Článek
Čím silnější parta, tím více vám Lotři dají kostek
Mix karetní a kostkové hry Lotři představuje jednu z těch her, které zaujmou na první pohled. Už jen zpracování krabičky budí jistou touhu objevit plně její obsah. Příběhové pozadí je jednoduché: Temný pán opustil svou kobku, a vy v čele svých družin chcete získat co nejvíce z jeho pokladů. Jenže jak už to tak bývá, co na první pohled vypadá snadno, ve výsledku může být náročnější, než by se mohlo zdát. Hratelnost stojící na kostkách totiž značně pracuje s aspektem náhody.
Počet hráčů: 2–6
Herní doba: 40 minut
Věk: 14+
V úvodu partie vám Lotři dají do ruky určitý počet karet. Ty představují padouchy, které je možné naverbovat. Kolo je tu vždy rozloženo do čtyř fází. Během etapy verbování máte dvě možnosti: buď si líznete z balíčku karet nového lotra, nebo vynesete kartu, kterou máte v ruce. Volba je to často náročná, protože se vám ruka leckdy vyprázdní dříve, než pořádně něco uděláte. Stačí mít jen dostatečně nepřející kamarády a máte o zábavu postaráno.
Verbování je zcela zdarma. Někteří tvorové mají možnost při naverbování provést nějakou aktivitu. Někteří dokáží pohltit své přátele, zatímco jiní mohou přivést do hry zdarma další kartu. Alternativ je dostatek. Jakmile máte hotovou tuto fázi, přichází etapa Sklepení. V té si vyberete některou z vynesených postav a realizujete s ní jednu ze tří akcí. Můžete se vrhnout do hledání, boje, nebo použít speciální schopnost. První dvě aktivity jsou plně spojeny s kostkami. To, kolika kostkami hodíte, určuje především úroveň životů postavičky, takže čím více životů má, tím větší počet kostek využijete.
Každý hrdina má pak určenu minimální hodnotu, při které uspěje. Některým stačí pro zdar dvojka, zatímco jiní si žádají pětku, jejíž padnutí je vysoce nepravděpodobné. Osobně jsem si mezi postavičkami nejvíce oblíbil Kostku želé. Dokázala totiž při vynesení sežrat některého ze svých přátel, čímž si připsala jeho životy a rapidně navýšila počet kostek, jimiž mohla házet. Zatímco každý úspěšný hod při hledání představuje získaný peníz, během útoku udělíte za jednu úspěšnou kostku stejný počet zranění.
Jak bylo řečeno výše, vedle těchto dvou akcí je tu ještě možnost určité postavy aktivovat. Tím získáte přístup k jejich schopnosti, s její pomocí mohou krást peníze, přidávat životy ostatním postavám, nebo změnit tempo bitvy tím, že se odpálí a eliminují nejen sebe, ale také nepřátelské družiny, čímž můžete slušně narušit plány protivníků. Jakmile dokončíte tuto fázi, přichází opět fáze verbování, po níž následuje finální etapa Obětování. Vždy totiž musíte mít před sebou maximálně tři postavy. Když jich máte více, musíte dodatečné karty odhodit na hřbitov, kde lze vrchní kartu vždy naverbovat skrze nekromanta. Partie hry Lotři takto probíhá do chvíle, než někdo nasbírá určitý počet mincí, či dojde k odhalení čtyř karet představujících Temného pána, který se v daný moment vrátí a vše ukončí.
Svou přístupností si vás Lotři ihned získají
Výlet i následné opuštění kobky je v deskové hře Lotři vždy otázkou relativně krátkého časového úseku. Hra je zábavná a ve všech ohledech sází na velmi povedeně zpracované karty s příšerkami, které dokáží chytit za srdce. Prvek kostek pak přináší náhodu, která některým pomůže k drtivému vítězství, zatímco jiným slušně zvedne tempo, když se štěstí nedostaví. Tempo partie je vždy vysoké, díky čemuž jen verbujete a sestupujete, načež už je konec.
Kostko-karetní hra Lotři je rychlou záležitostí pro širokou hráčskou skupinu a není složité ji vysvětlit těm, kteří s vámi usednou ke stolu. Upřímně moc nechápu, proč je doporučená věková hranice 14+, protože hra je velmi přístupná. Doporučil bych ji tedy i dětským skupinám a klidně i do škol, kde jsou děti schopné číst a určitým způsobem taktizovat. Za mě má tato výborná záležitost palec nahoru.
Za poskytnutí kopie hry Lotři na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Asmodee Czech Republic.