že mě tato desková hra v mnoha ohledech příjemně překvapila. Nabídla mi totiž nejen hutnou soupisku hráčů, ale také velmi specifickou hratelnost stojící nejen na správném kombinování karet, nýbrž též na hodu kostkami, schopnými do jisté míry definovat to, jak zápas dopadne. Hru bych doporučil jak fandům hokeje, tak i milovníkům karetních deskovek, v nichž vedle karet hrají také jistou roli kostky.

Za poskytnutí kopie hry Extraliga All-Stars 1993-2023: Karetní hra děkuji českému distributorovi, společnosti Blackfire.

Foto: Ondřej Zeman

Zápasy jsou občas dost náročné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz