Hlavní obsah
Hry

Monumenty věků - recenze výborné budovatelské strategie, v níž budujete ve velkém

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků vás postaví do role architekta budujícího velkolepá města. Jak si tato strategická deskovka vede a co přináší rozšíření Mundo? To zjistíte v této recenzi!

Článek

Tvůrci Monumenty věků vás nechají vybudovat město vašich snů

Budovatelské strategie jsou u nás velmi oblíbené, není proto divu, že ani tvůrci deskových her formát výstavby nezanedbávají. Jedním z nejvýraznějších kousků zastupujících tento formát je deskovka Monumenty věků. V té máte za úkol postavit metropoli, která se svou velikostí a krásou zapíše do dějin. Jenže jak už to tak na stole bývá, nejste na to většinou sami, i když samozřejmě i tato alternativa tu je. Primárním esem této hry je přístupnost. Na startu každého tahu obdržíte v základní variantě hry sedm mincí, s nimiž operujete během expandování vámi kontrolovaného města, jež se rozkládá na mapě oddělené od ostatních hráčů.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků se vám krásně vejdou na stůl.

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 70 minut

Věk: 14+

V rámci svého tahu vždy musíte provést jednu akci. Své peníze máte možnost během partie Monumentů věků investovat třeba do nákupu cest. Poskytnuty jsou vám krátké i dlouhé cesty, takže je pouze na vás, jaký formát aktuálně potřebujete pro realizaci svého plánu. Každá však musí být pevně propojena s počátečním bodem, jinou cestou nebo věží. Bez toho to nejde. Pokud se vám náhodou připlete do cesty řeka, lze delší kus transformovat do podoby mostu a vytvořit tak přechod na druhou stranu.

Foto: Ondřej Zeman

Nabídnuty jsou vám v Monumenty věků budovy různých tvarů a velikostí.

Jestli už ale máte dostatek cestiček, nic vám nebrání odstartovat budovatelský proces. Tedy lépe řečeno postavit některou z budov, jež vám tato hra nabízí. Ty mají různé tvary i cenovky. V ideálním případě je ovšem chcete mít napojené co nejefektivněji, takže je nutné s jednotlivými stavbami pracovat opravdu kreativně. Budovy musí být vždy navázány na městskou síť. Každá z nich přináší vašemu městu jiné benefity, které postupem času navyšují celkový potenciál vaší osady i její možnosti. Hodně se mi v Monumentech věků líbí, že zdroje nejsou prezentovány žetony – vše podstatné vyřešíte na před vámi položené tabulce. Vůbec by mi nevadilo tento formát mít ve více deskovkách.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků dají každému hráči jeho vlastní budovatelský prostor.

Nejsem totiž úplně fanouškem hromady žetonů, s nimiž musíte pracovat. Ale zpět k tématu. Budování je pro úspěch ve hře Monumenty věků zásadní. Vše ovšem nelze postavit pouze na realizaci základní struktury měst. Důležité jsou pro vás samozřejmě také samotné stavby, které se zapsaly svou velikostí do historie. Zajímavé je, že samotná cenovka takto pořizovaných staveb je definována tím, kolik máte peněz. Když tedy sáhnete po monumentu na startu kola, bude vás to stát vše, zatímco v jeho finálních etapách za něj dáte pouze pár mincí.

Foto: Ondřej Zeman

Budovat budete ve hře Monumenty věků různé struktury.

Samotná realizace jednotlivých epických staveb však není až tak jednoduchá. Vždy musíte splnit určité podmínky. Pagoda Thien Mu si kupříkladu žádá místo vedle řeky a oranžových budov, zatímco v případě pyramid v Gíze musíte mít po ruce dost místa a také fialové struktury. Škála monumentů je tu opravdu pestrá, takže před sebou máte řadu různých výzev a je pouze na vás, se kterou z nich se rozhodnete vypořádat.

Foto: Ondřej Zeman

Každá stavba má ve hře Monumenty věků určité podmínky pro realizaci.

Celá partie pak končí poté, co postavíte čtyři monumenty, či nastane desáté kolo. Jakmile některá ze situací nastane, je čas sečíst body z prstenů a také spočítat, kolik lidu se vám podařilo nasbírat. Zajímavé je, že vítězné body pak dostáváte nikoliv za zdroj, kterého máte nejvíce, nýbrž za ten, jenž je zastoupen nejméně. Odměněni pak budete za nezastavěnou přírodu či uzavřené městské čtvrti. Postih pak musíte očekávat za případné půjčky, které učiníte během hry ve jménu realizace staveb, na něž nemáte. Přítomen je pak i formát pro jednoho hráče či úkolové karty přinášející do partie nový prvek.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků má obstojný základní insert.

Monumenty věků: Mundo – Balíček divů přináší nové stavby i herní prvky

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků Mundo – Balíček divů

Základní nabídka staveb ve hře Monumenty věků rozhodně nebyla chudá, sem tam ale nějaká ta stavba scházela. Monumenty věků: Mundo – Balíček divů absenci některých dobře známých struktur napravuje, protože přináší rovnou devět nových monumentů. V nabídce najdete Bránu národů, Terakotovou armádu nebo také Velkou sfingu. Zkrátka a dobře leccos, co nejeden hráč hledal už v základní hře.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků Mundo – Balíček divů vám poskytne k divům také karty.

Stejně jako původní stavby i ty přidané v rámci Monumentů věků: Mundo – Balíček divů mají vždy podmínky, které je třeba splnit, aby je bylo možné vůbec umístit. Většinou se nejedná o nic moc náročného. Najdou se ale také výjimky – kupříkladu takové Visuté zahrady Semiramidiny jsou slušnou zkouškou pro každého stavitele. Nové divy pak nejsou tím jediným, co toto rozšíření přináší.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků Mundo – Balíček divů přináší nové stavby.

Vedle nich si můžete do partie také zakomponovat karty MUNDO. Ty před vás, podobně jako tradiční úkolové karty, staví různé podmínky, jež je třeba splnit ve jménu získání většího počtu vítězných bodů. Během stavby monumentů totiž můžete plnit jak základní podmínku, tak dodatečný požadavek. Brána národů kupříkladu musí být co nejvíce obklopena cestami. Když se vám to podaří, dostanete určitý počet bodů navíc dle splněných podmínek. Monumenty věků: Mundo – Balíček divů je pěkným rozšířením, které má smysl pořídit. Celek vám poskytne nové budovy i karty spojené s určitými monumenty. Jestliže se vám základní hra ohrála, je to jasná volba.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků Mundo – Balíček divů pracuje s novou mechanikou, kterou též prezentuje skrze karty.

Deskovka Monumenty věků je pecka, která si zaslouží být víc vidět

Jsem odjakživa velkým fanouškem historie a také budování jako takového, kvůli čemuž mě deskovka Monumenty věků ihned zaujala. Hodně se mi na ní líbí vizuální zpracování jednotlivých komponentů, samotné monumenty a také hratelnost, která je přístupnější, než by mohl doporučený věk naznačovat. Když ale hrajete s někým zkušenějším, je to znát, což osobně považuji též za plus. Monumenty věků: Mundo – Balíček divů pak celek obohacuje o nové prvky, takže pro fandy je to něco, co musí mít.

Foto: Ondřej Zeman

Monumenty věků

Komu bych za sebe hru Monumenty věků v rámci této recenze doporučil? Dle mého se jedná o výbornou deskovku, v níž budujete impozantní města, jimž vévodí stavby, které znáte z učebnic dějepisu. Pokud tedy přesně mezi tuto skupinu patříte, nebojte se po této záležitosti sáhnout. Za sebe nemám problém zvednout palec jak pro základ, tak pro rozšíření Monumenty věků: Mundo – Balíček divů.

Za poskytnutí kopie hry Monumenty věků a rozšíření Monumenty věků: Mundo – Balíček divů na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Tlama Games.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz