Článek
Základní myšlenka Klání klanů je výborná
Malých her je jako máku, jen hrstka z nich je ale natolik silná, aby se reálně dostala do mého seznamu letošních kousků. Klání klanů bezpochyby takovou hrou je. Příběhové pozadí vás zavede do Skotska. Tam, na kopcích Vysočiny, každoročně probíhá shromáždění zdejších klanů, které během něj probírají nejen to, co bylo, nýbrž také to, co bude. Jakmile všichni poklábosí, chtějí do svého uskupení získat ty nejlepší. A právě o to v této karetní hře jde.
Počet hráčů: 2-4
Herní doba: 30 minut
Věk: 8+
Každý z hráčů se v Klání klanů automaticky stává vůdcem svého vlastního uskupení. V nabídce najdete klan vlka, medvěda i orla. Volba klanu nemá na hratelnost žádný zásadní vliv, takže je fuk, pro co se rozhodnete. Jakmile máte vybráno, obdržíte pět klanových žetonů a už vám nic nebrání pustit se do sestavení herní plochy. Její podoba je určena tím, kolik hráčů se rozhodne hrát. Čím více hráčů, tím větší prostor a větší objem karet. Některé karty jsou totiž určeny pouze pro hru ve více než dvou hráčích.
Celkový koncept je založen na vykládání karet. V úvodu postavíte k jednotlivým bodům na každé místo dvě karty. Ty se liší nejen vzhledem, ale také silou a barvou. A právě barva spolu s číslem následně definují další průběh hry. Během svého tahu musíte v Klání klanů položit svou kartu. Pokládání má ale své podmínky, takže nemůžete kartu položit kamkoliv. To by nešlo! Karta musí mít buď stejnou barvu jako sousedící karta, nebo obdobnou hodnotu. Pokud nesplňuje ani jedno, na dané místo ji nepoložíte. Taková jsou pravidla.
Na každém bodu se pak formuje určitá hodnota, která představuje součet karet na jedné straně vybraného místa. Každá strana má na konci hry jasně danou sílu. Než však dojdete na konec partie, budete v rámci svého tahu umisťovat na stůl žetony klanů. Zda žeton umístíte, či nikoli, je na vás. Počet žetonů je však omezen, a tak je můžete umístit kamkoliv, kde se vám zlíbí. Jakmile odehrajete svůj tah, další hráč umístí kartu a také může položit štít na ten váš. Takto plynule dojdete až ke konci, kdy všichni rozestaví své karty a většinou také rozhází své žetony.
Jakmile už není co hrát, nastává chvíle pravdy, spojená s otáčením žetonů. Když hráčův žeton přikryjete, neznamená to, že by nezískal body. To určitě ne. Na dané pozici si ovšem může vzít pouze karty s nejnižší hodnotou. To znamená, že když dojde ke „střetu“ několika karet s hodnotami 7, 5, 4 a 3, daný hráč získá všechny trojky a opustí místo. Následuje vyhodnocení žetonu dalšího hráče, který si také vezme všechny nižší karty, a takto pokračujete, dokud nejsou všechny karty rozděleny nebo žetony vyčerpány.
Z jednoho bodu můžete získat více karet, pokud dobře pracujete s žetony. Ale také můžete odejít s prázdnou, zejména pokud na určitém místě proběhla větší „vřava“. Během hry proto nepracujete jen s žetony, ale také s kartami, které se objeví na některých pozicích. Snadno můžete z lákavé nabídky udělat méně atraktivní přidáním jediné karty, a naopak. Hodně se mi líbí formát i tempo. Klání klanů je pro mě vlastně takovým překvapením.
Karetka Klání klanů je malou hrou s velkým potenciálem
Nebudu chodit kolem horké kaše, Klání klanů jsem zpočátku příliš nevěřil. Ano, hra nevypadala špatně, ale ne vždy jsou tyto malé kousky opravdu zajímavé. No, a nakonec musím uznat, že se to opravdu povedlo. Tahle hra patří mezi velmi příjemná překvapení, ke kterým už teď vím, že se čas od času vrátím, a to jak se svými hosty, tak s nováčky na poli deskových her, díky jednoduchosti celé hry.
Klání klanů je zábavná, jednoduchá hra, která není vůbec náročná. Líbí se mi orientace na matematiku. Pokud hledáte rychlou karetní hru s přístupným, avšak zajímavým mechanismem, kterou vysvětlíte prakticky za dvě minuty, je tohle jasná volba. Za mě jednoznačně palec nahoru!
Za poskytnutí kopie hry Kláni klanů na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Old Dawg.