Hlavní obsah
Hry

Naše osada - perfektní hra, ve které si splníte vaše budovatelské sny

Foto: Ondřej Zeman

Patříte mezi fanoušky budovatelských strategií? Tak to by vám mohl do oka padnout tento kousek. Nepojednává totiž o ničem jiném než o výstavbě malé vesnice, kde probíhá souboj slovutných stavitelů.

Článek

Naše osada z vás udělá zdatného fachmana

Takřka všechny budovatelské strategie, které je možno na trhu nalézt, vás vezmou vstříc nezastavěnému prostoru žádajícímu si vaši pozornost. Naše osada se v tomto ohledu až tak neliší od konkurence. I tady je před vás postavena dosud neosídlená země, která si žádá péči, jíž jí jsou schopni dát pouze ti nejlepší fachmani (stavitelé). Úkolem vámi kontrolovaných hochů není nic jiného než vybudovat vesnici, co bude opravdu stát za to. Čas na budování tu je relativně omezený. K dispozici máte totiž pouze čtyři kola, během nichž můžete se svými dělníky provést vždy jednu ze dvou akcí. To kolik jich reálně provedete je definováno počtem pracantů, kteří jsou po ruce. Čím více hrajících, tím méně dělníků dostanete, díky čemuž je do jisté míry formováno tempo hry.

Foto: Ondřej Zeman

Budování je v Naše osada skutečně zábavné.

Počet hráčů: 2-4

Herní doba: 45–60 minut

Věk: 10+

Jakmile máte v ruce tři až pět fachmanů, už vám v Naše osada nic nebrání v tom pustit se do hraní. První akcí, na něž je můžete využít, je těžba a aktivace. Na mapě se můžete pustit do těžby dřeva, kamení nebo ryb. Počet žetonů je jasně dán, a jakmile dojdou, musíte si zkrátka počkat na to, až některý hamoun v aktuální partii konečně investuje něco ze své hromádky. Mapa je tvořená čtvercovými políčky, která vždy představují body, na něž lze umístit panáčka. Její vizuální zpracování bych označil za velmi povedené.

Foto: Ondřej Zeman

Naše osada patří mezi deskové hry nevyžadující extrémní prostor.

Dělníci se nemusí mořit pouze v lomech či lesích, ale je možné je nasadit též do okolí budov, kde realizují akce, skrze které mohou získat určité suroviny / peníze nebo přetransformovat určitou komoditu ve zdroje či vítězné body. Podobně jako ve Fallout Shelter i v Naše osada pracujete s myšlenkou, že využití cizích staveb není zadarmo. Hráč tu ale nebere z banku, nýbrž obdrží peníz rovnou od toho, kdo se rozhodl pracovat s jím vybudovanou stavbou. V jakém pořadí aktivujete jednotlivé struktury a zdroje surovin, je pouze na vás. Políčka, na nichž chcete těžit, však nesmí být obsazená, jinak máte smůlu.

Při budování je třeba pracovat se svým okolím

V případě, že netoužíte po tom získat suroviny či zlato není špatné sáhnout po akci Stavba budovy. Vámi kontrolovaného fachmana umístíte na staveniště, kde si vyberete kousek z pestré škály staveb, které je možné vybudovat. Postavit lze krámky, zlaté doly, hospody, sochy, skladiště nebo obilná pole. Každá ze zmíněných struktur má specifický efekt. Z polí získáváte jídlo, které v pekařství transformujete na peníze, za něž vám v kostele dají vítězné bodíky. Platit duchovním se zkrátka při hraní deskové hry Naše osada vyplatí. Musím říct, že propojení některých budov se mi tu hodně líbilo, a nebál bych se jej označit za smysluplné.

Foto: Ondřej Zeman

Naše osada vás nechá utrácet peníze.

Vedle staveb, které jde aktivovat, jsou tu také struktury mající vliv na své okolí. Tedy přesněji řečeno na 8 sousedních políček. Když máte kupříkladu fachmany na políčkách sousedících s katedrálou dostanete na konci každého kola za figurky odpovídající počet vítězných bodů. Vila vás pak nechá využít efekty všech budov ve svém okolí. Jakmile se ale aktivuje také struktura protihráče, musíte sáhnout do měšce a dát mu jeden peníz. Za výstavbu jakéhokoliv stavení musíte vždy zaplatit peníze nebo odpovídající objem materiálů. Suroviny v Naše osada nespotřebovávají pouze aktivace a budování, nýbrž též dělníci.

Foto: Ondřej Zeman

Nabídka budov není v Naše osada vůbec malá.

Když se vám nepodaří sehnat dostatek ryb a obilí, automaticky za každého nenakrmeného přijdete na konci kola o vítězné body. Není tedy radno přehlížet, že vám pomaličku mizí jídlo. V rámci kol se hráči střídají v roli začínajícího hráče s tím, že vedle budování se můžete pustit také do plnění úkolů jejichž počet je opět definován tím, kolik je hrajících. Zakázky jsou v Naše osada většinou spojeny s jasnou akcí. Jednou musíte kupříkladu postavit budovy tak, aby sousedily s určitými zdroji, vystavět specifický počet produkčních budov, nebo nakrmit své lidi jasně danou formou jídla. Osobně dodatečné úkoly považuji za příjemnou cestu k dalším bodům. Samotné počítání bodů pak stojí na tom sečtete vítězné bodíky. Vítězem je ten, kdo jich má nejvíce.

Foto: Ondřej Zeman

Každá struktura má v Naše osada jiný efekt.

Hledáte-li přístupný Worker-placement, Naše osada je jasnou volbou

Osada byla vybudována a nejlepší fachman obdržel svou trofej, nyní tím pádem nastává čas zhodnotit, jaká vlastně Naše osada je. Řekl bych, že se jedná o velmi slušnou deskovku, která osloví jak svou přístupností, tak i tím, jak jsou zpracovány herní komponenty. Před hráče je postaveno několik pracantů s nimiž během hraní operuje tak, aby z jejich umění získal co nejvíce.

Herních komponentů není přehršel, takže oproti jiným konkurenčním titulům není problém hru rychle vyskládat a dát se do hraní, což je velké plus. Vzhledem k jisté míře přístupnosti si dokážu hraní tohoto kousku představit i s mladšími hráči, které bych si ke komplexnějším Worker-placement nevzal.

Za poskytnutí kopie hry Naše osada děkuji českému distributorovi, společnosti BoardBros.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz