Článek
Realizace ekosystému vám v Hutan – Život v pralese přejde rychle do krve
Budování je v deskovkách oblíbeným tématem, dosud jsem však ještě nepřiváděl k životu deštný prales, a právě proto jsem se na Hutan – Život v pralese opravdu hodně těšil. Při sestavování jednotlivých komponentů jsem si sice chvíli připadal jako dělník v některé z asijských továren, ale nakonec se mi podařilo vše zdárně dát dohromady a mohl jsem se spolu s ostatními pustit do sestavování vlastních herních map – protože ty představují základní kámen každé partie. Tvoří ji vždy čtyři čtverce rozdělené do několika oblastí, v nichž se toho po většinu času děje opravdu hodně.

Hutan – Život v pralese vás nechává užít insert i během hry.
Počet hráčů: 1-4
Herní doba: 45 minut
Věk: 8+
Samotná partie hry Hutan – Život v pralese je rozložena celkem do devíti kol, která každému hráči dávají k dispozici celkem dva tahy, mezi nimiž se musí střídat – takže fakticky máte před sebou devatenáct tahů. Ty jsou rozděleny vždy do tří fází, jež na sebe pevně navazují. Úplně prvním krokem je vždy výběr některé z karet květin z tržiště. Získat takto můžete květiny patřící do jednobarevné kategorie, mix kvítků nebo také kartu luskouna, která vám dá jeho žeton, a navíc možnost vzít si libovolný druh květiny. První květ musíte ve svém tahu vždy umístit vedle již umístěné květiny nebo na ni. Stejné druhy květin pak dáváte vedle sebe, různé druhy ovšem takto umísťovány být nemohou.

S kytkami musíte v Hutan – Život v pralese hodně pracovat.
Za jakým účelem pokládáte květiny? Nu přeci ve jménu růstu stromů a dokončování oblastí. Jakmile dáte jednu květinu stejné barvy na druhou, vrátíte vrchní do zásoby a nahradíte ji stromem. Zajímavé je, že si můžete vybrat kterýkoli ze čtyř různě stavěných stromů, takže je fakticky jedno, co předtím pěstujete. Každý strom vám ale na konci partie Hutan – Život v pralese přinese dva vítězné body. Samotná oblast může být složena ze dvou až pěti polí, která mohou formovat různé tvary. Nejednou dokonce prostor dělí voda. Za dokončenou je považována pouze tehdy, pokud jsou všechna její pole zaplněna květinami stejné barvy. Pokud přemýšlíte nad tím, zda můžete mít volná pole nebo dokonce rostliny promíchat, není to vyloučeno – na konci hry za to ale obdržíte mínusové body, což nechcete.

Karty určují, jaké kytky si v Hutan – Život v pralese vezmete.
Třetí fází každého kola je tvorba dokonalého biotopu. Jak takové prostředí ve hře Hutan – Život v pralese vypadá? Musí obsahovat stejné květiny dané barvy, a navíc na každé z nich musí být nějaký ten strom – což na první pohled vypadá jednoduše, jenže realita je taková, že splnit tuhle podmínku není vůbec snadné. Poslední umístěný strom je pak možné nahradit zvířetem, jehož příchod vám dává příležitost k položení květin na všechna sousedící políčka. Jakou barvu budou mít, je pouze na vás; realizovat s nimi dokonce můžete růst stromů, takže má smysl přemýšlet během pokládání takticky. V průběhu svého tahu ale můžete umístit vždy pouze jedno zvíře.

Zvířátka ve hře Hutan – Život v pralese vypadají opravdu pěkně.
Jakmile pak máte všechny prezentované fáze za sebou, nastává konec kola. Finále hry přichází po devíti kolech, kdy dochází k součtu bodů za stromy, zvířata a také dokončené oblasti. Pokud máte nedokončené a smíšené oblasti, body se odvíjejí podle čísel, která daný prostor prezentuje. Hutan – Život v pralese si pak můžete zjednodušit odebráním akce spojené s přikládáním zvířete a případně také odebrat negativní bodování. Je tu však též alternativa v podobě navýšení obtížnosti, kdy do partie přidáte karty ekosystému, jejichž podmínky se následně snažíte plnit ve jménu získání dalších bodů.

Hutan – Život v pralese má dokonalý insert.
Hutan – Život v pralese je zábavnou záležitostí, v níž budujete ve velkém
Nabídka her, ve kterých něco realizujete, je dostatečně rozsáhlá na to, aby si z ní vybral prakticky každý. Hutan – Život v pralese je kouskem zacíleným na fanoušky divočiny, kteří v něm budou budovat svůj vysněný deštný prales. Základní myšlenka hratelnosti není nikterak náročná, dává však hráčům řadu možností, jak se k situacím postavit – což vnímám velmi pozitivně. Herní komponenty jsou solidní a vizuál celku taktéž není vůbec špatný.

Hutan – Život v pralese
Komu bych v rámci této recenze Hutan – Život v pralese doporučil? Bez větších obav bych řekl, že se jedná o rodinnou záležitost, ve které můžete budovat krásná místa, aniž by na vás byly kladeny extrémní nároky. Jestliže máte tento formát her rádi, je to sázka na jistotu. Nemám proto problém zvednout pro tento kus palec nahoru.
Za poskytnutí kopie hry Hutan – Život v pralese na recenzi děkuji českému distributorovi společnosti Asmodee Czech Republic.