Článek
Deskové hry lze vylepšit různými cestami
Když člověk hraje deskovky více, tak nějak dojde k tomu, že si chce minimálně ty nejzajímavější kousky nějakým způsobem vylepšit. Elementární rozšíření nejsou až tak výjimečným faktorem, jenže existují také další cesty, kterými se dá celkový zážitek vylepšit. Ano, nejsou zcela nezbytné, avšak co si budeme povídat, čas od času má člověk touhu navýšit celkovou intenzitu nebo jejich životnost, protože základní deskovka sice vydrží, ale má překvapivé množství limitů.
Prvním prvkem, kterým dlouhodobě vylepšuji deskovky jako takové, jsou obaly. Vím, že někteří mají averzi vůči tomu, jak následně karty působí na dotek, osobně však balím víceméně každou hru, kterou si chci doma nechat, a též ty, u nichž počítám s tím, že mají dlouhodobě sloužit třeba ve školní družině, kde děti rozhodně nepřemýšlejí nad nějakou výdrží či tím, že hra má sloužit ještě jiným. Pár takových sice najdete, většina ovšem myslí pouze na zábavu a já jim to nemám za zlé, je to přirozené. Osobně si dlouhodobě pořizuji primárně značku Diamond, která má opravdu velkou výdrž a též odolnost vůči vodě. Její cenovka je většinou vyšší, avšak třeba v případě Tlama Games člověk může najít o kapku levnější kusy a variace přesně dle potřeby.
Dalším faktorem, jímž lze navýšit životnost některých deskovek a posílit komfort u jiných, jsou playmaty nebo též herní podložky. Osobně jsem velkým fanouškem tematických podložek, proto si často kupuji k těm nejlepším podklady, jimiž nahrazuji herní desku, a tak navyšuji herní zážitek a též životnost celku. Krom těch, jež jsou pevně svázány s určitou hrou, však existují také kusy užitelné prakticky u čehokoliv, co se vám zlíbí. Univerzální playmaty se od těch specifických liší tím, že je můžete vytáhnout takřka kdekoliv, a tak si vytvořit herní prostor bez toho, aby byla deskovka vystavena nepříznivým podmínkám, jež nabízí zem nebo jiné místo vybrané k hraní. Někdy pak mají povedený vizuál, čímž přispívají k celkovému pocitu z hraní.
Jestliže člověk touží po tom si hru samotnou vylepšit, a tak nějak zlepšit dojem, jednou z nejlepších cest jsou bezpochyby dodatečné komponenty, které vám dokáží intenzivněji prezentovat herní svět. Aplikovat je můžete do Northgardu a řady dalších titulů. Třeba v případě hry Zaklínač: Starý svět se jedná o hromadu figurek, jimiž nahradíte do jisté míry žetony monster a vyměníte je za působivé modely. Ty vám pak nikdo nebrání nabarvit, což je další forma vylepšení, po níž často sahám, protože mi přijde, že dokáže hry řádně oživit takřka za všech okolností. Barvy a štětce jsou však něčím, co je spíše pro fandy se špetkou talentu a touhy být kreativní.
Pro ty méně umělecky nadané jsou tu pak ještě mince. Ano, ve většině her najdete základní plastové nebo kartonové žetony. Co si ale budeme povídat, hraní s nimi není úplně ono. Náhrada však existuje. Řada her má nějakou oficiální alternativu, jež ale většinou stojí nějaký ten peníz, o čemž by mohl vyprávět třeba už jednou zmíněný Zaklínač: Starý svět, do něhož jsem si kupoval mince nedávno. Je zde ale též univerzální kovový formát různých hodnot, jímž disponuje třeba Tlama Games. U něho sice design není až tak úžasný, avšak tolik nezaplatíte a mince jsou stále dost kvalitní.
U deskovek, k nimž kupujete nějaké ty dodatečné komponenty, není herní doba úplně nejmenší, stejně tak není většinou snadné je připravit. I v tomto vám však dodatečné prvky k deskovým hrám mohou pomoci. Zachránit vás dokáží inserty. Tyto po většinu času plastové komponenty od různých výrobců stojí na myšlence co nejefektivnějšího uložení herních prvků, aby je následně šlo během chvíle dát ven. Dost kvalitní práci v tomto ohledu odvádí Michal Kalaš aka Kalkared nebo Jeník Mitrošek realizující své výtvory pod značkou MitroCZECH. Minimálně u složitějších her jsou dle mého inserty prakticky věcí nutnou, protože tak získáte desítky minut na normální hraní, což je zásadní plus.
Poslední věc, co u deskovek často řeším, je přeprava. Ono přenášet jednu krabici je hračka. Když ale míříte někam na chatu nebo připravujete akci pro desítky lidí, už je to náročnější. I pro takové příležitosti však existují aspekty, jež vám ulehčí život. Jedním z aspektů ideálních pro přenos jsou speciální křížové gumy, s nimiž můžete vybraný kousek zabezpečit tak, aby se vám víko jen tak neotevřelo. Dalším faktorem je místo, kam jich nasoukat co nejvíce. Ano, tašky jsou alternativou, ale ne zrovna příjemnou.
Osobně mám raději batohy, jenže do těch normálních se toho moc nevejde. Když tedy neberu krosny, opět to nejsou zrovna ideální kousky pro tahání deskovek. Naštěstí se touto problematikou zabývala společnost Tlama Games, která přišla s kvalitním batohem pro fanoušky deskovek. Je totiž optimalizován tak, aby se do něj vešlo co nejvíce titulů bez toho, aby člověk měl problém batoh zavřít.
Opravdu to všechno potřebujete? Nikoliv!
Zajímavá otázka, co? Osobně si myslím, že většina prezentovaných úprav je primárně pro fanoušky opravdu poctivého vylepšování her. Pro obyčejné smrtelníky jsou dle mého nezbytností obaly pro karty – jejich přítomnost totiž značně navyšuje celkovou životnost jednotlivých kusů, a tak vám vlastně šetří peníze do budoucna, a navíc zachovává deskovku, která možná už nikdy nebude znovu v prodeji. Pozitivně pak hodnotím třeba playmaty a inserty, jež mi též přijdou pro celkový zážitek dost zásadní, protože zvyšují životnost a redukují čas strávený u přípravy.
Ve zbytku případů je to spíše věcí nějakého navýšení pohodlí a celkového zážitku z hraní. Mince, plastové komponenty nebo také prvky na přenášení jsou fajn, ale myslím si, že potřeba jsou jen do jisté míry. Někdy dokonce komplikují život, což sice může znít paradoxně, ale skutečně tomu tak je. Osobně mám ale dodatečné aspekty vcelku rád, takže je určitě doporučuji primárně u těch her, co máte rádi.